• Quincey

    Alla som genomgår IVF behandling hösten 2023

    Mathilda88 skrev 2024-01-31 22:17:33 följande:
    Haha, jo var också väldigt nojig inför start och känns såklart inte bra att behöva boosta kroppen med så himla mkt hormoner..
    Nej så tacksam för att det är ngt bättre än innan. Denna rundan har jag dock huvudvärk som jag inte haft tidigare, så olika från gång till gång. 
    Nej det är snarare medicinen i sig som orsakar biverkningarna. Gonal-F var hemsk för mig, medan Menopur fungerat mkt bättre! Även Fostimon har funkar fint för mig. Men absolut har nedregleringen också fungerat bra för mig.

    Va skönt att det inte sjönk mer under den tiden! Hjärta Jag trodde nästan att det skulle vara typ detsamma med tanke på alla blåsor som syntes på VUL före stimuleringen. Eller så kanske värdet blev missvisande med tanke på att den togs under nedregleringen?

    Nej korrekt, de kan inte se kvalitén på äggen, så därav oron att resultatet ändå blir fel med 50/50 då inte alla ägg har kapacitet att utvecklas till 5-dagars oavsett omständigheter, så gäller att man har turen på sin sida och att de lyckas befrukta med bådas spermier i ägg som har kapaciteten för att bli 5-dagars. 
    Ja vet inte om det finns i Sverige eller inte? Uppskattar verkligen Danmarks mkt öppnare sinne! Har en till jag känner som säger detsamma och lyckades i Danmark när Sverige gått bet. 

    Okej! Va intressant att se! Vad jag fått till mig var att fler dagar ofta ger fler mogna, men såklart för lång tid kan de bli övermogna. 

    Gillar inte när kliniker bara påstår att det var en slump. Sen vet man såklart inte hur varje cykel ser ut då utbudet från äggstockarna kan variera, men ändå. 

    Håller tummarna nu för ditt fjärde försök! Hjärta Låter smart att gå tillbaka till ett upplägg likt första försöket med bäst utfall! Hjärta
    Skönt att höra, räcker ju med det mentala lidandet, måste vara så tufft med det fysiska också. Ja det kanske påverkar om det togs under nedregleringen, kanske kliniken har koll på hur det funkar.

    Håller tummarna för blastocyster nu! också väldigt intressant att se hur det blir med TESA. Vi var också inne lite på det förut.

    Tack! ❤️ Var inte inställd på att mensen skulle komma nu så hann inte ställa in mig mentalt på att börja igen, men det kanske är bra. Har du förresten tagit melatonin vid tidigare försök?
  • Quincey
    Björkenli skrev 2024-02-01 00:47:57 följande:

    Quincey

    Jag ska byta från gonal F till Menopur nästa cykel "bara för att testa något nytt" enligt läkaren. 
    Nyfiken på hur dina läsare presenterade förslaget att mixa båda som i ditt fall? Och varför högre av den ena och inte den andra,  om de nu sa något om det?

    Blir lite nyfiken på det också..
    Att fortsätta med gonal f 300 som jag tagit innan och lägga till Menopur 150. 
    Eller tvärtom,  Menopur 300 och gonal f 150 kanske. 

    Jag kan fråga kliniken förstås men ändå så värdefullt att höra om era erfarenheter. 


    Bra fråga. Av det jag googlat mig till och läst på familjeliv så ger menopur bättre kvalitet och gonal-f fler ägg. Så i ditt fall kanske du borde behålla gonal-f på ett hörn? Har de sagt något till dig om långa protokollet? Vet att många med lägre AMH kör på det.


    Vårt första möte med läkaren förra året var väldigt kort, fick då både menopur och gonal-f och ställde tyvärr inga frågor, visste inte att de flesta bara får den ena.

    Till vårt tredje försök bad jag om bara menopur i ett försök att förbättra vår kvalitet (embryona fick sen fler celler men då hade vi också börjat med mååånga kosttillskott). Då sa vår läkare att menopur leder till fler födslar men att vi kommer få färre ägg än med kombobehandling. På cvl sa de att de brukar köra på menopur och jag var ok med det så ställde inga frågor då heller..

