Inlägg från: Snutten6 |Visa alla inlägg
  • Snutten6

    FÖR ELER EMOT ABORT?

    dejan9209 skrev 2014-10-08 13:20:46 följande:

    Som rubriken råder, så undrar jag om ni är för eller mot abort, och varför?

    Jag själv är mot abort, för jag anser att livet startar redan vid befruktningen.
    Den som använder ord som ?cellklump? om det ofödda barnet försöker förminska det faktum att det handlar om en människa som dödas i en abort. I själva verket är alla människor mer eller mindre stora ?cellklumpar?, men ingen av oss blir mindre mänsklig (eller värdefull) för det.
     


    FÖR FÖR FÖR FÖR FÖR FÖR FÖR 

    KVINNAN SKALL ALLTID HA ENSAMRÄTT ATT BESTÄMMA, MANNEN SKALL ALDRIG KUNNA NEKA KVINNAN ABORT , ALDRIG ALDRIG !!!!

    KVINNANS KROPP KVINNANS BESLUT.
  • Snutten6
    dejan9209 skrev 2014-10-08 13:51:34 följande:
    Problemet med en oönskad graviditet är förstås att fostrets kropp befinner sig inuti kvinnans kropp. Frågan är alltså hur tungt vägande fostrets rätt till sin kropp är i relation till kvinnans rätt till sin?
    INGET
  • Snutten6
    MxMeNow skrev 2014-10-10 09:52:07 följande:
    Kvinnans kropp, kvinnans beslut, kvinnans försörjningsplikt om man ska resonera på ditt sätt. Men ofta sitter kvinnan och bestämmer att mannen ska försörja barnet, ett barn mannen inte ville ha. Så på samma sätt som att kvinnan har rätt att bestämma enskilt om aborten bör mannen få bestämma om han vill bli far. Men nån sån lagstiftning finns inte.
    Helt rätt !
    Använd kondom eller avstå sex, enkelt och effektivt.
  • Snutten6
    Mandel skrev 2014-10-10 11:01:37 följande:
    Jo, lite vilja hänger det allt på.

    Är man livrädd för att bli gravid ser man till att avstå sex eller verkligen se till att skydda sig. Är en liten klick som blir gravida trots att de skött sina skydd till punkt och pricka. Det förekommer, men det vanligaste är slarv med p-piller -tider eller magsjuka osv. Upptäcker man att kondomen har spruckit finns det dagen-efter-piller att istället för att chansa och vänta och se.

    Samma med om man vill bli gravid så är ju en förutsättning att man slutar skydda sig samt att man har sex
    TROLL !!Spöke
  • Snutten6
    Sven Erik Johansson skrev 2014-10-10 11:14:31 följande:
    Frågan är på sätt och vis FEL STÄLLD?

    Man kan dela in i minst TVÅ abortdebatter-inte EN.

    Det finns både en JURIDISK och en ETISK dimension och DESSUTOM finns det abort i olika typer av situationer.

    Man kan rent juridiskt vara för fri abort i ett visst antal veckor-antingen 18 som i Sverige eller 10-13 som man har i  andra länder med fri abort-  SAMTIDIGT som man på ett ETISKT plan är EMOT de flesta aborter-ABORTKRITISK.

    Å ANDRA SIDAN kan man förstås vara för  en mer restriktiv lagstiftning i samband med att man också är mot de flesta aborter som görs på ett etiskt plan

    Ett TREDJE alternativ är att man  är för fri abort ett visst antal veckor och inte är emot så många aborter rent etiskt. Det en del skulle kalla "abortanhängare"!

    I vissa lägen-om liv står mot liv så är nog de flesta (även "abortmotståndare" som är ett svårdefinierat ord) "för" abort.

    I vissa andra lägen är nog de flesta(även "abortanhängare" som också är ett svårdefinierat ord) " mot abort".

    Vad är Då MIN EGEN INSTÄLLNING: Jo så här: PÅ ett ETISKT PLAN är jag EMOT de flesta aborter och vill se ändrade värderingar hos både män (som ibland driver fram aborter) och kvinnor-förändrade hjärtan hos människor och en RADIKALT MINSKAD EFTERFRÅGAN PÅ ABORTER.

    På ett JURIDISKT PLAN har jag inget förslag om att helt avskaffa "fri abort". Jag vill arbeta mot aborter på ANDRA SÄTT än genom lagstiftning/regelverk.

    Alltså non restrictive methods-som tex "democrats for Life" i USA vil arbeta med!

    På ett ANDLIGT PLAN ser jag de flesta aborter som SYND MOT GUD OCH MEDMÄNNISKAN-dock inte om liv står mot liv eller fostret/barnet ändå inte kan överleva.

    MEN OCKSÅ ATEISTER / AGNOSTIKER kan vara ABORTKRITISKA. I utlandet har det börjat dyka upp en rörelse man kallar SECULAR PRO LIFE.Glad

    Personligen kombinerar jag också en trend bland vissa i ulandet som kanske kommer att göra sig gällande här också. Jag är vegetarian/vegan and pro life
    Svenska "djurrättare" är ofta vänster och "oroar sig inte över aborter av mäniskofoster" , men andra strömningar har börjat märkas i utlandet. Kolla in vegan and pro Life på tex facebook. Glad

     
    Långt , tråkigt och vad tillförde detta inlägg ?
    Inget.

    Kvinnan har oinskränkt rätt till sin kropp.
    Mannen har inget med kvinnans beslut.
  • Snutten6
    Sven Erik Johansson skrev 2014-10-10 11:50:24 följande:
    Mitt inlägg  tillförde mycket eftersom abortdebatten i Sverige är alldeles för förenklad. Det går inte att rakt av definiera folk som "för abort" eller "mot abort". Det finns tex både en juridisk och en etisk dimension.

    Varken någon annan kvinna eller någon man kan bestämma hur du gör , MEN å andra sidan får naturligtvis alla som är medlemmar, män och kvinnor, skriva i en FL-tråd där det är frivilligt att läsa. Sedan är det i verkligheten tyvärr så att ibland utövar män påtryckningar på kvinnor och vill att de skall göra abort.
    Här kommer jordens Frälsare.......
  • Snutten6
    IsaStardust skrev 2014-10-10 13:02:14 följande:
    Kort, tråkigt onyanserat standardsvar på ett klokt genomtänkt inlägg.

    Och vad tillförde detta inlägg? Ingenting.
    Lära folk skriva kort och koncist.
    Vem orkar läsa en roman om abort, som ändå kvinnan skall ha ensam rätt om att bestämma.

    Män som vill begränsa abort eller på annat sätt kunna hindra kvinnan från att göra abort borde steriliseras. 
Svar på tråden FÖR ELER EMOT ABORT?