• Frökensson

    Positivt ägglossningstest 3 dagar i rad?

    Är det vanligt att ha positivt ägglossningstest i 3 dagar? Det började på planerat ÄL men har nu varit måndag morgon och är fortfarande positivt (nu är det torsdag efter lunch). 


    Jag tror inte att jag är gravid men jag undrar om det betyder att ägget lossar dag tre eller om ägglossningen redan kan ha varit men att det visar positivt även dagen efter?

  • Svar på tråden Positivt ägglossningstest 3 dagar i rad?
  • Frökensson
    TrueResolution skrev 2022-08-25 13:26:40 följande:

    Följer detta! 


    hade nyligen samma "problem". Fick utslag på ÄL-test enligt beräknad äl och sen en vecka senare positiva superstarka tester 4-5 dagar i rad innan det sjönk igen. Förmodligen kroppen som ägglossade igen då det inte gick vägen första gången men undrar som du, ska man gå efter första dagen eller sista? Lyssnar jag på kroppen känns det som att ägglossningen skett i samband med att LH-stegringen avtog men läser man runt låter det som att man ska gå på första dagens utslag? Blir inte klok på vilket. känns iof som att man blir mindre klok på kropp & knopp desto mer man läser...  // Drömmer


    Exakt! Här är det så svårt då min man jobbar på annan ort på vardagarna. Så blir extra giltigt att veta vad jag ska gå på. Positivt idag så jag får väl försöka i morgon kväll. Men det som skedde i söndags lär ju vara för tidigt för ägglossningen. 
  • Frökensson

    Detta är tredje barnet . De andra två har jag blivit gravid med direkt men nu har jag slutat med p-piller i sommar och inte fått någon riktigt cykel. Men kanske nu! 


    Vi hade sex i söndags kväll och positivt i tisdags, onsdags, torsdag och nästan/kanske positivt i morse. Så troligtvis kört denna månad men man vet aldrig.

    Ni då?

  • Frökensson
    Jagälskarsommaren skrev 2022-08-27 11:54:42 följande:

    Hejsan alla, 
    Hoppar in här! 
    Jag och sambon är inne på vår tredje försöksmånad, första gången för oss med. 

    slutade med p-ring mitten av juni och har försökt aktivt sedan dess, 
    Använder CB digital äl monitor och den visar hög 4:e dag i sträck Och att ingen LH ökning har registrerats. Har också 28 dagar lång cykel. Så svårt att veta om det ens kommer att slå om till maximalt!!! 


    Spännande! När har du BIM? 


    Enligt min app har jag BIM den 5 september men enligt min själv, om man räknar efter ägglossningstest så har jag BIM typ 7-8 september 

  • Frökensson

    Idag har jag otroligt mycket molande i ryggen. Svårt att säga om det är livmodern eller om det är typ njure/rygg. Är dessutom bara 5-6 dagar efter ÄL så kan inte minnas att jag hade ont så tidigt med mina andra barn. Men man minns just inte alla detaljer

  • Frökensson
    Idapida2022 skrev 2022-08-31 20:51:03 följande:

    Hejsan, har aldrig tidigare använt CB digitalt ägglossningstest och undrar om ni också ser två streck på teststickan när ni drar ut den trotts att den bara visar en tom cirkel?

    Har för övrigt startat en tråd för oss som försöker bli gravida sommar/höst 22 om ni skulle vara intresserade att hänga på. 


    Ja. Två streck brukar det nästan alltid vara :) Minns jag också undrade när jag började med dem. Men så är det oavsett positivt eller negativt 
Svar på tråden Positivt ägglossningstest 3 dagar i rad?