Inlägg från: Anonym (Casanova) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Casanova)

    Ifrågasätta beslut, barn

    Läget är ju vad det är. Ungen finns, då är det ju så. Ungen har rätt till ett bra liv, så gott det går.

    Men jag hade gått vidare. Orkar helt ärligt inte med en utvecklingsstörd unge. Tyvärr.

  • Anonym (Casanova)
    Anonym (Ngng) skrev 2023-09-20 10:56:26 följande:
    Det kan bli så för precis vem som helst. Även vuxna kan bli sådana. Glöm inte det.
    Så är det ju. Men då är det inte ett valalternativ. Den här killen har ett val. Jag skulle ha sagt nej-tack.

    Det är ju liksom inget litet åtagande att ta hand om en utvecklingsstörd unge.
  • Anonym (Casanova)
    Anonym (litesent) skrev 2023-09-20 11:04:24 följande:
    Konstigt ändå att han valt att gå så långt som att bli sambo. Han måste ju ha vetat att barnet finns redan innan han gjorde det valet att bli sambo. Han verkar sent ute med sina insikter, och även han verkar ju fatta en del dåliga beslut som flyttar ihop med någon som inte passar honom. 
    Ja, TS har väl upptäckt att det är en jävla massa jobb och strul med ungen och börjar få kalla fötter.

    Därav ifrågasättandet av morsans historiska val. Kan hålla med om att morsan gjorde väldigt korkade beslut. MEN... Det går ju inte att ändra på den saken nu. Meningslöst att bråka om.

    Brukar annars vara en flickvänsgrej att bråka om historiska händelser som inte går att ändra på. Vem man låg med förra veckan osv.
Svar på tråden Ifrågasätta beslut, barn