Inlägg från: Dorian Ertymexx |Visa alla inlägg
  • Dorian Ertymexx

    Varför hatar folk SD?

    effemgea skrev 2014-02-08 22:18:50 följande:
    Det var som tusan!

    Du har spårat förebilden för purgatoriumbyxan.

    Tanken är att aluminiumrören även ska ge stadga till den taktfasta gången hos de besynnerligt många sverigedemokrater som snarare är muskellösa än muskulösa.
    Sluta med ditt oikofoba sverigehat, Kent, Erik och gänget var faktiskt MODIGA när de tog upp rören för att skydda sig från den bestialiske halvhand höga komikern och hans onda, rabiata feministförsvarerska på 21 år!!!!!
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    mion skrev 2014-02-08 22:23:48 följande:
    Nej det är inte  dorian...  o det ligger mkt mer bakom än att läsa deras texter...  hur kan man säga så lättvindigt att sd är rasister??  tycker folk ska ta reda på lite mer FAKTA innan man vrålar rasist helt enkelt!!!
    Jag kommer sluta "vråla" (snarare lugnt konstatera) att de är rasister när de slutar skriva, tala och bete sig som rasister.

    Mjahaja, man ska inte bara lyssna på dem, läsa deras texter och se vad de gör alltså. Vad mer ska man göra, ingå i deras andliga enhet, sugas upp i det heliga invandraranklagarmantrat tills man ser att universums centrum är Skåne? Knappast. Det de skriver är EXAKT det man ska gå på, för det är där de uttrycker vad de vill göra politiskt. Börjar man läsa mellan raderna kan man ju tolka in vad tusan man vill. Vilket verkar vara vad SD lever på att deras väljare gör, iofs.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Thomas66 skrev 2014-02-08 23:05:23 följande:

    Det har varit ca 50% invandrare och 50 % svenskar som har dömts för våldtäkt dom sista åren. Hur får du det till att svenskar begår fel. Vi hade 24 överfallsvåldtäkter/ våldtäktsförsök på tre dagar, och det va tydligen väldigt vanligt på 80 talet med?
    Dels stämmer inte dina siffror, och dels är det väl etablerat att det finns en strukturell rasism inom lag och rätt, som friar svenskar mycket oftare än invandrare vid samma bevisföring.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    mr me skrev 2014-02-09 03:27:27 följande:
    Vad har du för belägg för det sistnämnda påståendet? Det verkar totalt gripet ur luften. Hur vet du att det inte är tvärtom, att domstolarna ser hårdare på svenskar som begår brott än invandrare som gör det?

    Jag har själv läst ganska många domar och jag lutar nog snarare åt att i synnerhet tingsrätterna har en överslätande inställning gentemot invandrare. Och det är inte så konstigt eftersom nämndemännen är politiskt tillsatta och därmed i någon mån avspeglar det politiska klimatet i samhället.
    Därför att det gjorts undersökningar om detta.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-02-09 17:16:48 följande:
    Det är naturligtvis absurt med en svart Lucia. Lucia av Syrakusa var ju inte svart!
    Hon var heller inte blond och välmående, utan ögonlös, anorektisk, hade skägg... Om man nu ska vara så petig.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-02-09 17:34:43 följande:
    Du fortsätter med ditt ljugande, märker jag.
    Så du tror på en modern helgonbild mer än på samtida ikoner och berättelser?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    nihka skrev 2014-02-09 18:43:48 följande:
    Frågan är ju avgjord. Philipsson har ju presenterat autentiskt bidlbevis. Det var så hon såg ut.

    När hon gick in till de fattiga lyfte hon bara i fållen på den guldbroderade klänningen och började sedan damma med guldvippan. Ibland kunde hon fastna med guldkronan i dörrkarmen men då använde hon guldljushållarens spetsiga ände att bända sig loss med.


