Inlägg från: Anonym (Ojsan) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ojsan)

    Tre dagar efter lön och jag har 307kr kvar

    Kan du inte söka bidrag? 


    Annars är rekommendationen att göra soppor av olika slag (tex buljong, linser o grönsaker) och/eller på det som är på extrapris i affären eller x-märkt mat (hemköp brukar tex ha lådor och en del av kylarna för varor med kort datum med 30% rabatt). 


    Tjäna lite extrapengar med att tex vara hundvakt (finns många som söker hjälp med det i grupper på facebook).

  • Anonym (Ojsan)
    Anonym (kvastfening) skrev 2022-10-30 15:03:44 följande:

    Inte nu kanske men ett tips till senare- man kan bestämma själv när kvartalsräkningen från CSN kommer och flytta den en månad eller så.

    Jag baserade min budget på att jag vill ha CSN-räkning i november, för att få en lagom tankeställare tills december när alla julklappar ska handlas. Att få CSN-räkning i december eller januari är nog ingen höjdare om man inte har örnkoll via en årsbudget som följs upp varje månad.

    Jag ställer upp nästa årsbudget i mellandagarna varje åpr, bserat på årets utfall. Budgeten inklusive sparande läggs alltid på 10% mindre än hushållet får in, för att ha marginal för oförutsett och sjukdom.


    Man kan logga in på mina sidor och begära månadsräkning istället för kvartalsräkning. Känns som ett bra alternativ om man har svårt och klara och spara till räkningen varje månad och vill ha jämnare kostnader.
Svar på tråden Tre dagar efter lön och jag har 307kr kvar