Inlägg från: Anonym (man) |Visa alla inlägg
  • Anonym (man)

    Hyckleri-OS

    Anonym (O) skrev 2020-07-01 12:28:07 följande:

    Jag är kvinna men svarade ändå kvinnor. Det gäller iaf här på FL.

    Svaren de flesta kvinnor skriver här på FL är helt olika om det gäller en man eller kvinna. Jag har sett det själv i mina trådar.

    Om jag som kvinna skriver om att min man inte vill ha sex längre så kommer kommentarer om att han nog är otrogen, jag förtjänar bättre o.s.v. Om en man skriver samma sak är det direkt kommentarer om att han måste göra mer hemma, han får acceptera att hon inte vill, sluta att enbart tänka på sex o.s.v.

    Sen är frågan om det är samma personer som svarar, det vet jag inte. Men oavsett skriver de inte samma råd i en tråd skriven av en man som i en tråd skriven av en kvinna.


    Instämmer 100%. Har sett precis samma mönster på andra diskussionssajter, så det är nog inte bara FL.
  • Anonym (man)
    MsFry skrev 2020-07-03 11:06:27 följande:
    Nu är ju villkoren för män och kvinnor tyvärr fortfarande olika i vårt samhälle och bakomliggande orsaker till ett likartat beteende hos män respektive kvinnor oftast är vitt skilda just pga dessa olika villkor. Därför får män och kvinnor olika råd och kommentarer. Det är knappast konstigt eller hycklande utan en naturlig konsekvens av ett ojämlikt samhälle.

    De värsta hycklarna på FL är dessa incells som klagar på kvinnor. Eller slöa män som klagar på sexbrist.
    Din kommentar är ett praktexempel på hyckleri. Minskad sexlust hos kvinnor är ett jättestort problem (varför tror du annars att det finns ett eget subforum för det här?) och beror i de flesta fall INTE på att mannen blivit slö. Lika litet som att minskad sexlust his en man beror på att kvinnan blivit det. Man tar sig för pannan.
  • Anonym (man)
    MsFry skrev 2020-07-03 12:08:53 följande:
    Ja man tar sig för pannan, åt din aningslöshet.

    Så många kvinnor kämpar ihjäl sig med hem, familj och jobb. På det förväntas hon vara kåt, glad och tacksam på en man som allt som ofta har attityden att hon har för höga krav, inte släpper in honom i projektledandet eller vad nu för slö ursäkt han kan komma på för att slippa ta ansvar. Så ta dig för pannan allt du vill, du har uppenbarligen ingen aning om varför du gör det dock.
    Svepande generaliseringar som missar poängen. Visst finns det män som beter sig som du beskriver och då är det knappast konstigt att kvinnan tappar lusten. Och visst drar kvinnor i många fall större lass i hemmet. Men bara för att det finns betyder det inte att det alltid eller ens allra oftast är så. Du behöver bara gå in på vilket diskussionsforum om klimakteriet som helst för att se sida efter sida av kvinnor - och ibland män - som klagar över att de tappat sexlusten och inte för att deras män är lata och oansvariga. Det finns många kvinnor här på FL som säger samma sak - och för den delen många kvinnor som klagar över att deras män tappat lusten utan att det för den skull beror på dem. Att reflexmässigt försöka kränga in varje fall på bristande sexlust i någon slags könsrollsmall tyder på extrem okunnighet. Att dessutom hävda att det alltid är mannens fel är hyckleri.
  • Anonym (man)
    MsFry skrev 2020-07-03 12:36:04 följande:
    Klimakteriet är absolut en orsak till bristande sexlust. Men kvinnor som befinner sig i småbarnsåren är knappast i klimakteriet. De flesta som hänger på FL och klagar på sina bristande sexliv är just människor med småbarn. Ser inte supermånga trådar gällande andra än den kategorin här....

    Nej det är inte hyckleri att hävda att det oftast är mannens fel. Man kan ha olika åsikter om skuldbördan men hyckleri är det ej.

    Det kan finnas många orsaker till bristande sexlust men en av de allra största orsakerna bland just småbarnsföräldrar är brist på energi och allmän trötthet. Vilket ofta är ett problem som kvinnor, i småbarnsperioden, tampas med i större utsträckning än män.

    Jag pratar nu alltså om inlägg på familjeliv, inte hur det ser ut i övriga samhället.
    Bristande sexlust i småbarnsåldern är ett övergående och för det mesta lättlöst problem. Bristande sexlust i klimakteriet och senare är ett stort och extremt svårlöst problem som drabbar mer än hälften av alla par förr eller senare. Det finns gott om inlägg av män och kvinnor som har passerat småbarnsåldern på FL. Väldigt många av männen som klagar på sexbrist här har partner i 40-50årsåldern så det är knappast så att det bara är småbarnsföräldrar på FL - i varje fall inte på Sex och samlevnad.
  • Anonym (man)
    New Dawn skrev 2020-07-03 12:50:49 följande:
    Jag tycker precis som du att debatter blir begränsade om man inte är öppen för olika, och inte sällan komplexa, orsaker till bristfälligt sexliv. Att man kommer med råd eller frågor om mannen (i fallet då kvinnans sexlust brister) gör tillräckligt i hemmet, är dock inte något hyckleri i sig, eftersom det kan vara en orsak. Det kan vara befogat att ställa följdfrågor om det, men om det inte är där problemet ligger ska man givetvis gå vidare och diskutera annat i relationen samt om deras sex. Jag förstår att sexlivet kan påverkas negativt av att kvinnan får dra för stort lass. Jag gör det, men jag tror sällan det är så enkelt. De som ställer frågor om detta kanske själva har denna erfarenhet så det behöver absolut inte handlar om hyckleri.
    Jag tror ett stort problem här på FL är att många som kommenterar projicerar sina egna erfarenheter och problem på andras, och gör man det utan lyhördhet eller öppenhet för att ens egen situation inte behöver vara relevant, ja då blir det inte särskilt konstruktivt. Det är inte i sig hyckleri, det håller jag med om. Men visst finns det en tendens här på FL och andra sajter att om en man klagar på minskad sexlust hos partner blir ofta första frågan om han hjälper till hemma, och nästan alltid kommer någon antydan om att det är hans fel (antingen för att han inte drar sitt lass eller att han slutat bry sig om sitt utseende och klädsel eller inte försöker förföra sin partner etc etc). Medan om en kvinna klagar på samma sak kommer ofta kommentarer som att han kanske är otrogen, han har något fysiskt fel, han kanske är homosexuell osv, men mycket sällan frågor om vad HON gör för att få honom intresserad? Det tycker jag är hyckleri om man ska vara ärlig, men å andra sidan är det inte något som jag ligger sömnlös över.
  • Anonym (man)
    New Dawn skrev 2020-07-03 13:04:54 följande:
    Jag tror verkligen inte att bristande sexlust under småbarnsåren är så lättlösta, tvärtom kan denna tid skapa problem som ligger kvar även efter småbarnstiden.

