• Jevi87

    Följas åt till ett plus?

    Hej,

    Jag är 31 och min sambo är 42. Han har ett barn sedan innan men jag inget så nu hoppas jag att jag ska få uppleva den tiden snart framöver.

    Har dock lite ångest och tror att jag inte kmr kunna få barn och är stressad över att man så gärna vill ha snart. Men försöker intala mig att det kmr lösa sig. Svårt dock :)

    Vi är på vårt första riktiga försök. Har regelbunden ÄL och jag har nu BIM på måndag. Kunde inte låta bli att testa med ett grav-test igår då jag har haft lite olika sympton. Men det var negativt så nu tror jag att jag får satsa på nästa ÄL igen.

    Håller tummarna att ni alla får ett plus snart!

  • Jevi87
    AlexandraGG skrev 2018-06-29 07:08:45 följande:

    Vi har lyckats pricka in en ägglossning, den som var nu då. Mensen har fortfarande inte kommit (skulle iofs komma idag) men tog ett RFSU tidigt gravtest imorse och det blev ett svagt streck.. måste testa igen imorgon. Vågar inte tro att de är något eftersom alla andra visat negativt men sen säger man även att man inte ska testa före BIM.

    Nej de ska inte hjälpa men låg kvar där ändå hahah, känns ju som att allt rinner ut annars tycker jag.


    Spännande, ser ju ut som att det är ett svagt plus!! :) vissa börjar ju inte producera hormonet fören senare så många har ju plussat flera dagar efter BIM trots negativt precis dagarna/dagen innan mens. Håller tummarna!! :)
  • Jevi87
    Thorax skrev 2018-07-03 14:54:59 följande:

    Varför tror du att du inte kan få barn?

    Det är ju långt till måndag så inte ovanligt att de visade negativt :) så ge inte upp än


    Jag har bara den känslan. Jobbigt dock. Sen kan jag även tillägga att jag har endometrios som ka försvåra det hela. Dum som man är så läser man massa på nätet om detta såklart och tar det av alla som har haft jättesvårt pga det. Sen har det nog med att alla kompisar har barn och man känner sig lite utanför. Men jag hoppas att det går fort. Ser ju tyvärr inte njutningen av att skaffa barn mer en press då jag så gärna vill ha ett... helst igår :)

    Jag fick ge upp denna gång, mensen kom tom på lördagen. (Den brukar aaaaaldrig komma tidigare än planerad mens) så det är bara ladda inför nästa försök som blir i augusti då sambon är borta nästa ÄL.

    Hur går det för dig? Är det på G med BIM? :)
  • Jevi87
    Thorax skrev 2018-07-04 06:33:39 följande:

    Så känner nog rätt många. Men de tar i genomsnitt 1 år att bli gravid beroende på ålder. Du får ha i bakhuvudet att folk oftast bara skriver om de dåliga upplevelserna på internet. Går det bra finns inte samma behov att skriva av sig. Så man ser ju mer negativt än vad det långt ifrån faktiskt är :)

    Men kom mensen tidigt så finns ju chansen att även ögglossningen gör det så ni ev hinner ändå :)

    3 veckor till bim om den kommer tidigt. Har väldigt oregelbunden så svårt att säga. Vi tar det lite som de kommer så känner ingen stress :)


    Jo det är det ju. Jag har försökt att slappna av lite då jag vet att jag inte är ensam om att tänka så. Så sant så sant, det är därför man inte ska googla för mkt på nätet :)

    Jo de var ju just det. Att ÄL troligen kmr tidigare då pga att mensen kom tidigare och det är då han är borta. Men fåt hålla tummarna att den blir liiite senare än vanligt. Annars får vi testa igen nästa gång!

    Okej, tråkigt med oregelbunden. Men tur att de finns verktyg att använda om man vill ha koll på sin ägglossning. Håller tummarna för dig att ni får ett plus inom snar framtid. Skönt att köra på utan ngn stress och ta det som de kmr! :)
  • Jevi87
    AlexandraGG skrev 2018-07-04 08:31:57 följande:

    Det var ett riktigt plus! Clearblue säger Gravid och sen har jag testat med både testlagrets stickor och även de rosa kommer ej ihåg va de är för märke, de visar svaga streck som RFSU men igår var jag på hälsokontroll på DS och har mitt första ultraljud inbokat nu den 8/8!!Hjälp vågar knappt tro det, så fort jag får lite ont i magen får jag panik och tror att de är missfall..


    Va kul!! Stort grattis! :)

    Som sagt försök att njuta nu och försökt slappna av i tankarna när det gäller missfall. Ha en fin dag! :)
  • Jevi87
    Thorax skrev 2018-07-04 08:45:03 följande:

    Haha ja precis, som nån sa att skulle man googla de vanligaste gravidsymtpmen så skulle de stå att man var död inom en vecka :D

    Aha, nej vad trist att de skulle bli så. Då håller jag tummarna att det tagit sig nu för dig.

    Oja, jag har p tracker sen många år och den har haft bra koll på näst nästa är för de mesta. Men jag är van så blir liksom inget konstigt i min värld :)


    Haha ja men verkligen!! :) man borde få ha google förbud.

    Det är likadant med inbillning av graviditetssympton. Det är så lätt att känna efter och minsta lilla annorlunda sak ned kroppen uppmärksammas (har jag märkt på mig själv iaf). Denna gång innan mensen tyckte jag att jag hade massa sympton o började tro att det kanske hade gått vägen, men i slutändan var det ju bara vanlig PMS haha. Så nästa försök ska jag försöka att inte leta massa sympton utan bara försöka slappna av o ta det som det kommer.. får se hur det går haha :)

    Jag fick ju min mens nu tyvärr så jag får satsa på nästa försök i augusti.

    Vad bra, den appen har jag med och den fungerar kanon. Det är nästan på pricken rätt dag när det gäller mens och ÄL.

    Ha en fin dag! :)
  • Jevi87
    Thorax skrev 2018-07-04 23:42:41 följande:

    Det är ju så, viljan är så stark så allt ska ju överanalyseras haha.

    Egentligen borde man skriva upp alla symtom innan mens så man kan jämföra de med att vara gravid. Men de glöms ju bara bort :D

    Visst är den, den har verkligen vart en gåva. Jag har testat en hel del appar men denna har vart den enda som klarar det


    Haha ja precis :) jo det man kanske göra. Men som du säger glöms det ju bara bort! Och vissa säger ju att dom har massa olika sympton varje gång som är vanlig PMS och sen när dom väl blir gravida så får dom inga sympton istället. Ska bli kul o se om man verkligen känner skillnad när man blir gravid!

    Mm den är verkligen superbra. Han nog använt min sen 5 år tillbaka.
Svar på tråden Följas åt till ett plus?