Errol Flynn skrev 2014-03-13 21:26:16 följande:
Det är beklagligt. Men jag anser fortfarande att det är problematiskt att uppehålla sig olagligt i ett land. Vi måste kunna avslå asylansökningar. Vad skulle hända annars? Att skapa parallellsamhällen där människor göms undan och hjälps av vissa myndigheter samtidigt som andra ska hitta dem och skicka ut dem är absurt.
Det är problematiskt, och innebär massa problem för individen. Det är knappast någon dans på rosor.
Men samtidigt är den humana grundtanken fin enligt mig. Att alla människor i Sverige har vissa grundrättigheter. Att t.ex. vård och skola inte gör skillnad på människor beroende på medborgarskap.
Det är fruktansvärt problematiskt att vi har massmördare i Sverige också, och för mig ska de ha sjukvård också och deras barn ska ha skola. Jag fattar bara inte hur man kan tycka att ett barn inte ska ha dessa rättigheter på grund av ett val barnet inte gjort själv? Ett val som egentligen inte behöver ha skadat någon.