  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-01 13:44:37 följande:
    Ja men verkligen, kan tycka att det mentala är mkt nog än att behöva fysiskt också.. 
    ja jag får nog fråga om det kan ha haft påverkan. även om det kanske egentligen inte är en anmärkningsvärd försämring. Tänker mer då jag trots allt har bra med blåsor på ultraljuden och ofta bättre respons på medicinen än andra med samma värden. 

    Tack! Hjärta Va intressant att ni också funderat på TESA! 

    Ajdå, nej inte lätt att vara förberedd på allt hela tiden. Hoppas det blir bra ändå Hjärta

    Nej jag har inte tagit melatonin tidigare tillfällen med rädsla att påverka mina sömnhormoner negativt efter 3,5 år med propavan pga utmattning och propavan, var rädd att påverka kroppens egna tillverkning negativt. Men tar nu denna omgång. Så får se om det kan göra ngn skillnad. 
    Ja är ju ingen fara direkt, du har ju bra AMH men kanske vore intressant att veta. TESA var ett förslag från förra kliniken ifall det skulle visa sig att vi hade högt DFI. Cvl tyckte inte tesa var nödvändigt utan menade att det ska gå att hitta bra spermier med ICSI så håller tummarna..

    Ok intressant! Jag tog melatonin i 10 dagar innan förra äggplocket. Fick då 3/5 embryon med 8 - 10 celler, jämfört med bara en med 8 celler på 15 tidigare dag 3-embryon, kan ha varit något annat kosttillskott men nu kör jag melatonin i ca 5 veckor innan plock och hoppas det gör skillnad!
  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-01 21:01:32 följande:
    Ja det är fortfarande bra AMH och har ju fin effekt på medicinerna så är tacksam för det Hjärta. Nej CvL sa att de inte hade kört med det med oss heller, men vi tänkte ge det en chans med tanke på att vi har problem med fragmentering och ingen inte kunnat förklara hur de hittar och sållar ut de fragmenterade spermierna.. 

    Va spännande att höra! Efter att ha läst studierna så hoppas jag att melatonin under själva stimuleringen ska räcka, men ska bli intressant att höra om din längre tids intag kan göra än mer skillnad!

    Ja bra fråga hur de ska hitta de fragmenterade spermierna.. glömde fråga om det när vi var där. Läkaren anmärkte på det snabbt i slutet av vårt möte men pratade inte mer om det. 


    Lycka till på plocket imorgon! ❤️❤️

  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-05 19:04:32 följande:
    15 ägg fick vi ut idag! Kommer få mail på onsdag (dag 2) om antalet mogna och befruktning. Planen är återföring på lördag dag 5, men de ringer ifall de skulle se ngt som gör att de vill återföra tidigare. 

    Frågade embryologen om man kunde se/avgöra vilka spermier som är fragmenterade, men det kan man tydligen inte. Så extra tacksam för att de ville köra TESA och minimera antalet fragmenterade och på så vi förhoppningsvis minska risken markant att plocka en sådan och injicera i ett ägg. Förstår då inte RMC Malmös inställning att med ICSI så undgår man det problemet? 
    Åh toppen med 15 ägg! ❤️ Känns som bra förutsättningar. Hur mår du nu efter plocket?

    Ja verkligen, då går det inte att undvika det samtidigt som det inte verkar vara så många som har problem med fragmentering? Bra att ni kör på TESA ju. Hoppas det blir återföring på lördag, spännande vecka!

    Jag var på VUL idag och bad dem testa progesteron eftersom det förra gången låg på 7 på stimuleringsdag 11 och vår läkare från Eliva då inte ville göra ET eftersom det var för högt redan. De såg väldigt frågande ut på cvl och sa att det var ovanligt att testa men fick testa ändå och då var det på 4,5 på stimuleringsdag 10. Ska det vara på 0 eller innan plock? Någon som vet?
  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-05 22:17:12 följande:
    Ja bättre utgångspunkt är svårt att få känns det som sett till antal utan överhängande risk för OHSS. Bara till att hoppas på god andel mogna Hjärta{#emotions_dlg.flower} och att de utvecklas fint Hjärta
    Vet inte hur många som har problem med fragmenterade spermier, men tillräckligt många för att RMC Malmö ansett att det är en viktig komponent att testa under fertilitetsutredning, men många andra regioner avstår ännu. 
    Ja, mkt intressant och spännande vecka framför oss. 

