Anonym (Bonusdottern) skrev 2016-01-20 07:16:04 följande:
Jag beter mig inte illa som vissa andra tonåringar, iaf vad jag har fått höra. Jag har aldrig varit respektlös eller så mot mina föräldrar. Vi har en väldigt stor respekt gentemot varandra. Jag har tex aldrig bråkat med min pappa eller hans fru för att det har inte funnits nått att bråka om. När ja är hos pappa kommer jag oftast dit lite hur som. Och det har aldrig varit nått problem. Sitter min pappas fru i köket o har en bjudning så sitter jag oftast med när ja kmr dit. Inte för att ja på något sett vill. Men hon försöker göra det bästa för mig, även fast att hon inte riktigt förstår vissa andra grejer. Men hon gör det för min pappas skull, för hon älskar honom. Jag har aldrig gjort en röra o sen inte städat upp efter mig. Jag är uppfostrad på ett väldigt fint sätt och att städa mitt hem (vart jag än går) det är en väldigt naturlig del för mig. Jag storstädar ofta med mamma o hjälper till med allting, för att jag är uppfostrad så. (Jag älskar även att städa för den delen.) i min familj är allt väldigt "kliniskt rent" och har man växt upp så vill man inte ha de på något annat sätt. Skulle ni se mig på riktigt så skulle ni förstå hur vi fungerar. Ja är inte som alla andra 16-åringar. (Inte för att det är något fel på dom eller på mig!) men egentligen är alla 16-17 åringar i våran familj väldigt ansvarstagande och att städa är inget problem alls. Min pappas fru är hemmafru så det är alltid lagat när jag kommer dit, inget jag har bett om eller så. Det bara funkar så där. Hemma så är det oxå mamma som lagar maten, när vi har kommit från skolan (jag kommer hem tidigast) så städar jag undan från morgonen, förbereder tills mamma kommer hem o sen när alla har kommit hem så sitter vi och har en stor familjemiddag o pratar om dagen o hänger, så ser varje dag ut (vi har en tradition med middagen att man ska umgås o prata) säkert inte bara vi. Men iaf, efter middagen fortsätter "hängandet" på soffan eller så kommer det släkt o vänner hem till oss eller så drar vi nånstans. Vi är en väldigt spontan familj. Men nu till din fråga, om jag någonsin skulle bete mig illa mot pappas fru (vilket jag aldrig skulle göra pga att jag har för mkt respekt för mig SJÄLV,) så skulle hon väl tycka det är konstigt, o fråga varför jag beter mig så, då skulle jag nog sätta mig ner o prata med henne. Men det har aldrig hänt.
Jag har förstått att du är ansvarstagande. Du låter väldigt mogen i det mesta du skriver. Och jag är som sagt glad att allt fungerar hos er - både hos mamma och, på sitt sätt, hos pappa.
Anledningen att jag tog upp dessa exempel beror ju på att du i början skrev mer allmänt. Att "vi människor" skulle skärpa oss och ta oss i kragen. Att vissa behövde hjälp.. Och att det inte skulle vara skillnad.punkt slut osv.
I nästa inlägg skriver du att man som bonusförälder inte har ngt att säga till om. Sedan tar du upp din bonuspappa som bevis på motsatsen..
Jag försöker bara visa på att det finns situationer och relationer där det inte fungerar som hos er. Inte pga att bonusföräldern kommer och "styr o ändrar" utan för att alla situationer är olika.
Det går inte att säga att det "ska" vara på ett enda sätt eftersom människor inte ÄR på ett o samma sätt.
Det vore trevligt om man någon gång slapp försvara att man vill ha ngt att säga till om i sitt liv. Som alla människor vill..