Migas skrev 2013-11-05 12:17:46 följande:
Tycker det är starkt av dig och din sambo att lyckas alla negativa vanor, som kanske har vart en bidragande orsak till att ni idag har flera skulder att betala av. För det är inte alltid det lättaste att inse att man behöver bryta vissa vanor för att komma vidare och få en bättre ekonomisk situation speciellt inte som om det idag är så lätt att låna och att man ständigt matas med information om lån och krediter, då det är lätt att tro att det inte är någon fara att låna till det man behöver ha istället för att spara till det.
Lycka till och starkt jobbat!, är övertygad om att ni kommer att lyckas när ni nu tagit tagit i det

Tack

Ja nu har vi hållit på ett år snart och det går långsamt framåt. Vi handlar så lite vi kan och drar ner på så mycket vi kan. Att inte känna behov av att handla en massa är skönt och när det måste handlas nåt nytt kollar vi på reorna.
Att vi har så mycket skulder beror mycket på att vi blev båda arbetslösa och sparpengarna tog slut. För att kunna gå runt varje månad med huset och räkningar så blev det att man började ta på avbetalning. Sen hade vi väl extrem otur när kyl/frys, tvättmaskin och bil gick sönder efter varandra. Och det fanns inget att köpa begagnat för heller när pengarna inte räkte till vanliga räkningar och mat. Så det ökade bara på avbetalningarna.
Men nu är det slut på allt sånt och vi ska minska skulderna varje månad!