Inlägg från: Anonym (man) |Visa alla inlägg
  • Anonym (man)

    Affär

    Ja du TS, inom kort kommer du vara i skilsmässa och undra hur i helvete du kunde varit så jävla korkad att du sumpade ditt förhållande och halva tiden med dina barn på några knull med en äckligt 50 gubbe. Grattis!!!

  • Anonym (man)
    Anonym (Kollegan) skrev 2018-01-24 06:46:58 följande:

    De hör såklart till att jag har man och två barn med.

    Funderar mest på vad ni tror han vill? Vill han fortsätta ligga med mej? Vill inte att han ska sluta? Jag tror att han aldrig kommer vara den trogna typen. Vet att han varit otrogen innan mot sin fru men aldrig såhär länge.


    Ehm, du kanske borde fundera mer på din man och dina barn än på vad en kåt gubbe har i tankarna när han drar över en betydligt yngre kvinna? (som om det skulle vara så svårt att förstå)
  • Anonym (man)
    Anonym (Asimovaren) skrev 2018-01-24 10:47:06 följande:

    Du funderar på om snuskgubben kan va trogen?
    Du har inga funderingar på hur du själv beter dig?
    Du pissar på dina barn, din man, ert förhållande hur hade tänkt att det ska bli i framtiden?
    Det du ska göra är att berätta för din man vilken djävla sopa du är och låta honom bestämma vad som ska ske.
    Hur fan kan du skita i din familj på det viset?
    Du har alltså knullat snusket drygt ett år och det har inte kommit fram till din man ännu?


    Håller med, fattar inte hur folk kan vara så in i helvete svinaktiga mot sina egna ungar att de riskerar deras trygghet för några knull. Så otroligt respektlöst.
  • Anonym (man)
    Anonym (Kollegan) skrev 2018-01-25 21:48:17 följande:

    Jag ville mest ha ert råd om vad ni tror att mannen vill. Inte era hemska kommentarer om mej.


    Fast tycker du inte själv att det är jävligt märkligt att du enbart bryr dig om vad han vill och skiter helt i vad din familj tycker.? Det säger ju en hel del om hur du prioriterar.
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-01-31 11:07:04 följande:
    Jo! Han vill fortsätta, men samtidigt så känner han lite ångest. Men allt det där försvinner när han är med dig.
    Ja det är nog mycket som försvinner när han tömt pungen
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-01-31 11:18:17 följande:
    Ja! Men hon undrade vad Hur mannen tänker/känner nu. Det är väl så det är ;)
    Det enda han känner är att han vill ha någonstans att stoppa in den och tömma, när han är klar med det så är det dags att gå hem frugan. Allt annat finns bara i TS fantasi för hon vill ju känna sig så speciell och åtråvärd
  • Anonym (man)
    Anonym (Kollegan) skrev 2018-02-02 10:11:40 följande:
    Ja jag borde göra de.... jag vet verkligen det... tänker att detta kanske är rätt tillfälle att göra de nu när han sagt att han behöver ligga lågt ett tag. Vi kommer ju inte höras på några veckor nu de vet jag. Jag kommer dock träffa honom på jobbet och i olika möten.

    Så fort han ger mig en blick så smälter jag...

    De jag ser i honom är allt snuskigt han skriver till mig vad han vill göra med mig...snuskiga bilder han skickar...att han är äldre och det är spännande att ingen på jobbet vet...bara jag o han när vi sitter på möten tillsammans med andra.

    Vi får se hur de utvecklar sig....dröjer de för länge tills han hör av sig så hoppas jag att jag kan stå emot när han väl gör de...
    Vad är det för inställning?

    Fattar du inte själv hur otroligt barnsligt det är att gå omkring och gotta sig över att man har hemlisar med någon annan som ingen annan vet om, typ hemliga klubben? Det är sånt man ser på dagis eller lågstadiet.

    Och vadå vi får se hur det utvecklar sig? Det är väl du som styr över din kropp eller? Så vadå jag hoppas jag kan stå emot? Har du den inställningen så lär du ju knappast göra det. Det är bara en fjantig ursäkt redan på förhand för att du vet att du inte ens tänker stå emot.
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 10:35:13 följande:
    Du borde då radera honom från vart ni brukar snacka, t.ex kik ellertelefonnummer.

    Sen borde du inte berätta det till din man tycker jag. Det som har hänt har hänt.

    Om du berättar det nu kommer det leda till skilsmässa. Gör det åtminstone när dina barn har vuxit.
    Att resonera som du säger "det som har hänt har hänt" och ge sig själv rätt att ljuga eller mörka sanningen för andra är ett fantastiskt sätt att breda väg för att göra om sina "misstag". Det enda man lär sig av det är att det går att göra som man vill och så håller man det bara hemligt för andra så är problemet löst.

    Det enda effektiva sättet att lära sig av sina misstag är när ens misstag får konsekvenser. Först DÅ trillar polletten ner på riktigt.

    Att låta någon leva i en lögn år efter år i ett förhållande personen kanske inte hade valt om han vetat sanningen och med en partner personen kanske inte hade valt om han vetat sanningen är enligt mig betydlig mer värre och mer förnedrande än otroheten i sig. Lögnerna och smusslandet gör oftast mer skada än själva otroheten.
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 13:05:49 följande:
    Ja! Men hon gör det för att barnen ska ha det bättre.
    Du menar väl, hon ursäktar det med att barnen ska ha det bättre, för vi vet ju vem det är hon i så fall egentligen skyddar, men det låter ju så mycket bättre att säga att man gör det för barnens skull Flört
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 13:05:49 följande:
    Ja! Men hon gör det för att barnen ska ha det bättre.
    Anonym (man) skrev 2018-02-02 13:13:46 följande:
    Du menar väl, hon ursäktar det med att barnen ska ha det bättre, för vi vet ju vem det är hon i så fall egentligen skyddar, men det låter ju så mycket bättre att säga att man gör det för barnens skull Flört
    Hade hon haft barnens bästa i tankarna hade hon inte gjort som hon gör öht och bett gubben dra åt helvete redan efter första kukbilden för att inte riskera sitt förhållande och sina barns trygghet, eller hur?

