• Lionessa85

    Värk några dagar efter ägglossning, har det hänt dig??

    Jonnis skrev 2020-06-12 11:12:26 följande:

    Åh vad nervigt! :) jag har långt kvar till BIM. 10 dagar för att vara exakt. Har fortfarande värk i magen, det har inte släppt utan är där konstant. Googlade till och med på gaser i magen för att se så att en sån smärta inte kan sitta så långt ner haha.

    Jag läste att smärta också kan bero på utebliven ägglossning, sköldkörtelbesvär eller cancer. Detta är varför man ALDRIG ska googla på sånt här haha


    Hej läste ditt inlägg och det låter som mitt ?besvär? som jag har haft sen 18 år, funktionella cystor dvs ägget släpps från follikeln (blåsan) men follikeln återgår inte till sin ?gamla? storlek. Inget farligt alls men du kanske vill be gyn kika. Dessutom kan de kanske se om du haft ägglossning ifall det är så. Jag har haft så hela mitt liv 1-2 ggr om året vid ägglossning, jag är 35 idag och försöker med första bebis dessutom hade jag en minimal cysta som tryckte på lite men sprack 3 dagar efter ÄL. Lycka till, håller tummarna för bebisar!
Svar på tråden Värk några dagar efter ägglossning, har det hänt dig??