• Anonym (Peter)

    Varför skaffar man barn så fort?

    Det verkar vara så vanligt att vara snabb på barn. Varför inte vänta typ 3år i en relation om man ska bilda familj?


    Många verkar bli gravida första året och känner inte sin partner mer än i förälskelsestadiet. Sen hör man att partnern minsann har förändrats och blivit allt från psykopat, mobbare, narcissist eller psykisk misshandlare.

    Nu är det vanligaste att det är 2 vettiga föräldrar som funkar. Men det verkar vara orimligt ofta som det jag skriver om faktiskt händer. Speciellt i en tid där vi har preventivmedel och då har lyxen att lära känna varandra på djupet INNAN man skaffar barn. 

  • Svar på tråden Varför skaffar man barn så fort?
  • Anonym (Peter)
    Anonym (Rut) skrev 2024-12-31 16:23:50 följande:
    Jag lyckades ju bli en ansvarsfull mamma trots festande, slösade pengar på annat, tränade hela tiden, var mycket med vänner etc. 
    Jag tror att mammor förändras mer än pappor.
  • Anonym (A)
    Anonym (D) skrev 2024-12-31 15:55:02 följande:

    Kan lova dig att det spelar ingen roll hur bra man känner en människa. Alla förändras när man får barn. Vissa inte till det bättre. 


    Ja, vore ju märkligt annars. Håller med
  • Anonym (A)
    Anonym (D) skrev 2024-12-31 16:09:56 följande:
    Det är rätt normalt att tro att en vuxen man, som är vuxen nog att ha oskyddat sex och göra en kvinna gravid av egen fri vilja, förväntas ta ansvar och förändra sitt liv efter vad som krävs. 
    Ja, det tycker man är en självklarhet.
  • Anonym (Peter)
    Anonym (A) skrev 2024-12-31 17:17:37 följande:
    Ja, det tycker man är en självklarhet.

    Men det är ju uppenbart att inte alla förändras utan fortsätter spela dator och dricka. Är det smart att chansa då som tjej?


    Det kan ju bara denna naiva sida som gör att man är övertygad om att killen ska skärpa sig när barnet kommer som är ett av problemen?

  • Anonym (Rut)
    Anonym (Peter) skrev 2024-12-31 17:05:07 följande:
    Jag tror att mammor förändras mer än pappor.
    Uppenbarligen men varför ska kvinnor veta det på förhand och hur spelar det då nån roll om man varit tillsammans i 1 år eller 10 år? 
  • Anonym (K)
    Hjelm skrev 2024-12-31 10:59:28 följande:
    Varje dag på Familjeliv ser man typ 10 nya trådar där kvinnor klagar på sina partners, allt från att han är ansvarslös och lat som förälder till just narcissist eller misshandlare.

    Utan att på något vis försvara mannens beteende undrar jag ofta om de här sakerna verkligen borde komma som en överraskning så ofta som de verkar göra. Ofta får man reda på i trådarna att japp, de blev gravida medan de fortfarande var höga på nyförälskelse och inte hade hunnit lära känna varandra utan de rosa molnen. Och finns det barn i bilden blir det förstås svårare att lämna.

    Sen tror jag också att många tyvärr skaffar barn med en partner och hoppas på att hen då ska bli den förälder och partner man vill ha, snarare än att man redan ser den personen framför sig. Vet inte hur många gånger väninnor klagar på att papporna till deras barn bara spelar tv-spel, aldrig tar initiativ till att fixa middag, är slarvig etc och jag tänker att "men snälla du, sån har han ALLTID varit, långt innan ni skaffade barn!".
    Jag skaffade barn med min sambo sedan 14 år, det slutade inte väl. Han var exemplarisk under dom åren. Det som gäller är att det rätta virket inte visar sig under den normala belastningen som ett förhållande innebär, barn är tungt och först då visar det sig om en man är bra nog. Dom flesta är inte det, det är den tråkiga sanningen. En kvinna som skaffar barn gör bäst i att ställa in sig på att man kommer att bli ensam med dom, för det är vad som oftast sker.
  • Anonym (Rut)
    Anonym (Peter) skrev 2024-12-31 18:04:28 följande:

    Men det är ju uppenbart att inte alla förändras utan fortsätter spela dator och dricka. Är det smart att chansa då som tjej?


    Det kan ju bara denna naiva sida som gör att man är övertygad om att killen ska skärpa sig när barnet kommer som är ett av problemen?


    Män chansar väl med kvinnorna då också? Som sagt; nu efter barn  lever inte jag som jag gjorde innan. Barnens pappa chansade väl i så fall lika mycket med mig? Jag gjorde vad som krävdes när jag fick barn. Det var en självklarhet för mig. Varför skulle jag  ha räknat med att pappan inte skulle göra det?
  • Anonym (Ella)

    Jag förstår vad du menar. Jag har pojkvän sedan två år tillbaka och får ständigt frågan varför vi inte flyttat ihop än, gift oss än och om vi inte funderar på barn. Jo visst finns planer på barn och giftermål inom de närmaste tio åren men inte just nu. Flytta ihop kan eventuellt bli aktuellt om min pojkvän och jag får tag på en lägenhet som funkar, vi är båda studenter och har inte en jättestor budget just nu. Vi vill vara klara med studierna innan vi börjar fundera på barn.

    Varför vissa verkar tycka det är så bråttom med allt kommer jag aldrig fatta. Han är den jag vill leva resten av mitt liv med så om det är menat har vi resten av våra liv på oss att uppleva allt det, just nu njuter vi bara av att vara nykära.

  • Anonym (Pl)

    Jag är en av dom. Anledningen? Ålder. Var tillsammans med mitt ex i 10år och skaffade inga barn, och jag insåg också att jag skulle bli ensam om att ta hand om barn och hushåll i den relationen. Sedan träffade jag en ny som på många sätt var tvärtemot mitt ex, ansvarstagande och jämställd, och jag blev gravid inom ett år. Bebis är förvisso under ett år nu men det mesta fungerar bra i relationen och båda är av inställningen att man kämpar för en relation, speciellt när barn finns i bilden. Kanske håller det inte, men med erfarenhet vet jag att vänta 10år inte heller är någon garanti för att en relation håller. Men jag känner också att era fördomar om personer som skaffar barn snabbt inte alltid stämmer. Visst finns det dom som skaffar barn tidigt och i varje ny relation, vilket givetvis är tragiskt. 

  • Tow2Mater
    Anonym (Rut) skrev 2024-12-31 18:08:59 följande:
    Män chansar väl med kvinnorna då också? Som sagt; nu efter barn  lever inte jag som jag gjorde innan. Barnens pappa chansade väl i så fall lika mycket med mig? Jag gjorde vad som krävdes när jag fick barn. Det var en självklarhet för mig. Varför skulle jag  ha räknat med att pappan inte skulle göra det?
    Men det verkar ofta vara just kvinnorna som plockar upp slacket och männen slipper förändras, de kan fortsätta som tidigare. Visst finns det omvända också, men det verkar vara mer sällsynt. Så kvinnorna tar då en större risk att det blir de som drar det kortare strået, statistiskt sett.
Svar på tråden Varför skaffar man barn så fort?