• Anonym (banan)

    Borderline? Behöver hjälp!

    Detta är mitt första inlägg här och jag behöver er hjälp. Jag håller på att gå sönder. Jag orkar inte med mig själv och mitt beteende längre. Jag misstänker att jag lider av Borderline, emotionell instabil personlighetsstörning. 

    Jag lever tillsammans med min pojkvän och jag håller på att förstöra vårt förhållande. och honom.. 
    Jag är väldigt svartsjuk och kontrollerande. Jag bråkar ofta med honom om hans förflutna, innan han och jag blev tillsammans. Jag jämför mig med dom tjejerna och trycker ner mig själv. Jag är medveten om att jag har dåligt självförtroende och dålig självkänsla och det är något jag vill jobba med. 

    Men till problemet. Jag överreagerar så mycket. Vi kan börja bråka om tillexempel att en tjej la till honom på facebook och det slutar med att jag packar min väska och ska lämna honom för att han är världens sämsta människa som tar sönder mig och får mig att må psykiskt dåligt. Jag beskyller honom för allting, det är hans fel att jag är som jag är. Det är hans fel att förhållandet inte kommer fungera. Han är ful, han är värdelös och jag är med han för att ingen annan vill ha honom. Jag skrattar åt att han inte fick sina känslor besvarade förut av en annan tjej. Jag kommer lämna honom en vacker dag för en bättre kille som kan ge mig det jag behöver. Han kan inte tillfredsställa mig. Ja och så fortsätter det.

    Detta är saker jag säger mitt uppe i "det svarta". Det liksom svartnar för mig och jag säger saker jag inte menar och jag minns inte alltid vad jag säger. Jag säger så hemska saker till honom för att jag ska känna mig bättre med mig själv. 
    När jag "vaknar upp", det kan ta flera timmar och ibland några minuter innan jag inser vad jag håller på med.
    Jag lugnar ned mig och får sån ångest och såna skuldkänslor och ber om ursäkt och gråter och talar om för honom vilken fin och underbar människa han är och att jag aldrig älskat någon som jag älskar honom. Och det är sant. Allt jag säger när jag är normal menar jag, men det andra som slinker ur mig är helt sjukt. Jag förstår inte hur jag kan göra så? 
    Jag vill leva med honom och vi har det jättebra när jag är normal. Men vissa dagar så spårar jag ur. Jag kan vakna på ett konstigt humör och hela dagen är förstörd. Jag bara bråkar om ALLT. Kommer på nya saker att klaga på. Ibland håller jag på i flera dagar och sedan lugnar jag ned mig och det kan gå flera dagar ibland 2-3 veckor innan jag får nästa utbrott. 

    Detta går i perioder och just nu mår jag väldigt dåligt. Och jag tar ut det på honom. Jag vill inte vara sån här och jag och han pratar väldigt mycket om det och jag ska söka hjälp för det. Men jag har hört att det kan ta lång tid innan man får träffa en expert. Jag skulle behöva råd av er, hur ni hanterar era situationer och kom med alla tips ni kan på hur jag ska tänka när jag är arg över något för att slippa ta ut det på min pojkvän och ge honom skulden. 
    För jag älskar honom så mycket och vill inget annat än att vara med honom. Jag är så rädd att han ska lämna mig och därför har jag blivit kontrollerande och osäker. Och jag vet att han förmodligen kommer lämna mig om jag inte ändrar på mitt beteende. Men hur ska jag börja?

    Det är första gången jag någonsin vågar prata "öppet" om detta. Trots att jag är anonym så är det jätteläskigt. Det är bara jag och min pojkvän som vet vad som sker innanför våra väggar.. 

    Och jag behöver tips av er som har ERFARENHET. Ni som kommer in för att tala om för mig vilken hemsk människa jag är kan likaväl lämna lika fort. Jag vet om att det jag gör är FEL. Jag vet att jag har problem och jag vill ha HJÄLP. Jag försvarar absolut inte mitt beteende. Jag vet bara inte hur jag ska lära mig att hantera min ilska och mina impulser.. 