    Oj, intressant! Har dålig koll på vilka nivåer progesteron ska ligga på under de olika faserna. Lät klart bättre iallafall. Berätta gärna när du vet mer! 
    Verkligen perfekt antal, hoppas på många mogna ❤️ Skönt att få vila ut idag. Tänkte på fragmenterade embryon, inte så många som nämner det, vet du om det hör ihop med fragmenterade spermier eller är det två separata faktorer?

    Googlade nu och verkar som att progesteron inte ska vara över 1,5 när man tar sin trigger. Står på Olgas hemsida att vanligaste orsaken till att återföring misslyckas är för att progesteron och slemhinna inte är i fas så blir orolig att det här inte kollas regelbundet samt att det enligt två kliniker verkar vara ovanligt att progesteron är förhöjt innan. Ska fråga mer på plocket.
  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-06 19:16:36 följande:
    Ja tack, väntar på svaret via mail imorgon! Får vänta och se.. Lång väntan! 
    Nej ingen vet säkert. Svenska klinikerna tror det är pga dålig äggkvalité och att de med hjälp av ICSI undkommer de fragmenterade embryona, medan de danska klinikerna tror på manlig faktor med historiken, höga andelen fragmenterade spermier (som man ej kan undvika bara genom att titta på dom) och låga procenten på morfologin (4%). Olga pratar om ev dubbel faktor men att de kan optimera äggen genom en betydligt längre stimulering och på så vis gå runt det problemet helt (låta de lagra upp mer energi så de orkar dela sig utan fragmentering). 

    Oj, det låter ju lite oroväckande. Hoppas de kan ge dig några svar eller iallafall att de kollar upp det och lägger upp en plan! Och inte bara kör på och riskerar fler misslyckanden Hjärta. Man lider mkt nog ändå i denna process. Så bra att du stod på dig och fick taget provet! Hjärta
    Hoppas på bra nyheter för dig idag! ❤️❤️
    Har de svenska klinikerna sagt att man kan undvika fragmentering av äggen med ICSI? Undrar eftersom vi gjort ICSI tre gånger och ändå haft fragmentering 1-3. Har ni kört vanlig IVF också? Låter vettigt av Olga, tyvärr blev det bara 10 stimuleringsdagar för mig denna gång 🤨

    Har fått lite klarhet i progesteronnivån nu. Provet som togs hos Eliva var 7,5 nmol/L vilket motsvarar 2,2-2,5 ng/mL. Provet som togs nu motsvarar därmed 1,3-1,6 ng/mL. Gränsen som jag googlade mig till går vid 1,5 ng/mL. Så verkar på gränsen men kanske ändå ok. Kliniken tyckte det var bra och sa att de inte brukar testa det. Samtidigt verkar tex Olga lägga mycket vikt vid det.
  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-07 15:02:50 följande:
    Nej bara att undvika de fragmenterade spermierna genom ICSI, inte undvika fragmenterade embryon. Olga-kliniken tror sig kunna undgå det genom längre stimulering, Sellmer genom TESA och calcium-jon tillsats. Nej har inte kört vanlig IVF då sambon har för få spermier. Vet dock inte om man kanske gjorde det nu med donatorn kanske! Ja jag fick enbart 11 stimuleringsdagar denna gång, men även sist när vi fick 2 fina. 

    Åh men så skönt att senaste iallfall var under/på gränsen och inte förhöjt! Såklart känts tryggare med lägre och mer marginal, men så mkt bättre än det förra! Hjärta
    Ja Olga tar verkligen ett helhets-grepp över situationen! Men jag får smärre panik över allt de vill ha undersökt - främst att man på något vis ska hitta ngn klinik som kan ställa upp på alla dessa prover och undersökning - ex filmat VUL. Det ger mig ärligt talat enormt stresspåslag och ångest! Klarar inte av att begära det av ngn klinik eller ringa runt och få än fler nej gång på gång som nu med recepten. Då bad jag ändå även om VUL för att de skulle vara mer positiva, men icke. 
    Så även om jag skulle vilja välja Olga så vet jag verkligen inte hur jag ska reda ut allt runt omkring Gråter Sen är det den etiska aspekten med att de skattar till Ryssland och Putin. Och resekostnader etc. Hoppas kunna hitta ngn närmare med liknande upplägg att satsa på, men verkar såklart inte så.
    Ah ok, det var det du nämnde förut om att klinikerna menar att de kan komma runt problemet med fragmenterade spermier med ICSI men kan inte svara på hur de ska hitta dem?

