KlantSmurfen skrev 2020-02-11 20:32:30 följande:
Jag förstår inte hur du menar. Att två saker är dåliga motsäger inte att det ena kan vara värre än det andra.
Nej men du påstår att olika religioner har olika skäl för kvinnor att täcka sitt hår och så är det inte. Samtliga påbjuder det just för kyskhetens skull, oavsett om man är nunna med dok eller islamsk fru med hijab. Bara för att den ena religionen är striktare betyder inte att det den andra håller på med är "ok", det är bara i en annan del av gråskalan.
KlantSmurfen skrev 2020-02-11 18:07:17 följande:
"...att folkdräkter numera är mindre vanliga innebär inte att symbolvärdet när svenska kvinnor täcker sitt hår försvinner"
Hur kan något ha symbolvärde när så få känner till dess historia?
På vilket sätt är huvudduk jämförbart med hijab som idag används som ett verktyg för att förtrycka?
"Kristna (svenska) kvinnor täker/täckte sitt hår av samma anledning som att muslimska kvinnor täcker sitt hår. Det handlar om religion"
Det är skillnad på religion och religion så det är inte av samma anledning(ar).