• Anonym (Oroad)

    Hej alla timanställda inom vården! Hur många timmar får ni jobba?

    Hej! Det är så att jag nyligen blev anställd som timanställd inom vård och omsorg. Jag undrar hur ni andra timanställda känner inför era anställningar. Får ni de timmar som ni eftersöker? Jag är väldigt oroad över att bara få arbeta ett fåtal timmar varje månad. Hur ser det ut för er? Jag satt med min man idag och diskuterade, han var besviken över att jag inte hade fått en heltidsanställning och det fick mig riktigt oroad. Jag har många kostnader och kan inte överleva på att jobba 10 h/ vecka (exempel). Jag har arbetat som timanställd på ett annat ställe innan och där fick jag många timmar. Det är såklart helt beroende på område/verksamhet men jag skulle gärna vilja få veta hur många timmar ni arbetar.

    Jag är tacksam för svar.

    Mvh Oroad

  • Svar på tråden Hej alla timanställda inom vården! Hur många timmar får ni jobba?
  • mammatill6

    När jag va timmis varierade det kraftigt. En del månader knappt något alls, en del nästan heltid. Men snittet kanske va runt halvtid. Vill man jobba mycket brukar det vara bra att ha flera timmisjobb.

  • MajaMaria79

    Svårt att svara på när vi inte vet inom vilken del av vården du jobbar. Är det inom PA eller äldreomsorgen kanske du kan säga till på flera arbetsplatser att du vill ha timmar. Hos min arbetsgivare (PA) fixar de så att man kan vara timmis hos flera brukare så att man får upp timmarna. 

Svar på tråden Hej alla timanställda inom vården! Hur många timmar får ni jobba?