    Vad tror ni, kan detta vara borderline? Känner ni igen er?

  • Svar på tråden Borderline? Behöver hjälp!
  • i-o
    Anonym (...) skrev 2017-02-11 16:43:57 följande:
    Det där vet jag verkligen inte hur jag ska ta? Försöker du vara vänlig eller göra narr av oss?
    Måste du välja hur du ska ta det? I så fall föreslår jag att du tolkar det på det sätt som ger det önskvärda känslomässiga resultatet för dig. Jag kommer inte säga bu eller bä.
    Se det som träning.
  • Anonym (...)
    i-o skrev 2017-02-11 16:59:33 följande:

    Måste du välja hur du ska ta det? I så fall föreslår jag att du tolkar det på det sätt som ger det önskvärda känslomässiga resultatet för dig. Jag kommer inte säga bu eller bä.


    Ja, om jag inte förstår intentionen med något så frågar jag helt enkelt istället för att dömma texten enligt mina egna kriterier.

    Om jag ska tolka det efter mina egna känslomässiga referenser kommer jag ta det som en kränkning, vilket inte är särskilt lyckat och bara skapar förvirring och ältande om vad som fick dig att vilja kränka mig/oss osv. Det kommer bara boosta mina dåliga självkänsla och sociala fobi. Ergo, jag frågar istället. Om du berättar vad du menar så finns det inte längre utrymme för feltolkning.

    Men men, jag tänker inte tvinga dig att svara så vi kan lämna det där åt ovissheten helt enkelt.
  • Anonym (Samma)
    Anonym (...) skrev 2017-02-11 16:00:45 följande:

    Din terapeut vet säkerligen bättre än vad vi gör. Grundstenen i borderline är att man har en ökad känslighet med kraftiga känslor. Dvs, ens känslor är mycket starkare än andras, och bara en liten sak kan kännas som att världen går under. Men känslorna är inte bara åt ett håll, utan det gäller dem allihop (sorg, glädje, ilska m.m.). Man kan skifta snabbt och uppleva känslan att älska och hata någon på samma gång. Man saknar lite gråskala och ser saker ofta i svart och vitt. Vidare har man svårt att tolka sina egna känslor då de är så kraftiga och annorlunda mot hur "normala" har det, vilket gör att man slutar lite på sina känslor och nedvärderar sig själv istället. Många klarar inte av att hantera de väldiga känslorna och har ofta något form av självskadebeteende då man anklagar och bestraffar sig själv. Många har väldiga tomhetskänslor då de tror de är ensamma i hela världen med att vara sådana och att ingen förstår dem. Vissa har blivit avstängda med känslorna (jag kan bli det vid för kraftiga känslor) och kan därmed upplevas som känslokalla. När man har den sorts borderline (de uttrycker sig olika, alla är inte likadana) som jag har så uppfattar omvärlden mig som oerhört stabil, kanske i viss mån autistisk, känslokall (då jag inte visar mina egna känslor för andra), och som om jag ointresserad av omgivningen. Så är det ju inte egentligen, snarare tvärtom, men detta är ett försvarsbeteende jag utvecklar för att hantera min personlighetsstörning. Vidare kan det nämnas att man kan få overklighetsskänslor från och till. Man upplever att verkligheten är en film och att inget är påriktigt. För min del är det en försvarsmekanism som sätter igång när det blir för mycket känslor. Då distanserar jag mig och "stänger av" och upplever att inget är verkligt. Rätt så svårt att beskriva, men de som upplevt det förstår nog vad jag menar.

    Hursomhelst, känner du igen dig i detta?


    Tack för ett utförligt svar!!

