Inlägg från: Anonym (Jo) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Jo)

    Abort imorgon (v.6)

    Hej! Har nyligen blivit gravid med min pojkvän som jag varit tillsammans med i ca 2 månader. Av många anledningar, b.la att jag fortfarande går i gymnasiet och att vi inte har någon gemensam bostad och vi är inte redo så ska "vi" göra en abort. Fick välja mellan att genomföra den på sjukhus eller hemma men efter många timmars funderande sen igår så har jag kommit fram till att göra den på sjukhus. Igår var jag där och gjorde VUL och fick ta den första tabletten Mifegyne. Då jag var osäker om jag ville vara hemma eller på sjukhus så fick jag med mig alla tabletter hem. De smärtstillande jag fick var 1 Alvedon Forte (1g), 1 Ipren (400mg) & 2 Tradolan ( á 50 mg/st).

    Har i vanliga fall väldigt hemska menssmärtor då jag kräks och har någon gång svimmat. Har inte känt av något från mifegyne tabletten ännu (gått ganska precis 1dygn) men är otroligt orolig inför morgondagen. Ni som ätit den kombinationen av smärtstillande, har den hjälpt er att genomlida smärtan? Vid mensvärk så klarar jag mig vanligtvis med 1 Ipren 400mg. Jag hoppas verkligen det går bra imorgon.. är helt skakis :(

  • Svar på tråden Abort imorgon (v.6)
  • Anonym (Jo)

    Vad skönt att höra att det gått bra för er! Har läst så mycket om de som haft riktigt ont och hoppas verkligen det går lika bra för mig som er. Har ångrat mig om att göra aborten på sjukhuset och vill vara hemma ändå trots allt. Jag ringde till dem och berättade det så nu är det bara att invänta morgondagen. Har laddat med värmekudde också som jag hoppas kan lindra lite :)

  • Anonym (Jo)

    Tack för alla svar! Är nog bra att läsa både bra och "dåliga" upplevelser. Har hittills haft ytterst lite mensvärk men inget behov av att ta någon värktablett, och börjat blöda lite. Hur tror ni det kommer gå för mig imorgon? Vet att det är omöjligt för er att säga men all pepp man kan få just nu är guldvärd ?

Svar på tråden Abort imorgon (v.6)