    Ja det känns som en lättnad, fick dock känslan av att jag ställde en väldigt konstig fråga, skulle ju vilja kolla detta varje gång.. Men jag kanske är extra känslig nu.

    Oj ok har inte läst på så mycket om Olgas tillvägagångssätt, missade deras seminarium men filmat VUL låter extremt! Då vill man hellre göra allt på plats men svårt att få till logistiskt. De borde väl ha kliniker i Sverige de samarbetar med? Dock kanske inte nu iom kriget. Håller med, det vill man inte stötta, tror dock det finns kliniker i Spanien med samma typ av garanti? Får läsa på lite nu när det är god tid kvar innan eventuellt försök 7 😅😞
  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-07 16:02:29 följande:
    Ja helt rätt {#emotions_dlg.flower}

    Tycker det låter legitimerat att be o det testet var gång med tanke på att det uppenbarligen varit problem vid minst ett tillfälle och även nu precis vid gränsen. 

    Ja de vill ha filmade VUL (skärmen) för att själva kunna göra sin bedömning av situationen och hur de ska gå vidare med stimulering etc. 
    Visstja, Spanien har jag inte ens tittat på. Det tål att tas tags i.. Har faktiskt ärligt talat inte ens övervägt garantin då det är så enormt dyrt. Har du tänkt satsa på en sådan ifall det går så långt och mot förmodan inte tar sig nu? Hjärta
    Ja sant, får fortsätta vara på dem om det.

    Låter rimligt av dem och bra att de är så noggranna men svårt att få till i Sverige kanske. Kollade snabbt nu och verkar finnas garanti i Spanien också. Ja, jag tror det blir nästa steg för oss om det behövs. Tänker att de klinikerna iaf kommer göra sitt yttersta för att slippa behöva betala tillbaka allt. Sjuk dyrt ja och funkar inte det får jag nog sluta med IVF, iaf med egna ägg/spermier. 
  • Quincey

    Kan tillägga att jag nästan dagligen funderar på att lägga ner detta och inte göra ett försök till, så beror såklart på hur jag känner längre fram. I en perfekt värld orkar jag göra 9 försök men det kanske inte blir så, känns som att mitt psykiska mående störtdykt tyvärr.

  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-08 19:08:26 följande:
    Quincey skrev 2024-02-07 16:59:15 följande:

    Kan tillägga att jag nästan dagligen funderar på att lägga ner detta och inte göra ett försök till, så beror såklart på hur jag känner längre fram. I en perfekt värld orkar jag göra 9 försök men det kanske inte blir så, känns som att mitt psykiska mående störtdykt tyvärr.



    Ja gör det! Hjärta 

    Har precis hittat garantipaket i Danmark vid äggdonation. Intressant med garantipaket i Spanien med egna ägg! Ja enorma summor dock, gäller att ha råd med det samtidigt som det är en trygghet att ha när man ger sig in i det hela. 

    Förstår det, detta är fan i mej fruktansvärt tufft!! Heja dig, du är ändå så stark som tagit dig hela vägen hit!

    Idag ringde läkaren. Embryona utvecklade sig inte bra och fick själv välja hur jag ville göra - prova ta en återföring idag på dag 3 eller ha is i magen och vänta till på lördag och dag 5 och hoppas att där kanske är ngt kvar i skick för återföring. 
    Jag velade mkt, på ett sätt kändes det motigt att ta emot två medelmåttiga embryon och gå med progesteron i 2 veckor utan att det blev ngt och kanske mer nyfiken på om ngn klarar sig till dag 5. Men samtidigt hade man sen säkert funderat - tänk om. Han var mer positiv till livmoderns miljö, men att det var helt upp till mig om det kändes värt för mig, han var ärlig om kvalitén. 
    Ena jag fick återförd hade 11 celler, fragment grad 1 och osymmetrisk storlek på cellerna. 
    Den andra jag fick återförd hade 9-10 celler, fragment grad 2 och osymmetrisk storlek på cellerna i embryot. 
    Båda var sambons embryon, ingen var donatorns. Så vi vet att det är äggfaktor. 