    Jag känner igen mig i vissa saker och vissa inte. Jag känner mig inte tom, nästan aldrig. Tvärtom så känner jag mig väldigt uppfylld av allt jag har. Har fina barn och underbara vänner. Jag vet vem jag är och känner att jag är en bra person som är smart. Vet att jag är en bra kollega, vän osv... förutom i kärleksrelationer. Där känner jag mig ful, att alla andra är finare, värdelös å tråkig och trist. Som att den jag är med bara är med mig "så länge", tills han hittar en bättre och snyggare tjej. Det är där mitt mörker kommer fram!! Ingen skulle nånsin tro mig om jag förklarade hur jag kan bli när det "svartnar". Och det gör det när jag misstänker, eller får reda på att den jag är med ljuger/luras osv. Då blir jag som en demon! Elak! Sen kan jag få panik att han ska lämna mig för att jag blev sådär. Så blir jag klängig. Hat å kärlek....
  • i-o
    Anonym (...) skrev 2017-02-11 17:16:51 följande:
    Ja, om jag inte förstår intentionen med något så frågar jag helt enkelt istället för att dömma texten enligt mina egna kriterier.

    Om jag ska tolka det efter mina egna känslomässiga referenser kommer jag ta det som en kränkning, vilket inte är särskilt lyckat och bara skapar förvirring och ältande om vad som fick dig att vilja kränka mig/oss osv. Det kommer bara boosta mina dåliga självkänsla och sociala fobi. Ergo, jag frågar istället. Om du berättar vad du menar så finns det inte längre utrymme för feltolkning.

    Men men, jag tänker inte tvinga dig att svara så vi kan lämna det där åt ovissheten helt enkelt.
    Låter rimligt.

    Vad som framstår för mig i din beskrivning ovan är att du är din egen värsta fiende och att du behöver jobba oerhört mycket med dig själv och sätta dina känslor i rätt perspektiv.

    Hade avsikten varit att påverka dig hade det funnits alla möjligheter att skapa och generera en uppfattning ändå utifrån de premisserna du nämner, därav behöver du utgå ifrån dig själv i större omfattning och då blir ditt förhållande till dig själv och dina känslor ännu viktigare.

    Har du testat att skriva och senare återgå till texterna och resonera kring dessa?
  • Anonym (...)
    i-o skrev 2017-02-11 17:40:03 följande:

    Låter rimligt.

    Vad som framstår för mig i din beskrivning ovan är att du är din egen värsta fiende och att du behöver jobba oerhört mycket med dig själv och sätta dina känslor i rätt perspektiv.

    Hade avsikten varit att påverka dig hade det funnits alla möjligheter att skapa och generera en uppfattning ändå utifrån de premisserna du nämner, därav behöver du utgå ifrån dig själv i större omfattning och då blir ditt förhållande till dig själv och dina känslor ännu viktigare.

    Har du testat att skriva och senare återgå till texterna och resonera kring dessa?


    Yes, du är helt korrekt. Den enda som skadar mig är jag själv, och det är något jag försöker jobba med. Jag tror ingen människa är ond, eller vill mig illa bara för att de känner för det. Däremot tror jag alltid att de andra människornas beteende är pga att jag har sagt eller gjort något dumt, så allt vänds inåt mot mig själv och göder mitt självföräkt. Det gör att jag försöker prata så sakligt som möjligt utan känslor, för om jag pratar logiskt och odömmande kanske jag undviker såra någon. Så allt mynnar tillbaka till mig själv, och hur jag borde bete mig för att vara en "så god människa" som möjligt. Det färgar hela mitt liv, så om jag vill (såsom min terapi säger) få ett "värdigt liv" måste jag lära mig bättre metoder att hantera mina känslor. Det är därför jag går i DBT behandling.

    Angående att gå tillbaka och läsa det jag skrivit är något jag gör hela tiden. Jag analyserar och försöker identifiera fel eller om jag på något vis uppträtt stötande. Får jag en kommentar där jag verkat såra någon och dylikt får jag en stor klump i magen och jag skämms något oerhört. Detta är ännu värre i det vardagliga livet då jag analyserar mina "samtal med andra" (kan t ex vara bara att säga hej) och kritiserar mig själv. Jag har bra minne och kan älta saker jag sa som liten till folk och skämmas. Så eftersom jag inte hanterar möten med riktiga människor särskilt bra, så isolerar jag mig själv och har utvecklat svår social fobi. Jag är väldigt medveten om mina brister och att jag skadar mig själv psykiskt, men jag vet inte hur jag ska hantera det på ett bra sätt och minimera oavsiktlig skada mot andra så mycket som möjligt. Men som sagt, jag går i DBT och hoppas lära mig bete mig bättre.

