• amiilee

    Hjälp att tyda symtom

    Madelene1989 skrev 2023-11-21 21:11:50 följande:
    Hjälp att tyda symtom

    Hej! 

    Jag försöker bli gravid för första gången och behöver hjälp. 

    jag slutade med p-piller efter många år i juni 2023. vi har de två senaste månaderna testat ägglossning och haft sex i samband med den. 

    min Cykel är vad jag tror 32 dagar lång, det betyder att jag borde få ägglossning ungefär cykeldag 19. denna månaden kom inte ägglossningen förrän dag 27. Betyder det att min mens kommer förskjutas? 

    jag är nu på Äl+ 4 och har en molande känsla i ryggslutet och en ?svidande? känsla ovanför blygdbenet. Jag upplever det inte helt som mensvärk. Kan detta vara ett graviditetstecken eller är det bara jag som önskar det så mycket? 

    om min cykel är som vanligt ska mensen inträffa om två dagar men blir den förskjuten 14 dagar från ÄL så ska den inte komma förrän den 1 december och då känns mensvärk väldigt tidigt. 

    vad tror ni om detta?


    Oftast är lutealfasen dvs fasen från ägglossning fram till mens relativt konstant, brukar vara mellan ca 11-16 dagar. Follikulärfasen dvs fasen fram till ägglossning kan däremot variera lite särskilt om cykeln är lite oregelbundet efter hormonella preventivmedel. Tempar du eller hur trackar du din ÄL? 

    Om du haft ÄL, och haft den senare än vanligt kommer mensen skjutas fram. 


    Låter lite tidigt att få symtom :) Implantationen sker oftast ÄL+5-10.

Svar på tråden Hjälp att tyda symtom