Inlägg från: sextiotalist |Visa alla inlägg
  • sextiotalist

    Underhåll - rimligt belopp

    Eftersom han har ytterligare ett barn så är det svårare att få igenom ett högre underhåll från ett redan högt underhåll.

    Vad hans nya tjänar är totalt ointressant när det gäller underhållet för ert barn

    Men grunden för underhåll är barnets kostnader (ej boende och inte semestrar, presenter). De kostnader fördelas mellan föräldrarna efter deras överskott (ej direkt på inkomst)

  • sextiotalist
    Miafiastina skrev 2015-02-14 17:01:05 följande:

    Nja, nu bad jag ju om sakliga svar, inte en massa subjektivt tyckande, Det är fullständigt ovidkommande vad underhållsbidraget uppgår till då det utgår från staten för att kompensera för fäder som inte gör sin plikt och betalar för sina barn.

    Rent juridiskt har man att ta hänsyn till det faktum att barnet via underhåll har rätt till samma levnadsstandard som han eller hon skulle haft om föräldrarna forfarande varit gifta. Och för att besvara din fråga avseende om mitt barn kostar 5600 sek per månad är svaret Absolut!

    Bara hennes aktiviteter (ridning, kampsport, dans, violin, gymnastik, teater) kostar 26,000 kronor per år, dvs 2200 kr/månad. Till det kommer utrustning till alla sporter vilket kostar ytterligare ett par tusen, säg 4,000 kr/år. Sedan tillkommer sportlovsresa (skidor) vilket kostar typ 20,000 för henne, samt sommarsemester vilket kostar typ 15-20,000 beroende på vad man gör. Dvs ytterligare ca 3000 kr/månad. Ytterkläder till vintern; dunjacka, skidjacka, skidbyxor, överdragsbyxor, x par vantar, sorelstövlar, boots, snygga stövlar totalt typ 10,000 dvs 780kr/månad.

    Kalas; typ 2-6,000 beroende på vad man gör. presenter typ 200 kr/barn dvs typ 3000 kr/år.

    Och då har jag ännu inte inkluderat mat, boende, försäkringar osv..

    Så ja!!! Min dotter kostar betydligt mer än 5,600 kr/månad. Ganska normalt där vi bor.


    Nej. Det är fel. Det finns inget som säger att barnet ska ha samma levnadsstandard som det skulle ha om föräldrarna levde ihop.

    Man kan inte heller kräva att få alla aktiviteter betalda om man inte är överens.

    Vi får hoppas att barnets far kommer ha kvar de inkomster så hans förstfödda kan vara så dyr
  • sextiotalist
    Miafiastina skrev 2015-02-14 17:28:01 följande:

    Nja nu är det ju jag som betalar i princip allting. Det lilla han bidrar med räcker som sagt bara till aktiviteterna. Övriga kostnader inklusive sparande står jag för. Och min ex-man är MYCKET mån om att vår dotter som är ett riktigt ess skall få bästa tänkbara uppväxt vad gäller utbildning, resor och aktiviteter. 

    Och jo, det finns visst underlag som säger att barnet har rätt till samma levnadsstandard. Jag anlitade nämligen Stockholms då absolut vassaste familjerättsadvokat för 6 år sedan men valde då att vika ner mig för den goda sakens skull.


    Om han är mån om sin dotter. Varför behövde du då den vassaste advokaten. Då hade ni kunnat komma överens utan dyra advokater.

    Sambons ex och hennes advokat påstod detsamma. Det halverades i tingsrätten utan att min sambo hade eget ombud.
  • sextiotalist
    Miafiastina skrev 2015-02-14 17:39:54 följande:

    Därför att hut går hem. Och därför att man alltid skall anlita professionella människor som hanterar denna typ av förhandlingar där det finns känslor inblandade. Advokaten berättade t ex att det faktiskt som så att man har rätt att få ersättning för hälften av all barnpassning man måste köpa för att kunna ha ett heltidsjobb då motparten inte tar någon del ansvaret. Jag fixade en annan lösning via kontakter och den har sparat min ex-man uppskattningsvis 4,000 kr netto per månad under de sista 6 åren. Det är pengar det med.


    Skulle vilja se den med medelinkomst som skulle kunna betala barnpassning.

    Som jag skrev. Sambons ex körde den argumentationen och fick sina anspråk halverade i tingsrätten.

    Än en gång. Det finns inget juridiskt som säger att barn ska leva på samma nivå som om föräldrarna skulle vara sammanboende. Advokater kan även de tänja på gränserna. Det är ju det de får betalt för
  • sextiotalist
    Miafiastina skrev 2015-02-14 18:36:25 följande:

    Ja, men för att kunna ha ett kvalificerat chefsjobb behöver jag barnpassning för att klara hämtning/lämning samt aktiviteter och då motparten inte tar något ansvar så åligger det vederbörande att stå för hälften av kostnaderna enligt lag. 

    När man beräknar underlaget som används för att beräkna underhållets storlek utgår man från nettolönen, drar av hyra/månadsavgift, däremot drar man ej av räntekostnader, samt lite övriga omkostnader. Detta skall sedan ställas i relation till min disponibla inkomst samt kostnaderna för barnet. Således tar man inte särskilt mycket hänsyn till ev nya barn/familj.


    I avdraget ingår även försörjning av andra barn. Sambon hade kunnat sänka underhållet med 20% när vårt gemensamma kom (uträknat exakt enligt reglerna).

    Här var det räntekostnaden man ansåg vara boendekostnad. Har man hus så är det räntekostnaden som är den stora boendekostnaden. Man har inga hyror eller månadsavgifter
Svar på tråden Underhåll - rimligt belopp