Inlägg från: Anonym (Förvirrad) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Förvirrad)

    Sambo separation, vad gäller?

    Jag har en större summa pengar på banken. Jag blir inte klok på vad som gäller för det står olika saker. Det står att sambos delar lika på allt som inte är enskild egendom. Och att om man t.ex får ett arv måste det märkas som enskild egendom för att hälften inte ska gå till sambon. Men sedan står att pengar ofta inte delas lika mellan samborna. 

    Och det ska de ju inte göra. Det är MINA pengar. Som jag dels fått som förskott på arv och dels tjänat ihop. Så vad gäller?

  • Svar på tråden Sambo separation, vad gäller?
  • Anonym (Förvirrad)
    Tow2Mater skrev 2024-03-18 22:15:39 följande:

    Ni kan dela hur ni vill om ni kommer överens. Ar du rädd hon vill roffa åt sig dina pengar?


    Jag misstänker att han kommer att försöka med det.

    Hur kommer det sig då att det står på en del juridiksidor att man ska se till att arv mm är märkt som enskild egendom?
  • Anonym (Förvirrad)
    Anonym (Mio) skrev 2024-03-18 22:10:22 följande:
    Om ni är sambos så är dina pengar endast dina. 
    Är du säker? 
    Det står på vissa sidor att pengarna måste vara märkta som enskild egendom. 

    Det borde vara som du säger. 
  • Anonym (Förvirrad)
    EnAnonumius skrev 2024-03-19 06:08:14 följande:
    Vilka sidor då?

    Är du säker på att du läser om sambos på "vissa sidor" och inte om hur det är för gifta?

    Det är förvånansvärt många som förväxlar samboskap och giftermål när man skall gör slut med varandra och flytta isär..

    Ditt privata sparkonto och om du har eget bankkonto (som b.la lönen kommer in på) så räknas inte detta in i vid bodelning när sambos skall dela på boet när man går isär.
    Jag har läst specifikt om sambos. Det står på flera sidor att om man för ett arv så ska det stå i testamentet att det avses som enskild egendom för att man i te ska behöva dels det ned sambon. 

    Bör jag skriva ett avtal med sambon om att alla mina pengar är mina och vice versa?
  • Anonym (Förvirrad)
    Anonym (Kex) skrev 2024-03-18 22:46:23 följande:

    Det gäller väl bara om ni är gifta?

    Som sambo delar ni bara lika på det som är köpt till gemensamt bruk efter att ni flyttade ihop.

    Dvs dina pengar och saker som du hade innan eller köpt/sparat enbart till dig själv är ditt, och samma för henne. 


    Men har ni tex köpt gemensamma saker som tex möbler så ska de delas upp. Men inte pengar på egna konton.


    Det står på många ställen att arv mm bör stå i testamente som enskild egendom för att man inte ska behöva dela med sig till sambon vid separation. Därför jag undrar. Samtidigt står att pengar inte delas. Pengar är väl pengar? Han vet inte hur mycket pengar jag har. Är rädd att han ska bli girig och börja strida.
  • Anonym (Förvirrad)
    MsM84 skrev 2024-03-19 18:27:00 följande:

    Enda tillfället jag ser att enskild egendom kan vara relevant som sambo är om man ärver en bostad och flyttar in i den tillsamman. Observera att gemensamt köpt bostad är samboegendom även om ena personen äger 100%.


    Om jag ärver ett hus? Och vi separerar. Är det min enskilda egendom?
  • Anonym (Förvirrad)
    Anonym (C) skrev 2024-03-19 17:42:24 följande:
    Det är ett gott råd att man ska skriva i sitt testamente att arvet ska vara arvingens enskilda egendom. Men det beror på att arvingen kan komma att gifta sig i framtiden. 
    Det är därför de skriver så kanske...
  • Anonym (Förvirrad)
    EpicF skrev 2024-03-20 13:12:22 följande:

    Ts: Ja, huset är din enskilda egendom om detta är märkt i ett testamente eller att ni har skrivit samboavtal om detta. 

    För flyttar ni in gemensamt i dott ärvda hus (eller lägenhet) så ska den delas vid en separation om inget avtal finns eller att det är märkt enskild egendom. 


    Men om vi inte flyttar in. Anta att jag ärver ett hus. Jag säljer detta hus. Får sambon hälften av pengarna?
  • Anonym (Förvirrad)

    Det som gör mig förvirrad är en fråga med svar hos Familjens Jurist. Den lyder "Vad händer med förälders arv när arvingen har sambo".
    Googla och kolla ni som ville ha källa. 

Svar på tråden Sambo separation, vad gäller?