Inlägg från: Anonym (Dumt?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Dumt?)

    Var det så dumt?

    Hej på er!

    Idag när jag jobbade så hände en hel del udda situationer. Kollegors barn som blir nerslagna, sjuka kollegor och barn, tandläkare m.m. Detta ledde till att det bara var jag och en till i slutet på dagen. Ska tilläggas att jag är betongarbetare, så när dagen var slut och blandaren skulle rengöras var det jag som fick göra det för min kollega inte kunde då han var rätt ny.

    Jag börjar städa oochsen ringer sambon. Hon har låst ute sig och vill att jag genast kommer hem och "räddar" henne. Jag sa att jag inte kan nu att jag måste göra klart detta och att hon då måste vänta lite. Hon blir då arg och ringer sitt ex som har en nyckel då de har barn ihop (ja det är ok att han har en nyckel). Han lämnar det han gör och hjälper henne.

    Hon sitter nu i andra sidan soffan och är sur inte pratat ett ord med mig knappt och är irriterad för att jag inte prioriterar henne. Men va fan jag sa ju att jag kommer men att jag inte kan gå fören det är klart vilket skulle ta en kvart. Då hade jag ju struntat i resten av arbetet. Men då jag inte tyckte att det var så akut tyckte jag att det var dumt att förstöra en blandare för miljoner för att hon ska kunna komma in en kvart tidigare  

    Var jag verkligen oresonlig?

  • Svar på tråden Var det så dumt?
  • Anonym (Dumt?)
    Anonym (Sally) skrev 2025-01-16 20:21:00 följande:

    Nej, du var inte oresonlig, som du skriver så förstör man inte något så dyrt som en blandare, då kan man snacka om en RIKTIG skitdag! 


    Hon kom ju in, vad är problemet?
    Kanske hon tyckte att det var jobbigt att X:et blev den räddande ängeln när det borde ha varit du, man vad f-n, hon kunde ju ha hängt på ett café tills du kom hem, med en kopp till dig med och ni kanske hade fått det bästa snacket och fått en riktigt mysigt avslut på en allmänt kaosartad dag ☺️


    Ja, jag fick en spydig kommentar när jag försökte prata med henne om att det är typiskt att hennes ex ska rädda henne och inte hennes fästman. Men som sagt vad skulle jag göra. 

    Ja visst kunde hon gjort det. Nämnde även att hon kunde gå och sätta sig på fiket vid ica som är nära men nope och nu är hon bara bitter. 
  • Anonym (Dumt?)
    Anonym (Dyrt) skrev 2025-01-16 20:24:36 följande:

    Men en kvart? Sa du det till henne? Och hon blev ändå arg?

    En betongblandare för miljoner?


    Japp jag sa
    "Jag kan verkligen inte just nu, kan du inte vänta en kvart ungefär så kommer jag sen"

    Och jo det är en redig pjäs. Kostar massa. 
  • Anonym (Dumt?)
    Anonym (Dyrt) skrev 2025-01-16 21:02:53 följande:
    Lite väl hårt tycker jag, såvida det inte är ett återkommande beteende.
    Nej inget återkommande eller ja det vet jag ju inte men har inte hänt innan i alla fall. Men hon har varit lite extra känslig det sista. 

    Men bra då vet jag att det inte var för orimligt av mig i alla fall.
  • Anonym (Dumt?)
    Anonym (kvinna) skrev 2025-01-17 07:48:33 följande:

    Nej jag tycker inte heller reaktionen är rimlig om du var tydlig och sa att det var 15 min hon skulle vänta.

    Såvida det inte var något helt annat som hänt som hon inte berättat, typ att hon  var magsjuk eller hade blött igenom kläderna med mens eller nåt som gör det akut att komma in och fixa till sig.

    Alla kvinnor berättar inte sånt även om jag hade gjort det.


    Nej inget sånt det som var var att hon frös lite.

    Och för att tydliggöra så ja hon har varit lite känslig på sistone. För att hennes dotter blivit väldigt trotsig och hon har svårt för det. 
Svar på tråden Var det så dumt?