Anonym skrev 2013-04-07 16:12:44 följande:
Barn kan dölja smärta. Och jag tycker att det är elakt att luras. Det finns en eller flera orsaker till värken. Fysiska eller psykiska. Inget man ska larva sig med och leka doktor för att luras.
MinaE menar inte att luras på det sättet utan att man faktiskt tar den på allvar. Genom att ge ett piller som barnet tror på kan man liusta ut om det är placebo eller inte. Det blir barnet hjälpt av i det långa loppet.
Att göra det EN gång är inte samma sak som att alltid göra det, läs inte med glasögonen antingen/eller.
Det är många år sedan sockerpiller togs bort ur sortimentet (det fanns just för att placeboeffekten är så stark) och barnet blir inte hjälpt av att bli släpad till doktorn det första man gör och där får ett riktigt piller med riktigt läkemedel.
Om smärtan går över med fejktabletten får man fundera på vad barnet behöver, varför och hur man ska ge den det. Om fejkpillret inte hjälper beställer man tid på vårdcentralen. Man leker inte dioktor, man försöker ta reda på det man kan göra själv som ansvarstagande förälder.