Avtändande med kvinnor som har kort hår (frisyr)?
Jag har kort hår. Den som inte gillar det behöver inte dejta mig. Enklare än så är det inte. Finns gott om folk som ser till mer än frisyr.
Jag har kort hår. Den som inte gillar det behöver inte dejta mig. Enklare än så är det inte. Finns gott om folk som ser till mer än frisyr.
Det vissa inte tänker på är att vi är många som inte ens _kan_ få långt hår. Mitt hår blir som mest axellångt och sen går det inte mer. Dessutom är det tunt och eländigt. Ett kort hår passar min hårkvalitét bäst.
Sen får folk tycka vad de vill om den saken. Tänker inte gå med stripigt hår för att andra ska tycka bättre om det, liksom.
Som några kvinnor i tråden var inne på så har de kort hår eftersom de har tunt hår.
Vi män tänker nog oss något annat i vårt inre när vi säger vi gillar långt hår, vi menar tjockt starkt hår, brunt, svart eller rågblont spelar inte så stor roll, men riktigt tjockt hår med volym och längd som kan typ lyfta kvinnan i håret.
En skallig kvinna signalerar sjukdom och det ju inte så hett.
Kort hår betyder att man kanske var sjuk nyss.
Men bara den kvinna som är välnärd och stark och har upprätthållt hälsa under lång tid kan ha långt och samtidigt fylligt hår.
De kvinnor som rakar av sig hår eller klipper sig väldigt kort ger därför upp den fördelen, vilket man väl kan om man har råd, men den vanligaste orsaken är nog att man har rätt tunt och risigt hår och därför klipper det kort med nån frisyr.
Det ser rätt udda ut med en riktigt kvinnlig vacker gudomlig vamp med kort hår.