Inlägg från: Anonym (the solution) |Visa alla inlägg
  • Anonym (the solution)

    Min fru

    Utan att vara psykolog kan jag redan nu se problemet. Ditt problem är att du är en egoist, punkt slut. Hur kommer jag fram till den slutsatsen? Såhär.

    1 Du skriver att hon tappade sexlusten för att hon fick ta för mycket ansvar efter att ni fått barn. Istället för hjälpa henne och ta en del av ansvaret så sket du i det och sen blev det som det blev. 

    2 Eftersom hon pga din egoism tappat suget för dig (vem fan skulle inte göra det?) så reagerar du som en barnrumpa och blir osugen tillbaka och drar hellre en runk. En mogen man hade pratat med henne eller gått på parterapi för att bena fram var ursprungsproblemet är, men inte du, du drar hellre en handtralla eller drar över vilken annan brud som helst som har en puls

    3 Nu är du inte riktigt nöjd med att knulla på andra brudar sporadiskt utan vill kunna ha jämn tillgång till sex vilket du givetvis löser på samma egoistiska och omogna sätt, genom att svika och förnedra henne ytterligare och skaffa dig en kk. Jag menar varför lösa ursprungsproblemet (din slapphet och egoism) när man kan knulla sig runt det istället

    Lösningen är ju uppenbar:
    Sluta bete dig som en omogen manspojke och börja ta ditt ansvar som man och pappa. Eller, avsluta förhållandet och släpp henne fri, hon förtjänas garanterat någon bättre än du och det vet du. Men givetvis kommer du inte göra något av detta eftersom du är slapp, omogen och egoistisk så kommer du ta den enkla fega vägen som innebär minst arbete för dig. Att det sen riskerar att såra och förnedra henne är ointressant, bara du slipper anstränga dig och får knulla så är ju allt tiptop. 

  • Anonym (the solution)
    Anonym (Anonym) skrev 2017-11-09 22:51:40 följande:

    Jag är en bra man i det stora hela. Det är dock den sexuella biten som är jobbig för mig. Kan lova dig att de flesta nångång här har varit otrogen. Har självklart researchat den biten. Svin är jag, det vet jag, och kommer nog vara igen så låt oss släppa det.

    Frågan jag behöver hjälp med är hur ska jag kunna få ett normalt sexliv med frugan igen? Vad är felet? Nu är jag ju anonym så jag struntar i om detta är pinsamt. Men jag har ärligt talat haft tankar på att hon ligger med någon annan med mitt vetande, det tänder på mig som fan. Har dessutom "skämtat" om att skaffa en dildo för att piffa upp sexet då jag blir otroligt kåt utav att se min tjej smeka sig, men nej hon vägrar testa. Så återigen hur ska jag gå tillväga för att bli "nykär" igen och känna någon lust i normal sex som jag vanligtvis kan ha. Psykolog osv, känns fel har tänkt på det.


    Mmm det är inte ovanligt att man gärna vill tro att alla gör lika fel som man själv gör för då känns det ju inte lika illa och man kan sova bättre om nätterna. Men i verkligheten är det inget annat än självlögner för att slippa jobba med sig själv och sin relation. 

    Förstår att du gärna vill släppa den frågan för den är ju knepig och svår att snacka sig ur. Då är är det ju mycket lättare att skylla allt på relationen vilket givetvis ger dig möjligheten att lämpa över en del av skulden för dina handlingar på din partner. Men grejen är att det hänger ihop. Så länge du är feg och hellre går bakom ryggen än lägger alla korten på bordet så kommer ni aldrig kunna lösa era problem. Din otrohet ÄR en del av problemet.

    Ditt problem är att du är feg och egoistisk helt enkelt och lösningen är ganska enkel, sluta fega.och sluta vara ett sånt ego. Du snackar hela tiden om dig själv och vad du känner och vill känna, din tjej verkar du fullkomligen skita i, allt du är intresserad av är att få det du vill ha.
Svar på tråden Min fru