Anonym (anonym) skrev 2015-04-23 12:56:11 följande:
Arbetsmarknaden har ändrats mycket 450 000 arbeten har automatiserats mellan 2005-2011 så många har efter några år med diverse korta anställningar, varvat med arbetslöshet och timmar till slut blivit sjuka av situationen, inom vården har det dessutom dragits ned på personal och slimmats till max så förr eller senare slutar kroppen att fungera. Är ju främst kvinnor som drabbats av sjukskrivningar och dessa jobbar främst inom vård och omsorg där de är underbemannade,
fabriker är aldrig underbemannade eftersom det krävs ett visst antal för att produktionskedjan ska fungera.Nu tror jag att du skojar? Det sparas överallt, vi är konkurrensutsatta globalt och man trimmar och trimmar bort tjänster så att ingen tid finns för mer än att springa från en sak till en annan. Vi är bara människor och då gör vi mer fel, vilket leder till både merarbete och merkostnader.
Städning, är det viktigt? Ja, om man håller på med livsmedel eller renrumsproduktion av läkemedel till sjuka människor borde det ju vara det, men även där sparas det. Så vad gör väl lite damm eller bakterier i din nästa tablettkarta eller färdigrätt? Fabriken kan köpa in städningen från en bemanningsfirma som tar in folk från gatan för det blir billigare än att ha fast anställda som vet hur man ska rengöra enligt kraven.
Leverantörerna är också pressade, och för att ta in på sina kostnader och minska stilleståndstiden för dyrbar utrustning slarvar de med underhållet. Vilket leder till att det en vacker dag hamnar maskinolja, bitar av packningar eller andra mumsigheter i fabrikantens produkter, vilket leder till utredningar, kassationer, återkallande av produkt och ännu mer stress för att ta igen bortfallet.
På labbet som ska kvalitetskontrollera går mycket på rutin, och därför är det väl inte så noga med att anställa dyrbara kemister? Vi kan väl nedgradera och ta in några undersköterskor eller andra som kan vända ett provrör enligt instruktion och se hur det går? Tyvärr tyvärr, när kalibreringskurvan avvek från det normala reagerade de inte eftersom de inte hade bakgrundskunskapen så det blev fel resultat för en veckas produktion, jaja det är väl sånt som händer..
"Fungera" är ett väldigt relativt uttryck.