    Bristande sexlust i klimakteriet behöver inte vara ett större problem. Det är faktiskt inte ovanligt att lite äldre par (efter klimakteriet) kanske inte vill ha sex lika ofta och värdesätter annan närhet på ett annat sätt. Man kan ha insett att det finns andra värden i livet och uppskattar det sex man har på ett djupare plan.

    Jag tror oftare bristande sexliv i och över klimakteriet beror på relationen i sig. Kanske har kärleken och känslorna för länge sedan tagit slut om många har levt ihop för barnens skull och pga praktiska, ekonomiska och moraliska skäl. Klart att sexlivet brister då. Om man verkligen ska se resultatet av klimakteriet så ska man titta på helheten. Hur många av de som inleder nya relationer sent i livet har problem med sexlivet. Kanske inte så många alls. Då är det inte klimakteriet i sig som är problemet . Frekvens är inte det viktigaste i sexlivet för alla, men om man anser det, finns det kanske ett samband att man inte vill ha sex lika ofta i klimakteriet som när man är mest fertil.
    Oftast tror jag att par som har problem med sex i småbarnsåldern hittar en lösning när barnen blivit lite större om relationen för övrigt är bra. Men visst är det inte alltid så.

    Däremot håller jag inte alls med att bristande sexlust i klimakteriet inte är ett stort problem. Visst, i 70-årsåldern och uppåt tror jag det är rätt sant att det inte längre är så viktigt för flertalet. Men den absoluta majoriteten av män har fullt bibehållen sexlust i 50-60-årsåldern medan upp till 50% av kvinnor i denna ålder har nedsatt lust. Oftast har det inget alls med relationen att göra utan är rent fysiologiskt - plötsligt saknar de helt enkelt intresse fast kärleken till partnern är oförändrad. Eftersom så få pratar om det här tror jag att få kvinnor under 40 kan sätta sig in i detta och gärna vill tro att det beror på andra orsaker än rent kroppsliga. (Vilket egentligen är konstigt med tanke på att de flesta kvinnor upplever stora skillnader i sexlust beroende på var de befinner sig i menscykeln.) Men bara för att problemen är hormonella och kroppsliga betyder inte det att de är lättlösta. Jag tror att det är mycket vanligt att relationer knakar i klimakteriet för att sexet utebliver - vilket för män inte bara är fysiskt frustrerande utan framförallt gör att de känner sig mindre älskade, och för kvinnor att de känner sig otillräckliga och villrådiga för att de plötsligt tappat all lust fast de fortfarande älskar sin partner. Kanske till och med vanligare än att sexlusten dalar för att känslorna förändrats eller mattats efter många år tillsammans. Jag har en bekant som är allmänläkare och hon berättade att ett av de absolut vanligaste problemen hon stötte på var just minskad sexlust i klimakteriet. Men ändå är det något som man inte pratar om, konstigt nog.
  • Anonym (man)
    New Dawn skrev 2020-07-03 14:17:23 följande:
    Jag har läst alldeles för många inlägg från framförallt män, men även kvinnor där de beskriver att småbarnstiden blev tidpunkten då sexlivet försämrades och att försämringen också fortsätter. Jag har också pratat med kvinnor och män utanför själva trådarna som bekräftar detta. Jag har tyvärr tagit del av extremt många exempel på där detta inte är övergående eller lätt att lösa.

    Menar du verkligen att denna sexbrist är problem i nya reaktioner sent i livet. Jag tvivlar på detta.

    Jag tror inte på din tes. Jag tror tvärtom att sexbrist oftare är ett symtom på att annat brister i relationen. Visst sker det hormonella och kroppsliga förändringar, och ja visst ger de problem som tex minskad erektion och motsvarande kvinnlig reaktion, men om man har en bra relation då, med mycket närhet, bra kommunikation behöver det inte bli ett problem. Det är jättesvårt att se vad som är vad. Jag tror även våran syn på initimetet och sex påverkar. Jag och min man är i de åldrarna du beskriver och vårat sexliv skulle säkert vara en mardröm för de flesta som fokuserar på samlag och frekvens, men vi har mycket, mycket njutning i vår relation. Ibland funkar det bara för den ena, ibland bara för den andre, och ofta blir det annan närhet och njutning.
    Det handlar inte om vad jag tror utan om resultatet av massor med forskningsstudier. Se t ex. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19464129/
    Att du och din partner har ett bra sexliv är tyvärr inte nödvändigtvis representativt.
Svar på tråden Hyckleri-OS