• Aniiee

    FÅTT NOG! Får 503 serv temp unavailable hela tiden - någon annan?

    Det händer mig varje natt mellan ungefär 01 och 06. Dock BARA mellan dessa tider. Man får försöka ladda sidan både två och fyra gånger innan den kopplar.


    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
  • Aniiee

    BTW, så har det varit så under alla år jag varit på FL (dvs även före nya FL).


    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
  • Aniiee
    gahadas skrev 2015-08-16 15:54:03 följande:
    En kvalificerad gissning är att det görs backuper och andra jobb under dessa tider.
    Jepp, det är min gissning också. Någonstans i kedjan görs maintenance 
    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
  • Aniiee
    Mr Obvious skrev 2015-08-16 15:50:18 följande:

    Det har aldrig hänt mig. Vilken internet-leverantör har ni med problem?
    ComHem är ju kända för att ha stora problem vissa tider på dygnet.


    Alla internetoperatörer kan inte ha problem samtidigt. Jag finner det mycket otroligt att ComHem, Telia, Bredbandsbolaget, Tele2/Comviq och 3 skulle gå ned samtidigt. Det skulle vara höjden av fail. Om det inte blir totalstopp i hela stockholms moderna teknik sammtidigt. EMP eller så kanske. Eller atombomb =P

    Men som Örjan skriver, det är FLs ände det är fel på iom 503-felet.
    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
  • Aniiee
    FDFMGA skrev 2015-08-16 16:11:54 följande:
    Ser att du använder nya Familjeliv, Testa gamla i stället, för mig funkar nästan ingenting på nya medan gamla Familjeliv fortfarande funkar hyfsat.
    Nej, som sagt. För mig funkar ingetdera på natten. Eller funkar gör det ju, man måste bra vara lite envis.
    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
  • Aniiee
    FDFMGA skrev 2015-08-16 16:23:23 följande:
    På natten gör de ju körningar som begränsar kapaciteten, men ts har ju problem även på dagtid.

    Jag råkade hamna på nya nyss och kunde i vanlig ordning inte posta inlägg därifrån.

    Vad är det som säger att nya och gamla ligger på samma server?

    Det tror inte jag att de gör.
    Sant, TS har problem på dagtid. Varför vet jag inte. Hursom så ligger TS problem på serversidan.

    Om du "i vanlig ordning" inte kan posta från nya så gissar jag på handhavandefel, eftersom jag aldrig har problem med att posta i trådar (utom i detta fönster på natten). (ja, jag överdriver, poängen är att jag inte har problem. Det finns säker någon orsak till att du har det, som inte är ditt fel).

    Jag vet inte om nya och gamla ligger på samma server, jag har funderat på att kolla upp det, men vare sig de ligger på samma eller olika så verkar servrarna i alla fall samköras. Men idk.
    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
  • Aniiee
    FDFMGA skrev 2015-08-16 16:57:25 följande:
    Mm, man utgår från sig själv och poängen är att jag inte har några problem på gamla FL.

    Mitt handhavandefel på nya FL är att 1: svarsrutan är gråmarkerad och inte möjlig att komma in i, inte alltid men kanske varannan gång jag förirrar mig till detta kaos. Men det gör detsamma, jag föredrar gamla.

    2: Jag gissar att nya skapades för att man skulle få plats med fler "reklamfinesser" och att gamla inte tyngs lite mycket som nya av allt som är kopplat till annonseringen. Min erfarenhet av servrar som har kapacitetsproblem är att det brukar slå mycket individuellt. Ibland är det bara några som drabbas och ibland börjar eländet med en enskild person och sprider sig sedan sakta till övriga användare.
    1: Vad irriterande

    2: Förmodligen.

    Jag kommer inte längre in på gamla, då den vägrar koppla facebook (loggar in med facebook, då  jag från början hade svårt att registrera mig, även detta innan nya FL kom till.) Annars hade jag förmodligen varit kvar på gamla. Men det kvittar mig lika eftersom nya funkar för mig, i princip felfritt, eller i alla fall inte sämre än gamla. Några "saknade" funktioner, bara. Och det störiga i att jag blir utloggad från FL om jag går till bloggen.... =/
    Gire bless me, have I only hot-blooded boys left in my fold?
Svar på tråden FÅTT NOG! Får 503 serv temp unavailable hela tiden - någon annan?