Anonym (Carinata) skrev 2025-02-05 19:24:16 följande:
Det var värst vad det tjatas om rent mjöl i påsen. Hur bodde du och hur försörjde du dig vid dina vistelser i Monaco? Visst är det kul att besöka Monte Carlo. Göra måstena osv. Men jag måste säga att jag upplever det mesta där som fejk. I rundeln utanför casinot står det bilar parkerade som är värda mer än ett litet lands BNP. Sjukt! Finns inte så mycket genuint mitt i smeten. Tycker att det är mycket trevligare att ex vis på uppe i Eeze, Menton eller favoriten Nice. Mycket relaxed där. Lagomt glassigt. Jag är visserligen blond med kort och mullig. Går lätt hem där i gamla stan utan rädsla. Är det någon som är otidig är det en turist.
Uttrycket "att har rent mjöl i påsen" är relativt välkänt och innebörden brukar förstås av de allra flesta, även om det inte är någon exakt beskrivning.
För mig är det en självklarhet att om man vill komma i åtnjutande av hög säkerhet så bör man också själv ha just det, alltså rent mjöl i påsen.
Om du har svårt att förstå innebörden i uttrycket så finns det helt ok beskrivningar om du bara googlar på det.
Dina övriga frågor av mer personlig karaktär tycker jag inte har något samband med trådämnet, även om jag lätt kan förstå din nyfikenhet.
F ö har jag inte kommenterat hur "trevligt" det är på någon av orterna, detta mest för att jag inte uppfattar att måttet på trevlighet hör till tråden.
Men gällande din favorit Nice så vill jag i tråden upplysa om att staden har genomgått ganska stora förändringar under senare tid. Men det kanske är mer än tio år sedan du besökte?
Jag gillar fortfarande Nice, men numera behöver man ha koll på vart man går. Det finns kvarter som tidigare var ganska "trevliga" men som i dag domineras av människor som inte hör hemma där, och som bl a sysslar med droghandel, och med detta följer samhällsproblem och otrygghet. Dessa individer, varav många ofta uppträder otidigt, skulle jag inte kalla turister.
Nice är inte lika trevligt som tidigare och att man kan inte känna sig lika trygg.
Nu finns mycket större inslag av otrygga element (som dyrkar samma "gud") som de individer som utförde den fruktansvärda terrorhandlingen på nationaldagen 2016, med 86 dödade och fler än 200 skadade. Inte "trevligt" och inte tryggt.
Åtta sådana individer dömdes för just den terrorhandlingen.
Den terrorhandlingen berör mig djupt då jag och vänner firade nationaldagen precis på den platsen året innan, alltså 2015. Och 2016 den 13 juli, dagen innan terrorhandlingen, gick jag och en vän längs Promenade Anglais...
Trygghet, säkerhet och just den platsen har mycket stor personlig betydelse för mig.
För dig som är nyfiken kan jag berätta att 2016, liksom också några andra nationaldagar, firade jag i MC på Le Bar Américain.