    Så här mycket om mig själv har jag nog aldrig berättat för någon förutom min terapeut och dylikt, så jag har ingen mall för hur folk som läser det kommer reagera. Så jag ber om ursäkt på förhand om jag sagt något olämpligt
  • Ser0tonin

    Lilium skrev 2017-02-11 01:48:36 följande:

    Sist, men inte minst; Jag har valt att hantera min ångest, mitt kontrollbehov och min enorma osäkerhet genom rak och ärlig kommunikation. Blir jag osäker på min sambos ex, eller andra saker, ställer jag frågor för att lindra min oro. Exempelvis; Är jag ful? Saknar du dina ex? Vad menar du? Varför? Hur? Osv, osv osv. På så vis kan jag bryta tankemönster innan de tar över fullständigt och jag/vi slipper situationer som baseras på föreställningar eller missförstånd. Ett tips från coachen, liksom.

    Nu blev det här overkligt långt, men jag hoppas att det ger dig något på vägen.


    Låter ju som ett enkelt sätt att lindra din oro om att bli lämnad. Frågan är bara vad din partner känner att bli ifrågasatt om sina känslor emot dig. 
  • i-o

    Det är nog bättre att bara vara tyst istället, då kan man tysta andra också, om inte annat så inser man att allt bara går runt ändå och är ganska meningslöst att ens ägna en tanke till.

    Det är naivt att tro att det inte finns sådana människor där ute, för det gör det, åtminstone människor med personligheter. Men man kan ju välja att utsätta sig för dessa eller inte.

    Min uppfattning av omvärlden skiljer sig från din, men om din verklighet fungerar för dig så är det bra. Härligt att du jobbar på att bli en bättre människa.

  • Tjejen65a

    Hej på er alla som har skrivit om eran problematik. Det känns helt overkligt att jag sitter här ock skriver om detta. Men jag kan inte motstå heller, då det är väldigt angeläget för mig att komma i kontakt med likasinnade. Det är väl så, som jag har läst i böcker som jag har lånat på biblioteket och när jag googlar, att man kan aldrig bli förstådd! Hur jag än förklarar för dom som står mig närmast, så förstår dom inte fullt ut. Det är så fruktansvärt och jag känner en ännu större sorg och brännande smärta, över att jag verkligen är onormal.

    Efter att ha förlorat min sista pojkvän sedan drygt en månad,efter att ha varit tillsammans i ca ett halvår, har jag samma sorg som jag antar att någon har efter ett helt liv ihop. Smärtan, ångern, hatet, paniken och hopplösheten är fullständigt outhärdlig. Nu hör till saken att jag inte under mina 52 år aldrig varit så kär, som jag var i denna mannen. Jag trodde verkligen att det skulle bli vi.

    Han var skild efter ett 33 år långt äktenskap, och hade varit singel i ett år när vi träffades hos gemensamma bekanta på midsommarafton. Han var såklart inte färdig, vilket jag märkte, då han pratade väldigt mycket om sin exfru och dessutom påstod att hon var narccicist ( stavas det så?). Jag lyssnade och tog till mig och var genuint intresserad, så även i hans fyra barn. Frågade och brydde mig, då jag är sådan som person. Det jag kände var att jag inte själv fick samma respons. Jag har också en dotter och barnbarn, och visst brydde han sig lite, men jämförelse vad jag brydde mig om att lyssna på honom så var det lite tunt. Men det är ju också så att vi med denna problematiken, blir så galet besvikna över sådant som inte andra reagerar på med samma mått. Därför anklagar jag mig ännu mer nu! Jag vacklar hela inte att tiden på om mina reaktioner är normala eller inte.

