Inlägg från: Kermit1561 |Visa alla inlägg
  • Kermit1561

    IT-jobb, vad tjänar ni?

    Bejje skrev 2022-10-06 14:45:00 följande:
    Men frågan är om du gör allt jag gör?

    Installerar du nya servrar både fysiskt och virtuellt? hanterar du dom och uppdaterar dom? Installerar du helt nya system som aldrig testats tidigare lite då och då.

    Det är så klart bara en liten del av det jag gör.
    Fast det där är ju administration numera, en virtuell burk kan skapas på sekunder om man har en hyfsat modern miljö, likaså att uppdatera och underhålla,allt det sköter man ju med verktyg som man går nån kurs hos MS för att lära sig. 
    Det är inte speciellt avancerat numera. Skall du fortsätta med ungefär samma arbetsuppgifter måste du bli nån form av arbetsledare så du har personalansvar som drar upp lönen. Eller så får du satsa på att bli ambulerande expert i någon form (konsult oftast,men större företag har ju sådana också) så du går in i projekt o dyl och utnyttjar din erfarenhet till att vara med när man bygger ny infrastruktur/nya applikationer/nya whatever som arkitekt snarare än nätverkstekniker som du verkar vara nu. 
  • Kermit1561
    Bejje skrev 2022-10-06 17:09:55 följande:
    Ja jag bytte jobb 2013, fick då högre lön, bytte igen 2015,fick då igen höge lön, nu har ja dock inte bytt sedan 2015, Kanske det är problemet, måste byta jobb igen, alternativt öka min rang.

    Känner inget behov av att bli högre "rang", men vill ha högre lön så kanske....
    Ja, det är svårt att höja sin lön som teknikspecialist om man inte har väldigt unika kompetenser (som man är ensam om i åtminstone sverige). Tyvärr, det som oftast händer är att tekniker blir dåliga chefer för att få upp lönen eller så slutar de och startar eget och får upp sin lön den vägen. 
Svar på tråden IT-jobb, vad tjänar ni?