Inlägg från: Anonym (Ekonom) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ekonom)

    Fick en chock av sidan "Låneakuten" på Facebook. Varför lever folk över sina tillgångar?

    Anonym (Polka) skrev 2024-02-03 12:13:15 följande:
    Så du menar att detta problemet inte fanns innan inflationen stack iväg? Hur många år har Lyxfällan gått?

    Nej, jag tror inte att varken du eller dina barn förstår det TS pratar om. 
    Lyxfällan började sändas 2006. Sist vi hade så hög inflation som idag var i början av 90-talet.

    Vi hade en topp kring 2008 men den var ungefär hälften så hög som den inflation vi haft på senare tid.
  • Anonym (Ekonom)

    Ett stort problem i Sverige idag är hur det funnits en övertro på bostadsmarknaden samt att det finns problem i hur bostadsmarknaden regleras.


    Det har pga låga räntor länge varit mycket mer lönsamt att äga sitt boende. Därför har många strävat efter att köpa en bostad. Låntagare har inte själv tagit hänsyn till hur stora förändringar av räntorna kan påverka deras ekonomi. Nu när inflationen stigit har det medfört stora kostnadsökningar för de som har relativt stora lån på sin bostad.


    Det kan vara 10 000 kr mer i månaden bara på räntor.


    Samtidigt har även andra kostnader ökat.


    Och sen kan en i hushållet ha blivit arbetslös.


    Det är svårt för många hushåll att ta dessa smällar samtidigt.


    De kanske köpte en mer attraktiv bostad än de borde ha köpt. Men när alla andra gör det så blir det lätt att dras med.


    Flera saker borde regleras:


    Mäklare borde ha större krav på sig att visa ett mer riktigt marknadsvärde på bostäderna. Det borde beräknas efter en modell som baseras på tidigare försäljningar och inte vara så godtyckligt som det är idag. Då får vi bort lockpriserna.


    Bankerna borde regleras hårdare. Idag gör de stora vinster på de ränteintäkter som kommer via nya utfärdade lån. Där borde vinsterna istället tillfalla staten om lånen innebär att nytt kapital skapas i systemet (det är det normala idag). Bankerna borde bara få tjäna pengar på administration i de fallen. På inlånade pengar får de däremot tjäna pengar på ränteintäkter när de lånar ut dem igen.


    Det finns mycket annat att göra. 

  • Anonym (Ekonom)
    Anonym (XXX) skrev 2024-02-06 11:01:55 följande:
    Detta är ju oerhört mycket pengar för att INTE arbeta. Ser du inte det själv?

    Ja, jag tycker att det ska gälla alla. Detta du uttrycker nu är en inställning som bara finns i Sverige. I andra länder är det så, att har man en bra lön så har man råd att köpa ett hus, men har man sedan inte den lönen längre - oavsett orsak - så får man sälja det igen och flytta till billigare. Även om det svider i hjärtat, men det är så det ÄR. För ALLA. Det är ingen som tycker att ANDRA människor ska betala amorteringarna och räntorna på det fina huset. Det är just sådana här attityder som gör att vi har världens högsta skattetryck.

    Och dessutom: om ett hus ska räknas som en skälig levnadsstandard som man måste få ha även om man är sjuk eller arbetslös - då borde ju hus även delas ut till alla socialbidragstagare. Eller? De har ju samma behov i så fall. 
    Så är det inte alls det. I många länder har man istället privata försäkringar. För övrigt är det en kostnad för samhället när individer under perioder måste göra stora omställningar. Låt säga att du går in i väggen pga sitt arbete. Det kommer då inte bli lättare för personen att återhämta sig om hen samtidigt måste flytta. Risken ökar att personen inte kommer tillbaka på arbetsmarknaden vilket då blir en stor kostnad för samhället. 
  • Anonym (Ekonom)
    Anonym (XXX) skrev 2024-02-06 12:03:17 följande:
    Ja, det skrev jag ju i mitt första inlägg om detta, att de har privata försäkringar i andra länder. (De som tycker att det är värt att betala till dem, andra chansar utan.) Men till dessa PRIVATA försäkringar går det inga skattepengar. Vilket det gör till A-kassan och sjukpenningen och föräldrapenningen och alla penningar och ersättningar som finns här i Sverige. 

    Fast det där är en långsökt ursäkt för att vilja ha det här systemet kvar. Har du någon statistik på att folk i USA t.ex. i lägre utsträckning kommer tillbaka till arbetet efter en längre sjukskrivning, än vad folk med samma diagnos gör här i Sverige? Min uppfattning är nämligen att det är tvärtom. Folk är inte så curlade där, och därför har de eld i baken att bli friska och arbetsföra igen. För övrigt är det helt normalt att flytta runt i USA, även till andra städer. Och även som vuxen när man har familj redan. Det är en konstig inställning här i Sverige, att har man köpt ett hus så sitter man fast där.

    USA har större grupper socialt utslagna just för att de saknar en universiell sjukvårdsförsäkring.


    Sen är det många tillstånd där man inte mår bättre av att bli pressad. Utbrändhet som ett exempel.

Svar på tråden Fick en chock av sidan "Låneakuten" på Facebook. Varför lever folk över sina tillgångar?