• grind

    Synd att tjejkläder görs inte i pojkmodell.

    Donum skrev 2015-05-31 20:40:21 följande:

    Då är det väl strålande att fler och fler har på sig de färger de tycker om så passar ännu fler in?


    Det kan man tycka men det är inget arbete för en förälder att bryta normer. Dock är det inget märkligt med att en vuxen man har rosa skjorta på sig varför det blir irrelevant.

    Det är dock hundra gånger bättre att själv som förälder gå runt som transvestit än att sätta på transkläder på sina barn. Av någon märklig anledning vill dock genusmammorna gå runt i transkläder.
  • grind
    Donum skrev 2015-05-31 21:36:56 följande:

    Men det var ju normbrytande att börja klä flickor i rosa och pojkar i blått när det begav sig, så då kan du ju se det som att "genusmammorna" går tillbaka till den ursprungliga normen?

    Menar du att om en pojke vill ha rosa så ska föräldrarna förvägra honom det?


    Finns ingen pojk som vill gå i rosa eller bryr sig om färgen på kläder över huvud taget. Om en pojke mot förmodan vill gå i rosa är tankarna planterade av föräldrarna.

    ..och nej, finns inte en chans i världen att jag skulle sätta på tjejkläder på en pojk. Det är kränkande mot barnet.
  • grind
    Donum skrev 2015-05-31 22:38:54 följande:

    Jodå, det finns det. Jag har en son som är djupt engagerad i vilka färger han vill ha på sig. Även vilka mönster det ska vara på.

    Låter förfärligt att förvägra sina barn specifika färger.


    Som sagt. Det är tankar som är planterade.

    Hur gammal är han?
  • grind
    Donum skrev 2015-05-31 22:52:51 följande:

    Nej, han har velat ha specifika färger och mönster sedan han kunde prata behjälpligt. Likadant när han hade napp - han hade bestämda åsikter om vilken färg eller vilket mönster det skulle vara på nappen. På nappfronten har rött dominerat. Han hade tre favoritnappar; en helröd, en röd med rosa ränder och rosa med hjärtan. Det var med nöd och näppe som det ibland kunde duga med några andra. Menar du på riktigt att det inte finns pojkar/män som är intresserade av färger och mönster på kläder?

    Han fyller 5 år i höst. Den rosa mysdressen som han vägrar ge upp trots att byxorna är för små valde han när han var 3 år.


    Inte nämnvärt i den åldern. Om man dock som förälder uppmuntrar ytligt beteende hos pojken så är det klart att han blir mer ytlig.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 06:54:33 följande:

    Uppmuntrar inte ett ytligt beteende om man förvägrar barn att ha de färger de vill ha?

    Och hur tänker du kring normbrytandet som ledde till att flickor skulle ha rosa och pojkar blått?

    Var det fel?


    Du kan alltid argumentera om hur det sett ut historiskt men det är i fullständigt irrelevant då det inte hjälper den med ett icke normativt beteende idag.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 08:27:29 följande:

    Så det var fel att byta färger?


    Komiskt att du fortsätter att dra upp den feministiska skrönan, men låt oss säga rent hypotetiskt att den vore sann så vore det ändå irrelevant.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 09:25:18 följande:

    Varför vore det irrelevant?


    För att normerna finns för att bygga grupptillhörighet och identifiera avvikare.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 10:12:56 följande:

    Men det du idag tycker är ju ett resultat av vad andra har ändrat sig angående.


    Som jag sagt. Det är irrelevant. Du blir inte mer populär som man om du går runt och slår kvinnor helt öppet även om det var coolt på stenåldern.

    Förstår faktiskt inte det svåra i följa normer. Det är ett mycket enkelt sätt att nå framgång i livet. I synnerhet då det finns många som inte inser vikten av detta.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 12:14:28 följande:

    För att människan vill vara fri?

    För att man tycker om olika färger?


    Du blir mindre fri om du inte följer grundläggande normer. Just för att du successivt kommer att jobba dig neråt på klasskalan. Och lägre klass innebär mindre frihet.

    Färger!? Vilket trams. Vem bryr sig om färger? Givetvis sätter man på sig det som ger en mest fördelar.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 14:23:13 följande:

    Nejdå, det är snarare tvärtom att de som inte utmanar sig själva i det sammanhang de befinner sig aldrig kommer någonvart. Det är de som ifrågasätter och hittar nya vägar som skapar frihet. Inte de som följer efter.

    Du gör ju det. Du bryr dig väldigt mycket om ifall någon enligt dig har "fel" färg på sig.


    Ifrågasättande och att utmana sig själv har absolut ingenting med att bryta normer att göra. Därav blir ditt argument ytterst märkligt och framstår som ett rent känsloargument då du plockar lite vad som helst oavsett relevans.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 17:48:49 följande:

    Självklart har det med varandra att göra. Den som inte vågar gå utanför givna regler kommer inte på något nytt.


    Jag har inte sagt att du inte ska gå utanför givna regler. Utan att det finns ett pris för att göra det varför det då måste finnas fördelar som överväger dessa.

    Du pratar om att bryta regler bara för att vilket är typiskt antisocialt beteende.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 20:01:16 följande:

    Nej, för att man tycker om olika färger. Svårare än så är det inte.


    Gillar olika färger? Sånt trams. Vem gillar färger? Man tar på sig det som gynnar en.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-01 20:17:31 följande:

    Jag skulle nog påstå att det vanliga är att man gillar olika färger.


    Ja, men konstruktiva val dvs könsstereotypa.
  • grind
    Donum skrev 2015-06-02 06:36:28 följande:

    Uppenbarligen inte.


    Så du menar att gemene pojks favoritfärg i 10-årsåldern är rosa?
Svar på tråden Synd att tjejkläder görs inte i pojkmodell.