Inlägg från: Anonym (fjäriln) |Visa alla inlägg
  • Anonym (fjäriln)

    Sen abort?

    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 10:09:31 följande:
    Håller med dig helt. Men om man är intresserad och funderar på hur det blir när man väntar ett barn med DS är denna en bra början att se på.


    " target="_blank">

    Det finns mycket bra om DS men man måste acceptera att det finns de som inte vill ha ett barn med DS, kanske för att de själva inser sina egna begränsningar. Kanske bara för att de är inskränkta. Det spelar ingen som helst roll.

    Abortfrågan är alldeles för viktig för att förenkla det till ett enda sorts kromosomfel helt enkelt!
  • Anonym (fjäriln)
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 10:27:09 följande:
    Ja och framför allt är det väldigt få som pratar om hur många mår rent fysiskt och psykiskt efter en abort. En del mår bra men har ont (vilket knappt går att från komma) men väldigt många lider i det tysta och sörjer det barn man aldrig fått träffa och aborten man inte kan göra ogjord. Men det är så himla tabubelagt att många vågar inte prata om det.
    Min starka uppfattning är att kvinnor förtjänar bättre än abort.

    Vi måste kunna bli bättre på att förebygga oplanerade graviditeter och ge alternativ. Det kan inte vara okej att ca 37.000 aborter göra årligen i Sverige. Det är ju ett helt Alingsås varje år!
    Och samtidigt växer den åldrande gruppen, ofrivillig barnlöshet stiger och vår befolkningsbalans är rubbad. Det kan ju vara känslokallt att tala demografi angående familjebildning då det är högst individuella frågor. Men våra politiker bör se över detta.
    De flesta som gör en abort gör det pga avsaknaden av stöd. Varför kan vi inte prata om att ge stöd till att välja liv?
    Min uppfattning är faktiskt det omvända, att kvinnor "ska" må dåligt och att tabut ligger i att de inte gör det.

    Abort är ett alternativ till oplanerade graviditeter. Det verkar många bortse helt från det utan tycker att tex att adoption är bättre. För vem och varför ska man fråga sig för det är inte heller ett speciellt bra alternativ.
  • Anonym (fjäriln)
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 10:40:33 följande:
    Tack för vårt samtal, jätte intressant tycker jag. Tror du att en del känner skuld rent av bara för att de inte mår dåligt efter en abort?
    Enligt den forskning jag läst så mår 20% kroniskt dåligt över en utförd abort i 5 år eller mer. Men det innebär att 80% troligtvis inte bär på samma långtgående depression.

    Berätta gärna mer varför du föredrar abort framför adoption :)
    Tack själv! Jag uppskattar alltid att diskutera med de som tycker annorlunda än mig eftersom det ger nya reflektioner!

    Jag vet att en del känner skuld eftersom de inte mår dåligt. Nu har jag inget brett statistiskt underlag eftersom jag inte är tillräckligt nyfiken för att gräva i statistik utan det är vad som framkommit i samtal med bekanta, vänner osv. Problemet är att det är ett så svårt ämne att prata om men när man väl börjat framkommer det att många är rädda för att bli stämplade som lösfotade. Mår de sen inte dåligt så är rädslan stor att de ska bli stämplade även som empatibefriade.  För att man förutsätts må dåligt.
    Av alla jag diskuterat med är det bara en som mår dåligt, resten, ett 20-tal, gör det inte.
    Men som sagt, man kan inte dra några slutsatser av det utan det är bara mina egna erfarenheter.

    Jag känner några adopterade och har sett att det inte är så enkelt som många verkar tro. "Varför övergav mamma mig" har präglat deras uppväxt. TROTS att de hamnat i bra, kärleksfulla hem så finns hela tiden den känslan. Dels har jag även läst en del om adoptioner, att dessa barn är överrepresenterade när det gäller tex självmord. Min egna slutsats är att det mycket ofta är en psykisk belastning för barnet att genomgå en adoption och att den belastningen är något som kvarstår hela livet.
    Men sen tror jag inte att man ska inbilla sig att det är en dans på rosor för de föräldrar som adopterar bort sitt barn utan att det även där är ett livslångt trauma.

    Min poäng är eg att man inte ska tro att adoption är ett enklare alternativ än en sen abort. För hur ska man i så fall definiera vad som är svårt? Antal drabbade individer? Hur många år någon mår dåligt? Vem mår då, statistiskt sett, sämst? Jag hoppas du förstår tankegången här för jag har lite svårt att sätta ord på det.