    Men det gjorde hon inte, istället valde hon att haka på och verkar trivas med det, så barnens bästa verkar inte betyda ett skit jämfört med det hon får ut av hemliga klubben leken hon har med gubben. Hon sätter redan nu sig själv före sina barn, så barnens bästa är inte något hållbart argument tycker jag.

  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 14:27:25 följande:
    Jag är mycket mer mogen än vad du var när du var 20år.

    Ålder har inget med mognad eller förståelse att göra.

    Varför berättar du ens dina förhållanden till mig?
    Möjligen, men man kan se mognadsgrad i hur folk resonerar och i ditt falla så märks det att du saknar erfarenhet och mognad, du pratar om saker ur en 18-årings perspektiv.

    Jag kan tänka mig hur det är att vara hjärnkirurg och ha massor med åsikter och tankar, men folk som redan är hjärnkirurger kommer märka ganska snabbt att jag inte har en aning om vad jag pratar om.
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 13:52:48 följande:
    Ja! Först så gillade hon det. Kanske gillar hon det nu också. Men hon ska sluta.

    Varför ska hon förstöra för barnen nu?

    Hellre vänta tills alla barn har vuxit och sedan berätta till mannen.
    Med tanke på hur hon resonerar så är det inte så troligt att hon SKA sluta, hon verkar ha noll kontroll över sig själv och drivs helt på begär, allt annat är sekundärt, ink hennes ungar. Tror du på fullt allvar att en alkis kommer sluta dricka bara för att hen säger det? Speciellt när personen själv säger "jag hoppas jag kan sluta" utan någon riktig vilja bakom orden?

    Och vad är det som säger att hon kommer förstöra för barnen genom att berätta sanningen för sin man? Han kanske ger henne en andra chans?

    Vad har mannen för nytta att veta vad hon gjorde för 18 år sen när han redan levt i en lögn i 18 år och slösat bort 18 år av sitt liv?
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 14:50:53 följande:
    Han KANSKE ger henne en chans, och kanske inte. Hon kan ej ta den chansen.
    Japp, kanske, det är vad man får när man sätter sig själv och sin partner i en situation som TS gjort. Sen kan man ju givetvis välja att ljuga sig ur knipan men då får man också leva med att man är en egoist och en lögnare och inte försöka få att låta som att man gör sin partner en tjänst för den enda som kan avgöra det är han själv.
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 14:50:53 följande:
    Hon kan börja älska mannen som om de vore ny gifta. Då kanske är det inte lika slöseri med 18 åren
    Det spelar ingen roll, om min partner gjort något som är avgörande för vårt förhållande så vill jag veta det så jag själv kan besluta om jag vill eller inte vill fortsätta ha ett förhållande med henne. Om hon sen älskar mig som om vi vore nygifta spelar ingen som helst roll, hon har fortfarande blåst mig på min fria vilja och min möjlighet att göra egna val och  ju längre tid det gått desto värre blir det.


  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 15:53:37 följande:
    Det är inte som om jag försöker skydda Ts. Ja! Hon gjorde fel. Alla här har väl nämnt det. Jag försöker visa henne sina alternativ bara.
    Ja men ditt förslag innebär att hon blåser sin man ännu mer än vad hon redan gjort och alla tycker inte det är en sån bra lösning.
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 17:25:14 följande:

    Barnen skulle hålla med mig :0


    Inte om de vet vad mamma gör mot pappa
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-02 18:31:08 följande:
    Men de skulle inte vilja att mamma och pappa att skilja sig :o
    Det beror på hur gamla de är, barn är inte helt dumma i huvudet. Är de tillräckligt stora är det inte omöjligt att de förstår att mamma svikit dem med och vänder sin mamma ryggen de med.
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-03 13:52:54 följande:
    De är ju barn! De är inte ens tonåringar.

    Även om de vet vad mamma gjorde så skulle de ändå vilja ha henne.
    Japp, men det borde väl hon tänkt på innan hon var otrogen eller hur?
    Sen har vi ju också mannen. Är det ok att tvinga någon att leva i en lögn? Förtjänar han inte bättre?
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-03 16:01:09 följande:
    Vi vet inte ens vem han är!

    Hon tvingar inte honom om han inte vet om det.

    Ja! Det är hennes fel, men varför ska barnen också få konsekvenserna?
    Spelar det någon roll? Vi vet att han finns och att TS bedrar honom. Du känner väl inte TS personligen heller?

    Tvång, manipulation, kalla det för vad du vill Han får ingen chans att själv välja om han vill leva med en otrogen partner. Det finns många sätt att få människor att göra som man vill, ett sätt är inte låta dem få veta sanningen.

    Varför ska han få leva i en lögn för att hon varit otrogen?
  • Anonym (man)
    Äntligen18 skrev 2018-02-03 21:33:24 följande:
    Det är en bra fråga till Ts!
    TS kommer förmodligen vilja samma sak som alla som är otrogna vill, det som är enklast och smidigast för henne själv.
Svar på tråden Affär