    Jag fick helt fokus på hur mycket han pratade om sitt ex och sina barn, och blev/ kände mig lägre och lägre, och i stället för att säga till, flippade jag ut i den fruktansvärda besvikelsen och osäkerheten jag kände. Vid ett tillfälle när jag var hos honom i början av våran relation, reste jag mig och gick därifrån när han pratade om sig själv hela tiden. Detta skulle sedan tillrättaställas och sa då att tankar och känslor är svårt, och inte alltid lätt att sätta ord på. Känner ni samma? Att besvikelsen blir så stor att den blir övermäktig? Att man flippar ur helt enkelt? Men varför frågar man inte i lugnt tillstånd istället för att bete sig som en knäppgök när man faktiskt inte är en sådan? Istället växer paniken om att han kommer att lämna mig, och man ser sig själv som den mest lägsta människan.

    En dag när jag ringde honom från jobbet, var han hes och förkyld. Jag tyckte han lät lite loj och då kom en impuls som inte gick att stoppa. Jag undrade med panik i rösten om han inte ville ses mer!? Han frågade vad jag grundade det på, och sen var mina sms och samtal till honom helt overkliga och konstiga för att ställa allt tillrätta. Man märker ju så väl och mår så oerhört dåligt över hur man har
    reagerat. Jag pratade helt plötsligt som om jag inte tyckte det var någon ide att vi var ihop mer, men det man vill höra är ju bara bekräftelse på att han vill fortsätta relationen, Det sjuka är ju att man känner hur han blir fundersam på vem jag verkligen är, och ju mer ångest och panik får man!

    Efter detta såg jag att han hade lagt till en app på mötesplatsen i sin telefon, och jag kunde förstås inte låta bli att kolla upp detta. Då hittade jag honom där, och jag kände mig fullständigt hysterisk, samtidigt som jag ändå vet och förstår att han har börjat tvivla på mig och mitt beteende. Jag fick nästa flipp och kunde inte då heller fråga på ett "normalt" vis. Gapade och betedde mig helt hysteriskt. Han nekade och sa att det var en gammal profil, och han varit där för att ta bort ett foto. Han är duktig på datorer, och jag vet med säkerhet att han ljög. Det är katastrof när jag får en lögn i ansiktet!

    Nu är det helt slut med argument att det beror på min misstro....är helt förkrossad och ser inget annat än att vilja ha honom tillbaka. Det är inget annat än honom som existerar. och mitt liv kan lika gärna kvitta. Att jag har barn och barnbarn hjälper inte, det är bara han som kan få mig trygg och lycklig igen. Helt fixerad och panikslagen, hatisk mot sig själv, ångest och förvirrade tankar om att jag helt enkelt inte klarar mig. Smärtan tar över allt....

    Har tagit kontakt med psykiatrin och tror jag får tid redan nästa vecka, då jag inser att jag måste ha hjälp! Är det någon av er som vill ge mig några kloka råd på vägen?

    // Madde

  • Lilium
    Ser0tonin skrev 2017-02-11 18:55:36 följande:
    Låter ju som ett enkelt sätt att lindra din oro om att bli lämnad. Frågan är bara vad din partner känner att bli ifrågasatt om sina känslor emot dig. 
    Fast det handlar inte om endast sådana saker. Handlar mest om att vara öppen med förväntningar, oro, osäkerhet och känslor. Något jag anser vara grundstenen i ett hälsosamt förhållande, borderline eller ej. 

    Mitt råd till TS handlade om det kritiska skedet, innan påbörjad behandling, som ett sätt att hantera de mest tvära kasten och undvika att explodera i osammanhängande bråk.
    Of all the things I've lost, I miss my mind the most.
  • Anonym (...)
    Tjejen65a skrev 2017-02-11 20:24:48 följande:

    Hej på er alla som har skrivit om eran problematik. Det känns helt overkligt att jag sitter här ock skriver om detta. Men jag kan inte motstå heller, då det är väldigt angeläget för mig att komma i kontakt med likasinnade. Det är väl så, som jag har läst i böcker som jag har lånat på biblioteket och när jag googlar, att man kan aldrig bli förstådd! Hur jag än förklarar för dom som står mig närmast, så förstår dom inte fullt ut. Det är så fruktansvärt och jag känner en ännu större sorg och brännande smärta, över att jag verkligen är onormal.

