Inlägg från: Anonym (I) |Visa alla inlägg
  • Anonym (I)

    Förmodligen gallsten. När akuten?

    Anonym (Anonymm) skrev 2019-03-22 22:07:02 följande:

    Känns inte som ångest skapar sådana rejäla problem, men jag vet inte.... bra att du fått remiss dit iallafall. Hoppas att de kommer på anledningen till det.


    Nä jag har haft ganska rejäl ångest i mitt liv men aldrig haft sån här smärta. Men det enda svenska vc-läkare kan komma på som diagnos på allehanda problem är ångest, utmattning, magkatarr och ibs. Resten måste de googla.

    Ja, får hoppas att en specialist kan göra någonting iallafall.
  • Anonym (I)

    Står inte ut längre :( ALLT gör ont att äta, och när jag inte har ont så mår jag illa, är yr eller har diarre. Ibland allt på samma gång. går ner i vikt hela tiden, väger 48kg nu. Kan inte göra något roligt på fritiden, tvingar mig att jobba men verkligen pinas och plågas hela dagarna.

    Går omkring och önskar att jag fick bli överkörd av en lastbil istället, för jag har nog verkligen hamnat i helvetet.

  • Anonym (I)
    Anonym (Gallansez) skrev 2019-04-01 13:04:13 följande:

    Jag har inte läst svaren men enligt trådstarten så låter det inte alls som gallsten.

    Har man stenar så syns det på ultraljud.

    Jag hade alla dess stenarna (se bild) i gallan. Det gjorde skitont och jag spydde som fan.

    Dina bekymmer låter mer som magproblem. Har de gjort gastroskopi? Gluten och laktos? Se till att få en remiss till en specialist på mag-tarm.


    Det GÖR skitont, ibland så ont att jag får dödsångest. Särskilt under/bakom höger revben för att sen sprida sig ut över hela bröstkorgen, ryggen, nyckelbenen och halsen.

    Gastroskopi visade inget. Uteslutande av laktos och gluten gör ingen skillnad.
  • Anonym (I)
    sextiotalist skrev 2019-04-01 13:30:53 följande:

    Alltså, så ska du inte ha det, vill inte säga om det är gallsten eller inte, jag hade bara en sten när de opererade mig, men mina smärtor kom i skov, höll på i 4-5 timmar och sedan var det lugnt, det är nog det som är typiskt för gallsten, att det kommer i skov.

    Nu ringer du till VC och säger att du måste ha en utredning, för detta fungerar inte, eftersom du knappt kan sköta ditt arbete pga smärtorna. Viktnedgången är också oroväckande.


    Ja precis så har jag det. Kommer efter 2 timmar efter mat ca. Och håller sen i sig 30min-ett dygn. Oftast 3 timmar. Det är det vanligaste. Fast nu är det ju varje dag, flera gånger om dagen, varje gång jag äter. Ibland kan jag ha en eller två smärtfria dagar och kan då äta ALLT utan reaktion.

    Väntar på remiss nu till specialist. Men känns inte hoppfullt ändå. Lär ju svälta ihjäl till slut.
  • Anonym (I)
    Anonym (Gallansez) skrev 2019-04-01 13:38:47 följande:

    Har haft magsår och det känns exakt så.

    Det var kanske länge sedan de gjorde gastroskopin? Har du kollat ifall du har blod i avföringen?

    Åk till akuten och begär att bli i lagd och utredd om du har så ont att det ger dig dödsångest.

    De ville först skicka hem mig med värktabletter när jag åkte in med gallsten men jag sa nej aldrig i livet. Jag hamnade då på kirurgakuten och låg där i 5 dygn innan jag fick operationstid. Fastade i 5 dygn i väntan på operation med enorma smärtor.

    Har de kollat så du inte fått en uvi som gått upp i njurarna? Det låter som att det krävs en akut utredning.


    Nej gastron var nyligen och allt såg bra ut, ingen magkatarr eller magsår. Inga infektioner heller.
  • Anonym (I)
    sextiotalist skrev 2019-04-01 13:53:14 följande:

    Har de kollat efter tarmfickor, de ska vara riktigt smärtsamma. Har de uteslutit andra tarmsjukdomar t.ex Crohns sjukdom?


