• Anonym (^^)

    Mobbing, vems ansvar?

    Jag jobbar som lärare på en 6-9 skola.

    Skulle det förekomma någon form av mobbning på vår skola skulle jag genast arbeta för att få det att sluta.

    Det har jag gjort i fler fall (har jobbat i ca tio år.)

    Dock tror jag att det förekommer/ har förekommit saker som jag inte vet/ har vetat om och har således inte kunnat ta upp och arbetat med det.

    Därför är det mycket viktigt att man som föräldrer har en dialog med sitt barn och meddelar skolan om det framkommer att någon blir behandlad på ett sätt som inte är ok. Först då kan vi arbeta med det!

  • Anonym (^^)
    kaffe skrev 2014-11-16 16:03:08 följande:

    Gäller detsamma på arbetsplatser för vuxna? Om en grupp vuxna medvetet och utstuderat mobbar en ensam vuxen, är det då delvis den mobbades fel och kanske den mobbades familj hemma som inte gör något?


    kaffe skrev 2014-11-16 16:03:08 följande:

    Gäller detsamma på arbetsplatser för vuxna? Om en grupp vuxna medvetet och utstuderat mobbar en ensam vuxen, är det då delvis den mobbades fel och kanske den mobbades familj hemma som inte gör något?


    Blir du mobbad på din arbetsplats o du själv inte kan reda upp (vilket ju ofta är läget) måste dusöka stöd hos chefen eller facket.
  • Anonym (^^)
    kaffe skrev 2014-11-16 17:01:55 följande:

    Och hur ska barnen i skolan som blir mobbade göra? Vems ansvar är det att dom får den hjälp dom behöver?


    Om ingen vuxen på skolan har uppmärksammat mobbingen kan inget göras. Det är viktigt att, som förälder, vara lyhörd och fråga jobbiga frågor om vad som händer på skolan o på det viset få reda på om det egna eller nåt annat barn blir illa behandlat.
  • Anonym (^^)
    kaffe skrev 2014-11-16 17:48:57 följande:
    Min gissning är att det är tämligen vanligt att barn som blir mobbade gör allt dom kan för att dölja det hemma. När dom väl berätta har det kanske gått många år.
    Visst är det så. Då kan man heller inget göra.
    Det är därför viktigt att man som förälder säger att man MÅSTE berätta för att något ska kunna göras redan från tidig ålder.  Varesig det gäller barnet självt, en mobbare eller ett barn som blir mobbat. 
  • Anonym (^^)
    Anonym (Mobbaren) skrev 2014-11-16 17:57:24 följande:
    varför är det andras problem barnets
    Va?
Svar på tråden Mobbing, vems ansvar?