    Så oddsen är dåliga, men vi har iallafall chansat och provat. För det ser ut till att kunna vara sista försöket. För läkaren var rak på sak och ärlig med att han råder till äggdonation som nästa steg, för att äggen utvecklas så dåligt. GråterGråterGråterGråter

    Verkligen en trygghet med garanti och funkar det inte och man får pengarna tillbaka kanske man kan återinvestera dem i andra försök om man orkar.


    Ja det är tufft, det värsta jag varit med om i livet. Är en stor tröst att prata med andra med liknande problem ❤️

    Låter definitivt rätt att välja att återföra dem, då finns det en chans och du har ju bara haft en återföring fram till nu. Hoppas hoppas de ska fästa ❤️❤️❤️ Har du hört något om osymmetrisk storlek på cellerna tidigare? Vad är det som är viktigast: antal celler, symmetri eller låg fragmentering? Fragmentering 1 och 2 låter ju bra, kanske TESA som dragit ner fragmenteringen? 


    Ja precis, ni har gjort ett stort steg för att få mer svar och ta er vidare. Låter märkligt att äggfaktor skulle gälla varje ägg dock. Så kanske dyker det upp några bra i framtiden ändå ❤️❤️

  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-09 13:59:28 följande:
    Absolut sant! Sen känns det såklart av ekonomiskt att behöva lägga drygt 250 000 för garanti (inkl 3 försök) istället för drygt 85 000 per försök. Så 3 försök utan garanti för drygt 255 000. Visst en trygghet att få pengarna åter om ingen av dom tar sig. Och ärligt talat vet jag ju inte om jag har fler problem underliggandes om man tänker att de två fina inte tog sig (av okänd anledning). Så tack för att du tar upp ämnet, annars hade jag nog inte ens övervägt det. Hjärta

    Nej det är nog faktiskt första gången jag hört om osymmetrisk storlek på cellerna i embryona. Hade visserligen inte blivit överraskad om RMC Malmö missat att nämna det som så mkt annat de förmildrat på vägen. Säkert uppskattat av många som inte vill ha alltför mkt info att processa, men jag vill ju ha varenda lilla detalj. Precis skrivit frågan till RMC om det är ett problem de sett under våra 3 försök eller inte. Slog mig samtidigt att det kan ju kanske ha varit svårt att se med den höga fragmenteringen.. Fast de kunde visserligen räkna cellerna så det borde man ju sett förstås. Vi får se vad de svarar!
    Jag håller Olga uppdaterad om processen iallafall så vår kommande konsultation blir så korrekt som möjligt och de kan säga ja eller nej till fler försök.
    Just nu känner jag ändå att jag inte ska springa in i en äggdonation, får ge detta någon månad mer att processa och göra rätt val så man inte ångrar det sen eller tänker "tänk om". Jobbiga med mer tid är att man vet att då utesluter man chansen till den efterlängtade bebisen detta året.

    Tror inte man ska fästa för stor vikt vid att de två du satte in tidigare inte tog sig. Kan bero på så mycket och statistiskt behöver man väl oftast sätta tillbaka ett par gånger.

    Samma här, vill ha varje detalj för att försöka se lite samband, känns som en tröst så önskar man fick mer information om utvecklingen. Hoppas du får svar från RMC! Jag mailade embryologen på Eliva för första gången och fick som svar att vi haft mycket fragmenteringar (har haft mellan grad 1-3, sammanlagt har flest varit 1) och att koncentrationen och rörligheten på spermierna varit dålig vilket kan ha orsakat fragmenteringen (vi har ändå gjort ICSI). Allt fokus på fragmenteringen (som i mina ögon inte ens är så hög ens?) och inget om varför de inte blir blastocyster. 