    Jag lämnade något avföringsprov, vet inte för vad, som var normalt. Tarmfickor har de inte kollat. Men saken är ju den också att tarmarna är helt opåverkade under smärtattackerna. Det gör bara dödsont. Efter (dagen efter)attackerna får jag matsmältningsproblemen.
  • Anonym (I)
    Anonym (Gallansez) skrev 2019-04-01 14:14:04 följande:

    Och gallsten visade inte heller, så varför håller du fast vid att det är gallan då?

    Du utesluter en massa annat istället för att fortsätta söka för dina besvär!

    Hade gallan varit inflammerad så hade det synts på blodprov.


    Jag säger inte att gallan är inflammerad. Och jag fortsätter söka för problemet men det hittas ju inget. Det är inte magkatarr eller magsår. Det är ingen tarminfektion. Och det känns inte som något av det heller. Det känns som gallsten, som att de missat något, vilket faktiskt är möjligt. Det beter sig som det. Jag får ju ffs t.o.m klåda på kroppen (främst händer och fötter) i samband med smärtattackerna.
  • Anonym (I)
    Woopsie skrev 2019-04-01 14:05:30 följande:

    Låter bedrövligt jobbigt! Har inga mer råd än att ligga på igen hos vården. Hoppas du får veta vad det beror på snart och att en behandling finns!


    Tack! Ja hoppas verkligen att det kan gå snabbt nu så att jag kan få tillbaka mitt liv.
  • Anonym (I)
    Anonym (Gallan) skrev 2019-04-01 20:21:00 följande:

    Har du någon gång sökt under pågående anfall? Det kan vara bra att de får se dig smärtpåverkad. 

    Ena gången fick jag komma akut till VC trots att det egentligen inte fanns några tider. Men någon gång sökte jag även akuten. 

    Vet inte om du har flera akuta enheter att välja på, sök på någon annan än den vanliga i så fall om du kan, det kan finnas en annan läkare som ser nåt annat än de du brukar ha. Men isf sök där, ta hjälp och låt någon köra dit dig. 

    Där jag bor så har jag VC klart närmast, men 15 min bort finns det en liten akut och ca 40 minuter bort finns det ytterligare 2-3 akuter. 

    Ha också koll på om du börjar bli gul i hyn/ögon för det kan vara stopp i gallgångar och på väg mot gulsot isf. 

    Gick också ner väldigt mycket i vikt, men vägde aldrig så lite som du gör nu. Påtala även för vården HUR mycket du gått ner. 

    Jag minns mycket väl hur svinjobbigt det var att försöka berätta hur illa det var när jag väl hade läkarkontakt, men det är tyvärr det man får göra. (plus att anteckna det som jag tipsat dig om tidigare. Jag formulerar mig bättre i brev än i tal om jag vill ha med allt, så det kan ju också vara en lösning om du har en bättre dag hemma att sitta och skriva ner allt, ungefär som du gör här - fast mer detaljerat.)

    Kram


    Ja jag åkte till akuten en gång när det var riktigt illa och krampade och spände ända upp till käkarna. Men när jag väl fick komma in hade det gått över och ingenting syntes på proverna.

    Jag följde faktiskt ditt råd och antecknade under en vecka precis vad jag ätit, när anfallen kom, hur de började, hur länge det höll i sig, hur och vart det gjorde ont etc, så det var ett jättebra råd :) kunde förklara för läkaren sist väldigt tydligt hur ett typiskt anfall ter sig. Sen gav det inte så mycket ändå, haha, men förhoppningsvis nästa läkare.
  • Anonym (I)
    lövet2 skrev 2019-04-01 21:08:13 följande:

    En jag känner hade plågats i ett halvår. Då gick hon till sjukhuset, åt en portion med riktigt fet skräpmat, och så traskade hon in på akuten när anfallet kom. Hon trodde hon skulle dö. Låg på golvet och flämtade av smärta. Men då tog de henne på allvar och lade in henne på sjukhuset.

    Inget jag kan rekommendera annat än som sista utväg.


    Jo jag har faktiskt funderat på den ett antal gånger, har hört flera som gjort samma sak, haha ???? problemet är bara att jag inte får en reaktion varje gång, jag vet aldrig när det slår till. Men det lär ju bli så till slut, att man får lov att äta sig sjukare för att få hjälp.
Svar på tråden Förmodligen gallsten. När akuten?