Dementoria skrev 2016-12-18 17:46:50 följande:
Att många andra också är egoister är en rätt dålig ursäkt tycker jag. Det är ju inte mer ok att exempelvis köpa elfenben bara för att andra också gör det, eller hur?
Dessutom tror jag att många som reser AI inte riktigt vet hur dåligt det faktiskt kan vara för lokalbefolkningen. Jag förstår att det är ett bekvämt koncept men jag hoppas ändå att de lokala restaurangerna också kan få lite besök så att det finns möjlighet för försörjning för lokalbefolkningen.
Själv reser jag inte charter och jag skulle som sagt inte välja AI. Jag tycker det är oetiskt och det gynnar bara den redan rika hotellägaren. Men sedan reser jag nog inte riktigt till AI-ställen heller tror jag.
Jag bygger min egen resa med flyg/tåg och hotell, ibland solsemester men då till lite mer genuina ställen utan en massa turister. Andra gånger till storstäder som London, Barcelona osv. När jag reser gör jag det (ibland) ensam eller (oftast) med ett eller fler av mina 3 barn. Vi föredrar hav framför pool och det här med att ligga inklämda på en turistig strand undviker vi gärna :)
Sedan gällande det här med att gilla AI eller inte. Jag gillar ju att testa olika restauranger och håller mig till mindre turistiga orter. Det är så jag gillar att ha det och det etiska spelar som sagt en stor roll. Men jag reser å andra sidan utomlands och det är ju inte heller helt etiskt och politiskt korrekt med tanke på klimatet osv.
Jag tycker att du själv beskriver olika typer av turism väldigt bra. Storstadsturism har ju i stort sett allt utom en strand. Du har massor av restauranger med kvalitet, t.ex. På en typisk turistort är det ingen upplevelse att gå ut och äta. Gå-på-iga kypare som börjar dra i en när man sneglar på menyn utanför, inga genuina restauranger utan alla erbjuder grekisk sallad, fish n chips och lasagne. Det kan jag få på hotellrestaurangen också. Och då är ju inte AI långt ifrån för inga lokala restaurangägare gynnas av det.