Varför hatar folk SD?
Flash Gordon skrev 2014-04-03 08:22:04 följande:
Jajustja, det var den där också.
MP har 40-50+ procen av symaptierna hos journalisterna, beroende på vilka media du tittar på. Det är MP som är anomalin.
S och V ligger på mellan 10-20% var, dvs S ligger långt under det folkliga stöder och V ligger klart över. S är dessutom ett maktparti på riktigt.
Så att S granskas hårdare än MP är inte så konstigt och att V skulle granskas hårt har jag svårt att se.
Men det är MP som är det gynnad partiet.
www.jmg.gu.se/digitalAssets/1369/1369226_jour...
Vi väntar fortfarande på en seriös granskning i allmänmedia av deras energipolitik, till exempel.
Du hävdar att MP är gynnat i media. Jag har inte studerat saken närmare. Men kan konstatera att för mig verkar det rätt tydligt att media skriver mer om så kallade "invandringsproblem" och om SD än de gör om mer "radikal" miljöpolitik och MP.
Att hitta en journalist som på ett seriöst sätt skriver om miljöpolitik, är skitsvårt. Och det trots att miljöproblemen är vetenskapligt belagda på ett sätt som "invandringsproblemen" inte är.
