Leva med livslång sorg och besvikelse- uppskatta det man har?
Instämmer!
Jag tycker verkligen man gör barnen en stor otjänst när man har dessa förväntningar på dem baserat på kön. Hade jag varit din efterlängtade dotter hade du sannolikt blivit väldigt besviken - jag spelade hockey, fotboll och innebandy och har till denna dag aldrig köpt ett klädesplagg på tjej- eller damavdelningen. Vi hade iofs delat djurintresset, men det är väl just about it.
Det kanske också har att göra med pappan - är han av samma skrot och korn är det kanske inte konstigt att sönerna blev så typiskt grabbiga? Hela min umgängeskrets består av mjuka, inkännande män, och deras söner är exakt likadana. Alltså verkligen i 100% av fallen.
Men samtidigt tycker jag synd om dig. Jag förstår vilken känsla av samhörighet du är ute efter (även om jag inte för en sekund tror att det sitter i könet), och det måste vara en mardröm att känna sig exkluderad och alienerad från sin egna närmaste familj! Jag tror verkligen du behöver prata med någon.
Och du är helt övertygad om att de barnen fått samma uppfostran och inte att föräldrarna precis som du har en stereotyp bild av hur killar är och hur tjejer är som har bidragit till detta?
Jag har två famiiler i min närhet som precis som vi har en tjej och en kille och där tjejerna är "tjejiga" och killarna "killiga" och de är helt övertygade om att det beror helt och hållet på kön. Men för mig som har varit nära de här familjerna under hela barnens liv och uppväxt har ju sett hur olika de har bemött sina killar jämfört med sina tjejer.
Min man var som dig när jag var gravid med första barnet, han ville absolut ha en kille. Men nu så inser han ju att det inte är könet som avgör och har en supernära relation med vår dotter (vilket visserligen är en stor sorg för mig för det är uppenbart att han inte tycker vår son är "tuff" nog och han försöker hela tiden få honom tuffare vilket inte alls är hans personlighet).