    Efter att ha förlorat min sista pojkvän sedan drygt en månad,efter att ha varit tillsammans i ca ett halvår, har jag samma sorg som jag antar att någon har efter ett helt liv ihop. Smärtan, ångern, hatet, paniken och hopplösheten är fullständigt outhärdlig. Nu hör till saken att jag inte under mina 52 år aldrig varit så kär, som jag var i denna mannen. Jag trodde verkligen att det skulle bli vi.

    Han var skild efter ett 33 år långt äktenskap, och hade varit singel i ett år när vi träffades hos gemensamma bekanta på midsommarafton. Han var såklart inte färdig, vilket jag märkte, då han pratade väldigt mycket om sin exfru och dessutom påstod att hon var narccicist ( stavas det så?). Jag lyssnade och tog till mig och var genuint intresserad, så även i hans fyra barn. Frågade och brydde mig, då jag är sådan som person. Det jag kände var att jag inte själv fick samma respons. Jag har också en dotter och barnbarn, och visst brydde han sig lite, men jämförelse vad jag brydde mig om att lyssna på honom så var det lite tunt. Men det är ju också så att vi med denna problematiken, blir så galet besvikna över sådant som inte andra reagerar på med samma mått. Därför anklagar jag mig ännu mer nu! Jag vacklar hela inte att tiden på om mina reaktioner är normala eller inte.

    Jag fick helt fokus på hur mycket han pratade om sitt ex och sina barn, och blev/ kände mig lägre och lägre, och i stället för att säga till, flippade jag ut i den fruktansvärda besvikelsen och osäkerheten jag kände. Vid ett tillfälle när jag var hos honom i början av våran relation, reste jag mig och gick därifrån när han pratade om sig själv hela tiden. Detta skulle sedan tillrättaställas och sa då att tankar och känslor är svårt, och inte alltid lätt att sätta ord på. Känner ni samma? Att besvikelsen blir så stor att den blir övermäktig? Att man flippar ur helt enkelt? Men varför frågar man inte i lugnt tillstånd istället för att bete sig som en knäppgök när man faktiskt inte är en sådan? Istället växer paniken om att han kommer att lämna mig, och man ser sig själv som den mest lägsta människan.

    En dag när jag ringde honom från jobbet, var han hes och förkyld. Jag tyckte han lät lite loj och då kom en impuls som inte gick att stoppa. Jag undrade med panik i rösten om han inte ville ses mer!? Han frågade vad jag grundade det på, och sen var mina sms och samtal till honom helt overkliga och konstiga för att ställa allt tillrätta. Man märker ju så väl och mår så oerhört dåligt över hur man har

    reagerat. Jag pratade helt plötsligt som om jag inte tyckte det var någon ide att vi var ihop mer, men det man vill höra är ju bara bekräftelse på att han vill fortsätta relationen, Det sjuka är ju att man känner hur han blir fundersam på vem jag verkligen är, och ju mer ångest och panik får man!

    Efter detta såg jag att han hade lagt till en app på mötesplatsen i sin telefon, och jag kunde förstås inte låta bli att kolla upp detta. Då hittade jag honom där, och jag kände mig fullständigt hysterisk, samtidigt som jag ändå vet och förstår att han har börjat tvivla på mig och mitt beteende. Jag fick nästa flipp och kunde inte då heller fråga på ett "normalt" vis. Gapade och betedde mig helt hysteriskt. Han nekade och sa att det var en gammal profil, och han varit där för att ta bort ett foto. Han är duktig på datorer, och jag vet med säkerhet att han ljög. Det är katastrof när jag får en lögn i ansiktet!

