Inlägg från: Anonym (Epic friend) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Epic friend)

    Fyllecell IGEN

    Anonym (hemsktt) skrev 2016-06-14 16:32:08 följande:
    Ja gör dom en bedömning så är det ju slöseri av tid eftersom man inte behöver vara ärlig och dom kan aldrig bevisa om man talar sanning eller inte. Det är väl bara att säga att man slutat med alkohol helt för man blir så ansvarslös och vill hellre ha en fungerande medicinering och lyckas bra med studier osv och man mår mycket bättre? Easypeasy.
    Inte riktigt du ska vara trovärdig också i vårdens ögon.
    Du ska få dom att lita på ditt ord och det gör du genom att hålla dig nykter, inte månad för månad, utan år efter år.
    Du har visat att du inte kan hantera alkohol, då ska du inte heller nyttja alkohol. 
    Svårare än så är det inte, 

    Hamnar man i fyllecell en gång så är det allvar.
    Hamnar man där gång efter gång, då är det ett destruktivt mönster som måste brytas. 
    Att avstå från alkohol är inga problem om man inte har ett beroende till alkoholen. 
  • Anonym (Epic friend)
    Anonym (hemsktt) skrev 2016-06-14 16:47:22 följande:
    Man kanske är livrädd för sprutor eller så dricker man väl inte på 8 veckor isåfall om man är smart. Annars får dom väl dra in medicineringen då om det skulle bli så överdrivet som blodprov.
    Eftersom du förringar ditt problem samt ålar som en mask på en krok mot behandlingen istället för att vara tacksam över hjälpen försöker du smita undan den när du borde vara ärlig och samarbeta.
    Det är inte dom som förlorar på om du misslyckas.
    Det är bara du som gör det. 
    Hela ditt resonemang skriker beroende, är du medveten om det? 
    Du behöver den här hjälpen, ta emot den. 
Svar på tråden Fyllecell IGEN