  • Anonym (fjäriln)
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 10:40:33 följande:
    Berätta gärna mer varför du föredrar abort framför adoption :)
    Jag vill bara förtydliga att jag personligen inte föredrar det ena framför det andra. Jag är fullt övertygad om att människor kan fatta det beslut som passar dem bäst i den situation de själva är i.

    Jag tycker bara inte att man ska tro att adoption är ett bra alternativ till abort. Det är ett alternativ. Punkt. När man pratar om adoptioner i samband med abort glömmer man oftast bort  att adoptioner kan medföra livslånga trauman för rätt många inblandade.

  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (anonym) skrev 2016-12-06 11:11:04 följande:
    Det är inte forskning när man bara jämför 80 kvinnor som har gjort abort med 40 kvinnor som fått missfall det är bara en undersökning dessutom säger denna undersökning att kvinnorna som gjort abort mådde psykiskt sämre än snittbefolkningen men kan inte svara på om de redan innan abort mådde psykiskt sämre.
    Tack för att du förtydligar statistiken.
    För min del blev statistik lite fel i diskussionen jag hade med Liljekonvalj eftersom jag pratade om mina erfarenheter med samtal med vänner.

  • Anonym (fjäriln)
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 11:23:30 följande:
    Ja det kan nog vara så som du skriver. Att en del är rädda för de stämplarna. Men tillhör inte det de lite äldre?
    Inte vad jag erfarit utan tvärtom, att äldra kan sätta in det i ett större samanhang som gör att de verkligen accepterar att beslutet var rätt.
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 11:23:30 följande:
    Allt fler ungdomar använder abort som preventivmedel istället för kondom ex. Om man plockar bort den etiska och moraliska dimensionen är det ändå problematiskt då abort alltid är förenat med risk för komplikationer.

    Abort är aldrig ett preventivmedel så det blir bara fel att du försöker göra det till det. Om man ska vara rädd för alla komplikationer så kan man inte gå utanför dörren, det kan leda till komplikationer om man bryter benet om man halkar på gatan. Vad jag menar är att du använder svepskäl för att argumentera mot aborträtten.

    Förutom då att aborterna i de lägre åren sjunker och att de som gör flest aborter är något äldre, väletablerade kvinnor. Men jag kan ha fel om statistiken...
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 11:23:30 följande:
    nej en adoption är inte enkel och där behöver närstående och professionella li bättre på att möta dessa frågor. 
    Min poäng är att de som förespråkar adoption som alternativ till abort måste inse att det inte heller är en speciellt bra lösning. Problemet i samhället är ringa eftersom det sker ytterst få i Sverige idag. Och jag förutsätter faktiskt att de få som gör det får hjälp på alla möjliga sätt!
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 11:23:30 följande:
    Men vad är bäst. Att mina föräldrar valde att jag skulle få leva men i ett annat hem, eller att jag inte skulle få leva alls? 
    Det där är inget annat än att skam- och skuldbelägga och det måste bort ur diskussionen helt och hållet!
    Jag tycker att det är så fruktansvärt låg nivå i argumentationen att jag oftast helt ignorerar alla andra argument och det alleles oavsett hur bra dessa är.

    För om man ska ha den aspekten ska man även fråga sig varför man mördar kossor, inte hjälper alla världens människor att överleva osv.
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 11:23:30 följande:
    Nu är ju jag, som du kanske förstår, av uppfattningen att även ofödda har ett människovärde och rättigheter. Så med den utgångspunkten blir det svårt att argumentera för att det vore bättre att ta liv än att ge liv och låta det växa upp i ett annat sammanhang. 

    Absolut förstår jag det men jag tror att du inte ska argumentera alls? eftersom det blir galet fel. Enligt mig.
    Liljekonvalj skrev 2016-12-06 11:23:30 följande:
    Gianna Jessen tycker jag är intressant. Hennes mamma valde att göra abort. Men aborten lyckades inte och hon föddes. Det traumat kan ju ha gjort Gianna hemskt deprimerad "Varför ville min mamma avsluta mitt liv?". Men istället, väljer hon att vara tacksam för att hon överlevde. Jag säger inte att hon haft en dans på rosor. Du kan se en kort snutt av hennes berättelse här:


    " target="_blank">


    Det är väl egentligen det som är det problmatiska i alla diskussioner, att man tenderar till att hitta bra argument som stärker sitt eget budskap och ignorerar allt annat. För visst, det är intressant att hon väljer att känna som hon gör men jag är övertgad om att det finns rätt många som valt en annan emotionell väg.