    Nu är det helt slut med argument att det beror på min misstro....är helt förkrossad och ser inget annat än att vilja ha honom tillbaka. Det är inget annat än honom som existerar. och mitt liv kan lika gärna kvitta. Att jag har barn och barnbarn hjälper inte, det är bara han som kan få mig trygg och lycklig igen. Helt fixerad och panikslagen, hatisk mot sig själv, ångest och förvirrade tankar om att jag helt enkelt inte klarar mig. Smärtan tar över allt....

    Har tagit kontakt med psykiatrin och tror jag får tid redan nästa vecka, då jag inser att jag måste ha hjälp! Är det någon av er som vill ge mig några kloka råd på vägen?

    // Madde


    Jag vill väldigt gärna hjälpa dig och ge dig råd, men jag förstår inte riktigt vad du vill ha hjälp med? Handlar det om att hantera sorgen, eller har du svåra självskade impulers?
  • Anonym (Bordis)
    Anonym (...) skrev 2017-02-11 16:00:45 följande:
    Din terapeut vet säkerligen bättre än vad vi gör. Grundstenen i borderline är att man har en ökad känslighet med kraftiga känslor. Dvs, ens känslor är mycket starkare än andras, och bara en liten sak kan kännas som att världen går under. Men känslorna är inte bara åt ett håll, utan det gäller dem allihop (sorg, glädje, ilska m.m.). Man kan skifta snabbt och uppleva känslan att älska och hata någon på samma gång. Man saknar lite gråskala och ser saker ofta i svart och vitt. Vidare har man svårt att tolka sina egna känslor då de är så kraftiga och annorlunda mot hur "normala" har det, vilket gör att man slutar lite på sina känslor och nedvärderar sig själv istället. Många klarar inte av att hantera de väldiga känslorna och har ofta något form av självskadebeteende då man anklagar och bestraffar sig själv. Många har väldiga tomhetskänslor då de tror de är ensamma i hela världen med att vara sådana och att ingen förstår dem. Vissa har blivit avstängda med känslorna (jag kan bli det vid för kraftiga känslor) och kan därmed upplevas som känslokalla. När man har den sorts borderline (de uttrycker sig olika, alla är inte likadana) som jag har så uppfattar omvärlden mig som oerhört stabil, kanske i viss mån autistisk, känslokall (då jag inte visar mina egna känslor för andra), och som om jag ointresserad av omgivningen. Så är det ju inte egentligen, snarare tvärtom, men detta är ett försvarsbeteende jag utvecklar för att hantera min personlighetsstörning. Vidare kan det nämnas att man kan få overklighetsskänslor från och till. Man upplever att verkligheten är en film och att inget är påriktigt. För min del är det en försvarsmekanism som sätter igång när det blir för mycket känslor. Då distanserar jag mig och "stänger av" och upplever att inget är verkligt. Rätt så svårt att beskriva, men de som upplevt det förstår nog vad jag menar.

    Hursomhelst, känner du igen dig i detta?
    Jaaaa jag känner igen mig i allt!

    Jag har fått ledigt av chefen så jag kan gå MBT. Men jag sa att det var en kurs. Min terapeut tycker att jag ska kalla det sorgebehandling då jag har förlorat båda mina föräldrar och två syskon, är 42 år.
  • Anonym (...)
    Anonym (Bordis) skrev 2017-02-12 09:27:37 följande:

    Jaaaa jag känner igen mig i allt!

    Jag har fått ledigt av chefen så jag kan gå MBT. Men jag sa att det var en kurs. Min terapeut tycker att jag ska kalla det sorgebehandling då jag har förlorat båda mina föräldrar och två syskon, är 42 år.


    Ojdå, jag beklagar sorgen :(

    Vad bra att du fick ledigt och kan gå MBT :) om du känner dig mest bekväm med att säga att det är en kurs, så tycker jag att du ska endast säga det. Vad du gör i ditt privatliv angår ju inte din chef. Jag önskar dig verkligen all lycka :)
Svar på tråden Borderline? Behöver hjälp!