Kb8701 skrev 2014-03-12 20:41:06 följande:
Tack för att ni alla tar er tid och skriva.
Vi har testat alvedon innan läggdags. Funkar ej.
Har styrt upp dagsrutiner slaviskt senaste veckan. Det har iaf hjälpt humöret på dagen. Och hon får mat tills det sprutar ur öronen på henne.
Nämnde sovdroppar hos läkaren, men hon blåste av dem direkt. Sa att det är livsfarligt och kan få barn att sluta andas.
Konstigt att det då finns tycker jag..
Hon lades 19 som vanligt idag. Testade pantleys metod vid insomning, utan napp. Har haft ett uppvak sedan 19, gjorde likadant med napp.
Försöker med vad som helst nu. Kan ju hoppas att dessa problemen är pga att hon ej kan somna om själv och att nappavänjningen hjälper mot det.
Vi sover i skift nu, eller rättRe sagt så tar min man nätterna. Men jag vaknar ju ändå när hon skriker, sover ju med grabben i rummet bredvid.
Vi ger theralen och melatonin. Det började vi med innan sonen blev 1. De slutar inte andas, det är för små doser. Andningsstoppen de skriver om vet jag varför det står.. theralen är inte beroendeframkallande utan missbrukare kan få detta utskrivet. Men blandar man med tex alkohol så kan man sluta andas och då är dosen så mycket större än det man ger barn. Så sålänge du inte ger ditt barn stora doser och i kombo med alkohol så är det lugnt

men det krävs nästan en barnneurolog som har lite mer erfarenhet av sömnproblem som kan hjälpa er. Ni kan testa med att få allergimedicinen tavegyl utskrivet. Biverkningen av den är att man blir trött. Min son hjälpyrs inte av det, men vet fler som blivit hjälpta av det