• Eloons

    Tråden för oss som använder NaturalCycles

    __Fundersam__ skrev 2018-04-24 06:03:25 följande:

    Hej! Tror ni att tempdippen igår betyder något? För tidigt för en implantationsdipp va?

    Tack på förhand!


    Går inte att säga om det betyder något, det får man vänta och se om mensen kommer eller inte går att analysera sönder, antingen är det en fästdipp eller pga hormoner!
  • Eloons
    CinnamonGirl skrev 2018-04-24 17:00:48 följande:

    Jag hade enligt NC ägglossning dag 16. Stämmer bra med tempen, men jag känner mig osäker...

    Har testat med Clearblue Advanced Digital ägglossningstest. Jag är nu på dag 22 och har haft förhöjda LH-nivåer i 5 dagar nu. Men om jag har haft ÄL dag 16 hade jag väl fått utslag då och inte två dagar efter?

    Med Clearblue Advanced Digital får man antingen en tom ring (=inte fertil), en blinkande smiley (=hög fertilitet) och en fast smiley (=maximal fertilitet, dvs ägglossning är förhoppningsvis på gång. Jag har alltså fått en blinkande smiley i 5 dagar. Vill bara förtydliga detta då jag inte använder stickor med streck som är svåra att tyda.


    Du kan ju ha missat peaken... eller så visade helt enkelt inte testen rätt den här månaden, för ägglossning ser du absolut ut ha haft
  • Eloons
    CinnamonGirl skrev 2018-04-24 19:44:22 följande:

    Men att få LH-utslag även efter ägglossning, det är det jag reagerar på... LH-sjunker väl ganska snabbt?


    Vet flera som fått positiva test flera dagar i rad, lh finns ju i kroppen hela tiden och både ökar och minskar flera gånger under cykelns gång.
  • Eloons
    Jahajaa skrev 2018-05-04 22:21:01 följande:

    Bilden verkar synas på datorn men inte i mobilen :/

    Men anledningen till att jag tror att NC sätter fel datum är för att jag har mycket ÄL flytningar i 2-3 dagar, men isf alltid ägglossning när det är helt ?torrt? igen.. som idag, hade jag flytningar halva dagen, sen torrt, borde inte ÄL varit idag eller igår isf? :) Eller är jag helt ute och cyklar?


    Svårt att veta, får du tre förhöjda temperaturer från och med imorgon har du nog haft äl idag, men det är som sagt inget man vet förrän din temperatur har höjts.
  • Eloons
    pearly01 skrev 2018-05-06 15:28:55 följande:

    Hej! Är ny i tråden. Jag och sambon har bestämt oss för att försöka skaffa barn och jag slutade med mina p-piller för exakt 4 veckor sedan. Började med NC ca en vecka senare. Jag har ätit p-piller i ca 10 år, för ca ett år sedan försvann mensen. Har alltså inte haft mens alls på ett år och nu nojjar jag att jag inte ska få mens/ägglossning, att vi inte kommer kunna bli gravida osv... Googlar ju allt om detta och kollar NC-kurvan flera ggr om dagen... Någon som känner igen sig?! 

    Hur lång tid tog det för er att få igång kroppen efter ni slutat med hormoner?


    Jag åt p-piller i nästan 5 år och sedan minipiller och när jag åt minipiller fick jag ingen mens. Var också så jäkla nervös över att jag inte kunde bli gravid. Slutade med minipiller i april 2016, första cykeln var väldigt lång och fick en mens i början juni och efter det vart jag gravid! Så det gick väldigt fort
  • Eloons
    Bobno1 skrev 2018-05-12 06:19:56 följande:

    Vad tror ni om detta? Testlagrets. Skall strecket sitta så långt ner?


    Jag skulle tolka det där som positivt, hade det suttit mer tätt hade det sett konstigt ut tycker jag
  • Eloons
    Lunalove skrev 2018-05-17 06:47:33 följande:

    Jahapp.. Nu har NC tagit bort ÄL dessutom (CD29). Vad händer?! Hade glad gubbe på digitalt så jag borde väl endå haft ÄL? Något är seriöst fel med mig..


    Positivt äl-test garanterar tyvärr inte ägglossning, det är endast temphöjning som gör det... du kan ha haft förhöjda lh-nivåer i kroppen och att din kropp försökt att ägglossa men inte lyckats.
  • Eloons
    Lunalove skrev 2018-05-17 09:53:14 följande:

    Jo jag vet det, jag haft LH svajjor hela cykeln men antog att nu när den äntligen var helt positiv att det skulle vara tillräckligt med tanke på att jag hade temphöjningen. Det förstärker i varjefall min misstanke om att jag inte trott jag har ÄL varje cykel, hittils har NC satt ut det varje cykel därför jag varit velande.

    Skall på utredning den 30/5 så det är i rullning i allafall.. 


    Jag förstår. Ibland känns det som att NC sätter ut helt galet, hänt mig med då min kropp inte är i balans för fem öre.

    Skönt med utredning. Har du fått ta blodprov för att kolla om du har hypotyreos eller liknande? Eller ingår det i utredningen?
  • Eloons
    Arpe86 skrev 2018-06-04 13:24:40 följande:

    Hoppar in i tråden.

    Varit på väg flera ggr att beställa och börja med NC. Slutade med Cerazette i mars efter 4 (innan dess ca 8 år med Yasmin) är det någon idé att börja när kroppen ännu inte är sin fas? Någon med erfarenheter?


    Mailade NC när jag slutade med cerazette och fick till svar att vänta en vecka med mätningarna för att få ut extra hormoner. Jag skulle säga kör på, du lär känna din kropp och ser hur cykeln ser ut
  • Eloons
    Arpe86 skrev 2018-06-04 15:32:56 följande:

    Tack för tips! Precis så jag tänker, behöver lära känna min kropp.

    Tips mottages också om det är mest lönt att gå på 1 års prenumeration inkl termoneter?


    Det körde jag på och det har funkat för mig så kan inte säga något annat om månadsprenumeration har inte fortsatt min årsprenumerering då jag inte kan bli gravid för tillfället men kommer starta den igen när min kropp kommer på banan igen
Svar på tråden Tråden för oss som använder NaturalCycles