Inlägg från: Andiie87 |Visa alla inlägg
  • Andiie87

    Konstig relation till vänner? (Prestationsångest)

    Hej!

    Jag är en kvinna på 31 år och känner igen mig i det du beskriver någotlunda. Idag är det givetvis 100 ggr bättre än när jag var 16 år.

    Tillskillnad från dig hade jag turen att få två bästisar från 11 år, och de är fortfarande i mitt liv, där allting klaffade. Jag kände mig trygg, accepterad och kunde vara mig själv. Men alla har inte den turen.

    Bortsett från dem hade jag ofta prestationsångest med andra vänner. För jag behövde verkligen ha flera vänner runtomkring mig eftersom jag inte hade det bra hemma (i min familj). Prestationsångesten började faktiskt först släppa efter 25 och nu vid 30 är jag mer mån om att välja personer som är i min smak, som faktiskt tycker om och respekterar mig. Innan det kunde jag vara med människor för att jag var rädd att bli ensam.

    Din resurs att komma till den punkten då du själv har makt i dina relationer är din förmåga till reflektion och rannsakan. Och det har du. Som pricken över i:et behöver du jobba på att bli mer trygg i dig själv, en gammal sann klyscha!

    Hoppas verkligen att det går bra för dig !

    Mvh

  • Andiie87
    Lisaaa04 skrev 2020-07-30 16:37:45 följande:
    Ååå tack för att du svarade, känns verkligen skönt att det inte bara är jag som känner/har känt såhär. Jag tror på det du säger med att jag måste bli mer trygg i mig själv, vilket jag absolut inte är just nu, men jag försöker jobba på det.

    Jag inser nu att jag har många vänner av den anledningen som du beskriver, att jag är rädd för att bli ensam. Men det är så svårt att skilja på vilka som är mina ?äkta? vänner o h vilka som inte är det. Till saken hör också att jag är ganska blyg och det kan vara svårt för mig att lära känna nya, de vänner jag har träffat har jag främst träffat genom mina tidigare kompisar, skolan, sporter o.s.v.

    Men så hjärtligt för att du svarade!!!
    Jag tror ärligt talat inte att problemet är sällsynt. Och vi behöver ju andra människor trots allt.

    Våra inre rädslor och beteendemönster är svåra att förändra omgående, tror jag. Jag tänker att du kan börja arbeta på ditt sätt att relatera till och vara med andra människor successivt samt ha tålamod och medkänsla med dig själv att det kan ta lite tid och att du kommer att lida vissa nederlag.

    En person sa till mig nyligen: "när du själv vet vad du vill och behöver, och kan handla efter det blir det lättare att dra till sig det i det verkliga livet". Jag tror att han har rätt!

    Det viktigaste är i alla fall att du mår bra! 
Svar på tråden Konstig relation till vänner? (Prestationsångest)