    Nejfan, det hade hon ju inte kunnat, ljusenhade tänt eld på de fattigas skjul ju!!!! Gråter
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-02-09 22:57:22 följande:
    Det är uppenbart att du inte begriper mycket om helgonkult. Det handlar inte om att vara "expert på sicilianska utseenden", utan om att titta på illustrationer/ikoner av den kanoniserade individ man är intresserad av, för att förstå vilken "funktion" och "roll" han eller hon har tilldelats genom historien.

    Att ha en svart Lucia är ju att bryta ju mot hela kulten kring Sankta Lucia. Då vore det mkt rimligare att avskaffa traditionen med Lucia, en tradition som ju i Sverige är hycklande, eftersom helgonkulten avskaffades på 1500-talet.
    Mjaha. Med den logiken ska tomten antingen spelas av en turk (då sankt Nikolaos var från nuvarande turkiet), eller vara en dvärgväxt person, om man föredrar att se tomten som sprungen ur den svenska folksägnen. Stora vuxna bullriga svenskar går fetbort, om man ska vara så petnoga. Och pepparkaksgubbar ska också bort, det är en total nymodighet som bryter mot den ursprungliga luciatraditionen. För inte är det väl bara mörkhyade personer du är emot, eller?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-02-09 23:24:17 följande:
    Jag har sett många illustrationer av Lucia av Syrakusa, men ingen som visar att hon skulle ha haft skägg.

    Tvärtom var det ju så att hon var sagolikt vacker, Lucia, de blindas skyddshelgon, som enligt legenden plockade ut sina vackra ögon, så att ingen skulle bli kåt på henne.

    I Syrakusa hedras därför ofta Lucia genom att kvinnorna bär ögonbindel. Dock, detta verkar vara relativt sentida influens, att hon avbildas med de båda ögonen på en bricka. Det står nämligen ingenting om händelsen i martyrologiet.

    Som negress har hon dock aldrig avbildats. Om man framställer Lucia som svart, då är ju hela kultens existensberättigande avlägsnat.
    Ja, för det är hennes hudfärg, inte hennes gärning som är det viktiga... Obestämd

    Du vet förresten att låten vi sjunger till Lucia i original handlar om HAMNEN Santa Lucia i Neapel va? Kanske ska byta ut den, så att det inte blir fel, gubevars...
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Philipsson skrev 2014-02-09 23:28:43 följande:
    Väntar alltjämt på källor/citat.

    Lär få vänta...

    Ditt ljugeri är pinsamt. Din näsa är snart som Pinocchios...

    "All that is really known for certain of Lucy is that she was a martyr in Syracuse during the Diocletian persecutions of 304 AD."


    Allt man vet är att hon var martyr. Dvs man vet inte om hon var svart, brun, gul, röd, blålila, vit som snö eller albino. Vi vet ingenting. Så dina försök att ta moderna exempel för att gnälla på ett val av lucia med mindre ljus hy är enkom fåniga. Det är som att säga att alla som spelar Jesus måste se ut som snubben från Jesus Christ Superstar, eller som Max von Sydow, för att de är de setts spela Jesus på film.

    Traditioner handlar dessutom aldrig om att efterapa till minsta detalj - som sagt, Lucia fick sina ögon utpetade (eller stack ut dem själv enligt andra versioner av storyn; som sagt, det enda man vet säkert är att hon var en martyr), menar du på allvar att bara syditalienska kvinnor utan ögon ska få spela Lucia, eller hycklar du för att du ogillar just mörkhyade som tar litet plats en dag om året?

    Notera också att "Her feast day was commonly described as the shortest day of the year, as it is in John Donne's poem, "A Nocturnal upon St. Lucie's Day, being the shortest day" (1627). The poem begins with: "'Tis the year's midnight, and it is the day's".[10]" - ska vi vara så petnoga så firar vi lucia på fel dag. Jag förväntar mig att du kommer klaga på vårt val av luciafirande med samma glöd som du klagar över hudfärgen på tidigare nämnda lucia.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Lucy

    Jag fortsätter leta efter delbar info om Lucias yttre; det var ett tag sedan jag läste om det i och med antikstudier.


    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
Svar på tråden Varför hatar folk SD?