Inlägg från: Jag är bara jag |Visa alla inlägg
  • Jag är bara jag

    Rädd för missfall trots bra RUL

    Det är ytterst, ytterst ovanligt att fostret/barnet dör efter man sett det levande på UL. Missfall kallas det inte ens så sent utan förlorat barn. 

    Kittlet du känner i magen är garanterat barnet. Glad  Det kändes som fisksprattel i början tyckte jag. Inte förrän efter v.25 ska fosterrörelserna kännas varje dag och regelbundet så att det inte gör det nu är helt normalt.

    Du behöver inte vara orolig! Halva tiden har gått och snart är den lill* här. Solig

  • Jag är bara jag
    85anna skrev 2020-12-25 19:55:27 följande:
    Nja. Det kallas missfall fram till vecka 20+
    Jag fick missfall i v 19+0 och det räknas som missfall enligt sjukvården.

    Jag har haft moderkakan i framvägg och kände första rörelserna på riktigt i v 23-24, så det är inget konstigt :)
    Jamen självklart var det tvunget komma en besserwisser! Ja, jag VET att det rent juridiskt kallas missfall till v.22- sen blir det ett juridiskt barn. Men INGEN som fått ett dött foster i v.20 kallar det missfall! De kallar det att förlora ett barn. Flera veckor innan v.20 också. Har själv en bekant som begravt sitt barn som dog v.17. Du borde själv veta bättre om samma sak hänt dig.
Svar på tråden Rädd för missfall trots bra RUL