Sömnproblem hos bebis 5,5 mån och syskon i skola..
Dottern 5,5 mån har svårt att somna tidigt på kvällarna. Somnar runt 21.30 för natten, läggs vid 20-tiden. Sover sen lite oroligt på nätterna och vaknar 2-3ggr och ammas. Kan även ha en period på efternatten då hon är vaken någon halvtimme.
Detta har ju inte varit något problem i sommar när vi alla varit lediga och kunnat låta henne ligga kvar på morgonen. Men idag började brorsorna skolan och jag var tvungen att väcka lillasyster som var jättetrött såklart. Inatt sov hon alltså mellan 21.30 och 7 (9,5h minus minst 1,5 timme sammanlagt som hon ammat och legat vaken inatt, så 8h sömn..).
Hur kan jag göra för att hon ska kunna somna tidigare på kvällen och vara utvilad på morgonen?
Jag ammar henne innan läggdags nu och hon somnar oftast i min famn. Vaknar några ggr och jag håller henne i famnen igen eller ammar igen. Tar mellan 30 min och 2h att lägga henne!! Spelar ingen roll om hon ligger mellan oss eller i egen säng.
Hade inte detta problem med de andra, de somnade snabbt och hade napp vilket underlättade. De åt gröt/ersättning till kvällsmat också och sov bättre då. Lillasyster vägrar napp och all form av föda som inte levereras från mitt bröst!