Anonym (123) skrev 2020-11-22 16:37:57 följande:
Fel använda munskydd är sämre än inget munskydd alls. Jag ser dagligen människor som grejar med sina munskydd och ändå tror att de är skyddade. Jag tycker faktiskt synd om dem som går i en falsk trygghet.
Ja, se på Spanien... trots munskydd och lockdown.
Om man inte har vett nog att sköta hygienen i övrigt kanske inte munskydd är bra, men vet man hur man ska hantera de så hjälper dom.
Sen jämför ni med spanien med 47 milj inv. och sverige på 10 milj invånare på nästan lika stora ytor. Hade sverige varit mer tätbefolkat så hade vi haft större smittspridning än det vi har idag. Alla borde ta sitt ansvar.
Sen för att svara på frågan, om ni båda är friska och inte uppvisar några symptom men ändå har på munskydd och är noga med hygienen så är det nog lugnt att åka tillsammans i bil.