    Har ni haft konsultation med Olga än eller planerar ni en i framtiden? Var med på deras webinarium. De tyckte tex DNA fragmentering var helt oviktigt att mäta och sa i princip att allt hänger på ägget. Känns som att de och folk bara förutsätter att det ska bli blastocyster efter en behandling. Blev rätt nere efter det. Förstår, man har redan missat så många år med en bebis. Samtidigt vill man göra så mycket man kan i några år till, så länge man orkar.

  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-10 00:43:28 följande:
    Nej sant, många behöver några insättningar. Sen önskar man såklart lyckas på första som så många andra gör. 

    Skönt att höra fler är som en själv. Har inte hört ngt än från RMC, men förväntade mig inte svar redan idag. Förhoppningsvis på måndag. Skönt du har fått svar! 
    Nej det är en intressant prioritering och fokus ja! Nej det låter ju inte högt och vad jag förstått hittills så ska inte grad 1 ex påverka negativt? Vill också veta varför de inte blir blastocyster. Nu har vi haft hög fragmentering vilket i sig kan döda embryona, särskilt om det är fel del av cellerna som bryts av.

    Ja jag har haft ett möte efter ett av deras seminarier i Malmö nyligen, då med embryologen Anna. Kändes väldigt hoppfullt då hon var så positivt inställd till våra omständigheter, att de skulle kunna stimulera runt problemen med fragmenteringen med ett helt annat upplägg. Men får se vad de säger nu om den osymmetriska cellväxten. Ska ha ett uppföljande Zoom-möte i mars ifall detta inte går - om hur allt har gått senaste tiden, om deras förslag på behandling och upplägg (ex paket) - och sen se vad vi tycker om det och om vi vill köra med det. Annars blir det äggdonation. Troligen i Danmark.
    Ja gud det hade varit underbart att lyckas på första försöket. Har släppt smärtan att inte lyckas få barn på egen hand efter flera år, men smärtan att inte lyckas få barn med IVF är riktigt hög.

    Vet du om fragmentering gör att embryona slutar dela sig? Skulle verkligen vilja veta varför de inte blir blastocyster och hoppas kunna få mer info om hur de ser ut från cvl än vad jag lyckats få hittills. De frågade på cvl vad vi hade hört från tidigare klinik hur det sett ut men har inte hört något, bara fragmenteringsdelen.

    Åh vad bra att du haft möte med dem och att de var hoppfulla. Var det att de föreslog fler stimuleringsdagar eller något mer? Är det inför Zoom-mötet som du behövde ha ett filmat VUL? Håller tummarna att det går nu!! Annars låter det som en bra plan ❤️

    Har du förresten uppfattat att du haft någon skillnad i celldelning efter att ha tagit melatonin? Jag gick från nästan uteslutande 6 celler på dag 3 till 8-12 celler sedan jag började med melatonin.
  • Quincey
    LMSM skrev 2024-02-10 16:57:18 följande:
    Gud va intressant med melatoninet? 
    när har du börjat och hur mycket har du tagit?
    har du sett att de fortsatt utveckla sig längre också  När tidigare ? 
    Började med 3 mg innan IVF3, tog då i ca 10 dagar innan plock. Då fick vi för första gången lika många 8-cellers som 6-cellers samt en 10-cellig. Av vad jag vet om omgång 4 så har vi mellan 8-12 celler. Tog i sammanlagt en månad innan plock. La också till d-vitamin, e-vitamin och NAC så kan vara de också som påverkat.. tyvärr inga blastocyster än men kul att se att något händer.

    Tänkte på dig idag. Hur går det för dig? ❤️ Har du börjat med sprutorna?
  • Quincey
    LMSM skrev 2024-02-10 18:31:53 följande:

    Jag tog ju nac och 6 tabletter q10 och massa andra vitaminer innan fjärde försöket men det misslyckades ju totalt och inget blev befruktat så nu inför fjärde har jag inte orkat ngt.
    jah har dock tagit 3 mg sedan jag började med sprayen dock så hoooas det delar sig bättre som för dig :)

    jag håller fortfarande på med sprayen, hållt på i två veckor igår men fortsätter tills imorgon för min pappa gick bort för två veckor sedan och var rädd att begravningen skulle krocka med uttaget om jag hade börjat med sprutorna igår. Jag kämpar på men är lite avtrubbad inför det här femte försöker och koppar knappt ihåg sprayen hehe. 


