Inlägg från: OkidokiQueen |Visa alla inlägg
  • OkidokiQueen

    BF september 2025

    Jag hade min senaste mens 15/12, ägglossning 31/12, plussade svagt 8 januari och fick ett sk ?dye stealer? idag :D 4v + 6d idag. vi har försökt sedan oktober 2024. Varken jag eller sambon har barn sedan innan, vi är 33 och 31.

  • OkidokiQueen
    Vallmo93 skrev 2025-01-20 14:50:32 följande:

    Tillhör det vanligheten att man får dye stealers så småningom eller stannar det av för vissa? ☺️ tycker jag har tydligt positiva gravtest men teststrecket vill liksom inte bli starkare än kontrollstrecket.. Såhär har mina sett ut ungefär senaste 5 dagarna, varken svagare eller starkare utveckling.


    Jag kan verkligen inte svara på det, tyvärr! Har aldrig varit gravid tidigare - men har sett både på Instagram och Reddit att andra pratar mycket om det, men svårt att veta om det egentligen betyder någonting speciellt.

    Vissa säger att ett positivt resultat är ett positivt resultat, och att hur starkt strecket liksom.. är oväsentlig, för testen är kvalitativa och inte kvantitativa. (man är ju inte lite gravid eller jättegravid..)

    svårt det där! Jag ska inte ljuga, men jag stirrar absolut på mina tester och förlitar mig lite för mycket!!
  • OkidokiQueen
    Madelene1989 skrev 2025-01-23 10:30:15 följande:

    Hej! 

    Äääntligen får jag gå med i en tråd som denna. Jag är 35 år och jag och min partner har försökt att bli gravida i 2 år. Vi skulle påbörja IVF nu i januari med beräknat äggplock vecka 5. Jag väntade på mensen för att börja med sprutbehandling men den kom aldrig och istället fick jag mitt första plus i livet på stickan.. Chock och ren glädje!!

    Jag är nu i v 6 (5+1). Hur mår ni andra som plussat nu?
    Jag är hur pigg som helst, mår toppen, det enda jag känner är lite öm/molvärk i nedre delen av magen. Livrädd för en blödning varje gång jag går på toaletten men ingenting än så länge. Fler som känner av ömhet/molvärk/mensvärk?


    Stort grattis! Är också i vecka 6 (5+3), och jag har samma värk som du i magen, dock även ömma bröst och är ofantligt trött!!
  • OkidokiQueen
    Vilma8475 skrev 2025-01-23 13:28:03 följande:

    Plussade 31/12  o gått ganska länge utan att fatta. Trots min andra graviditet men med 10 års mellanrum. Vid tidigt ultraljud förra veckan va huvudet för litet för att kunna fastställa exakt vecka ( 19,1mm) så ska dit på tisdag för beräkning. Men bf början av juli så är mellan vecka 14-15 möjligen. Ser fram emot den här graviditeten o kul om det e några här som har bf 2025 så kan vi följa varandra o stötta, tips o allt vad det kan vara! 


    Stort grattis till graviditeten, och kul att höra att det gått så bra!

    Alla här i gruppen har planerat BF i september :)
  • OkidokiQueen
    Mathilda88 skrev 2025-02-09 21:33:14 följande:

    Hejsan alla!
    Jag är 36, fyller 37 i sommar. Har kämpat för att få barn i 3,5 år. Blev ihop med mitt ex som är 11 år äldre i början av hösten -21 (33 år, mitt första riktiga förhållande), då vi redan kände varandra väl sen flera år och båda önskade barn så försökte vi rätt tidigt. Efter ett år utredde vi oss och fann få spermier. Påbörjade IVF som alla 3 försök gick riktigt dåligt utan några friska embryon. Gjorde två privata försök med utomlands som bekräftade dålig äggkvalité. På sista försöket blev jag gravid, men ett utomkveds som ej steg över 133 i hCG. Kirurgen sa att det inte klarat sig i livmodern heller. Akutopererades i v.6+6 där de tog högra äggledaren.
    Valde därför i augusti att gå på äggdonation.
    I september gick jag och exet isär pga helt andra orsaker. 

    Kände mig inte beredd på att vänta på en ny kärlek, oklart hur lång tid det kan ta, utan kände mig redo att uppnå min dröm om mitt barn nu. 

    Ett par dagar senare fick jag tilldelat min första äggdonator. Valde en spermadonator. Efter många turer, motgångar och försök varje månad så fick jag tillslut min efterlängtade återföring den 28 december (äggdonatorn hade äggplock den 23 dec och jag var i medicinerad cykel för att kunna få en färsk återföring). Dessutom 3 fina blastocyster till frysen. Evigt tacksam!

    Testade positivt i början av januari och har BF 15 september Hjärta  Är i v.8+6 idag. Vaknade på morgonen på nyårsafton av intensiv molvärk i livmodern som höll i sig konstant i flera veckor, så kände mig redan då trygg i att jag var gravid. 
    Pga förra utomkvedet så har jag fått ett tidigt ultraljud som visat att den sitter rätt i livmodern och ett tickande hjärta i v.7+0 på gynmottagningen i Sverige och 8+0 på IVF-kliniken i Köpenhamn. 

    Hur mkt symtom har ni? Jag känner mig ngt överväldigad. Starkt illamående som förvärras vid rörelse, sjukdomskänsla i hela kroppen, värker i livmoder mm, enorm trötthet, nedstämd pga måendet etc. Har inte kunnat jobba senaste 2 veckorna. Får medicin som håller illamåendet mer i schack vilket påverkar mentala måendet positivt tack o lov, även om man sover massor. 


    Stort grattis! Livet blir inte alltid som man tänkte från början, men det faller alltid på plats tillslut ändå!

    Jag levde i en (mindre trevlig) relation (med otrohet och droger, från hans sida) i 10 år, när jag väl lämnade tog det 1,5 år innan jag träffade min nuvarande sambo. Vi har snart varit tillsammans i 2 år och väntar vårt första barn Hjärta vi (F33, M31) är överlyckliga!!

    Jag har haft jättetur, inte alls illamående men däremot trött och öm i brösten! Fick se hjärtljud på tidigt ultraljud, 7+1, där embryot mättes till 7+3.
Svar på tråden BF september 2025