  • Anonym (fjäriln)

    Liljekonvalj
    Jag måste sticka och jobba så jag hinner inte bemöta ditt långa inlägg på det sätt jag vill.

    Jag ville bara poängtera hur jag ser på saken, jag är inte upprörd. Angående det jag skrev om att ignorera. Jag fortsätter ju diskutera med dig så.. Vi står bara väldigt långt ifrån varandra i just den aspekten.

    Återkommer med bättre svar ikväll!

  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (fg) skrev 2016-12-11 17:19:10 följande:
    Jag vet inte, svårt att dra en gräns. Det bästa vore kanske att sänka till vecka 12 så kvinnor inte skulle kunna uppleva en sen abort med tanke på psyket och sen bara särskilda skäl till vecka 22 om barnet är gravt skadat eller fara för mammans liv?
    Allvarligt?
    I så fall måste vi ta bort allt annat i samhället som på något sätt skulle kunna upplevas som traumatiskt.
  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (Ts) skrev 2016-12-11 17:49:33 följande:
    Deras "psyke" är inget jag ägnar en tanke åt. Har man gått i 20 veckor och varit gravid utan att ta beslutet om en abort får de ingen sympati från mig. Detta förutsätter att fostret inte har tex trisomi 13 eller någon annan sjukdom med hög risk för dödlighet som framkommit sent i graviditeten.
    Men aborterat man ett friskt foster i v.21 tänker inte jag oroa mig för deras psyke. Är de fullt friska kvinnor bör de inte klara av att göra en såpass sen abort av ett friskt foster.
    Du vet att det finns bar mycket läbbigare saker än trisomi13?
    Sjukdomar/skador som gör att man överlever men inte så mycket mer.

    Du ska vara glad åt att du inte tvingats ta ställning i en sådan fråga därför att om du gjort det hade du inte resonerat så empatilöst.
  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (Ts) skrev 2016-12-11 18:18:31 följande:
    Du har ingen aning om vad jag tvingats ta ställning till.

    Jo, det finns dom som blivit beviljade till sen abort på väldigt lösa grunder enligt mig, av ett friskt foster.
    Det är sant att jag inte vet men ditt inlägg visar att du inte har så stor förståelse. Självklart kan människor gå igenom extremt svåra saker utan att de påverkar deras sätt att tänka men de allra, allra flesta får större förståelse.
    Ditt inlägg är katregoriskt och visar brist på just... förståelse.
  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (Ts) skrev 2016-12-11 20:46:35 följande:
    Korrekt tolkning. Jag har ingenom förståelse för friska kvinnor med friska foster som väljer att avsluta graviditeten efter v.18 av skäl som "pojkvännen är inte far till mitt barn och jag är nästa 30 och bor i en studentlya ". På dom skälen har en kvinna fått godkänd abort i v. 21!

    Läs ovanstående inlägg.
    Precis  - katregoriskt och brist på förståelse.

    Du frågar i tråds hur det är möjligt men är inte intresserad av svaren utan bara för att argumentera  din sak att moralisera över aborterna.
  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (Ts) skrev 2016-12-12 19:32:37 följande:
    Jag missade inte det men anser inte det vara tillräcklig anledning till abortera ett foster som varit livsdugligt två dagar senare!
    Så du menar att ett foster är livsdugligt innan det är livsdugligt?

    Ekvivalent med det måste det vara så att man inte är död för att man bara är död utan måste vara jävligt död innan man räknas som död?
  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (uhm) skrev 2016-12-12 22:13:17 följande:
    Det finns väldigt lite logik i det TS och de med henne argumenterar när det kommer till livsduglighet. Det är helt baserat på att det tycker att det känns fel för det ser mer ut som ett barn vid det laget. Vilket inte är något fel i sig, så länge man bara låter sin egen känsla avgöra vad som är rätt för en själv och inte vad som är rätt för andra. 
    Jag håller med dig men det är de argumenterar inte som den sista meningen därför blor hela diskussionen är ologisk.
  • Anonym (fjäriln)
    Anonym (uhm) skrev 2016-12-12 22:47:32 följande:
    Precis, håller med. Var det jag försökte få fram, kanske var lite oklart. 
    Det kanske var jag som tolkade tokigt. Glad
Svar på tråden Sen abort?