    hoppas det går bra ändå blir i alla fall icsi på alla den här gången 


    Åh beklagar! Kan tänka mig att det måste vara väldigt omtumlande. Tror definitivt det kommer gå bättre denna gång, måste ha varit väldigt ovanligt utfall sist. Jag håller tummarna!
  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-11 01:41:17 följande:

    Ush ja förstår allt för väl vad du pratar om ❤️❤️

    Nej de dör inte per automatik. Det brukar hålla sig till högre graden av fragmentering - och att det fragmenterar fel del av cellen så att mitokondrien går sönder/slutar funka alt så mkt fallit bort att mitokondrien förlorat all energi till att bygga vidare sig på. Så har jag förstått det som iallafall. Men vi har ju också bara haft grad tre alla gånger utom näst sist med två rena och denna gången med grad ett och två! 


    Märkligt att ni inte fått höra ngt mer än fragmenteringen, tänker att de borde nämnt ex om de delades sig långsamt iallafall? Ja man vill ju verkligen veta varför de dör!

    Ja de vill ha ett filmat VUL taget mellan CD 7-14. Får se vad de säger nu med fjärde försöket i ryggsäcken! Om de är lika positiva. 
    Ja de föreslog fler stimuleringsdagar, samt att man kan börja med sprutorna efter ägglossning istället för vid mens, då kan man tydligen få en helt annan sorts respons.

    Ja angående melatoninet. Nu när du nämner celldelningen så fick jag gå tillbaka till gamla embryo-schemanen. Har som mest haft en med 8 celler på dag 3 (vet såklart dock inte med de två utan fragment som återfördes hur de hade kunnat se ut) tidigare, så dessa på 11 och 9/10 är en klar förbättring! Likaså med fragment grad 1 o 2. Slog mig nu - hade detta försöket varit hos RMC Malmö så hade de kanske fortsatt tala för att fler äggplock kommer leda till rätt ägg? Men känns definitivt som ett tydligt steg framåt! Och har dessutom knappt jobbat den månaden med stimulering så ytterst få dygnsvändningar. 


    Så underbart att höra sån förändring hos dig med!! Ångrar nu att jag inte vågat prova det tidigare. Klart ngt att ha fortsatt med sig ifall att..


    Puh, jobbade ikväll - den där vänstra äggstocken gör sig påmind! Allt mellan värk till ont! Med pyrande illamående på köpet. Kommer och går, promenera för mkt är triggande. O där emellan mår man fint tack o lov.  


    Mathilda88 skrev 2024-02-11 09:04:28 följande:
    Kom på en förbättring till denna gången jämfört med andra - alla embryon levde fortfarande på dag 3.

    Fantastiskt ju! Vet du vad den lägre fragmenteringsgraden kan bero på? Långa protokollet kanske?

    Ok intressant, då föreslår Olga ändå ett annat tillvägagångssätt. Hittills har mina fyra omgångar varit rätt lika så undrar hur mycket annorlunda det kan utveckla sig då..

    Ja visst gör det, ett tydligt steg framåt! Önskar jag hade känt till det om melatonin tidigare men som med så mycket annat behöver man läsa på själv och sen avgöra om man vågar börja.

    Jobbigt att smärtan sitter kvar, men starkt att du ändå klarar av att jobba med ett så fysiskt jobb dessutom.


    Wow riktigt bra att de alla levde på dag 3! Har du i dina embryoprotokoll info från varje dag 1-6? För de omgångarna som jag hade plock på fredagar så saknar jag info från dag 2.

  • Quincey
    Mathilda88 skrev 2024-02-11 18:35:06 följande:
    Vi har fått en BLASTOCYST till frysen!!! 😭❤️🙏😭❤️🙏 Fattar inte riktigt vad som har hänt!! Med sambons sperma den också dessutom! Alltså är så lycklig!!!
    Underbart och tänk att det inte ens var embryot som var topp 2 för de två satte de in på dag 3! Bra förutsättningar denna omgång och fantastiskt att alla va sambons 🥳 Kanske gjorde även TESA en skillnad!
Svar på tråden Alla som genomgår IVF behandling hösten 2023