Inlägg från: Ezmeraldah |Visa alla inlägg
  • Ezmeraldah

    Porr otrohet?

    Anonym (torr) skrev 2025-04-06 22:53:19 följande:
    Samma med många våldsfilmer, där de slår sönder o samman nån. Hur kan man veta att det inte är på riktigt? Finns många sadister som gillar detta och många är utsatta och behöver pengar. Sen är de uppsminkade efteråt och döljer sina slag säkert. Ingen som rikgit vet men jag konsumerar då inte våldsfilmer heller för den delen. Sen visst stora hollyhwood filmer kanske de har 100 kontroll på sånt. 
    Alltså jag vet inte vad jag ska säga ens... Det har kanske förekommit äkta misshandel på film nån gång i världshistorien men det är knappast vanligt förekommande. Så det argumentet är inte relevant. Det är definitivt inget försvar för porrindustrin. Jag tycker att det du skriver låter så töntigt och dumt att det inte går att ta på allvar ens. 
    Anonym (torr) skrev 2025-04-07 00:00:40 följande:
    Problemet är att man kan inte veta det alltid. Den ena kan vara naturligt dominant, den andra kan vara konflikträdd o undergiven, men relationen kan ändå vara stabil. När den undergivne inte vill vågar den kanske inte säga ifrån för att riskera g
    Anonym (torr) skrev 2025-04-06 23:04:35 följande:
    5-8 % är sadister sägs det, alltså de njuter av att se andra lida. Tänk dig själv då mindre kontrollerade film produktioner med våldsamma inslag, här och där är det sadister som regisserar och som skådespelar. Vet inte vilka filmer som har äkta våld i sig.

    öra den andre besviken. Är det våldtäkt då?

    Nej, det är inte våldtäkt om man inte anses kunna veta eller förstå att den andre inte vill. Om du googlar ordet våldtäkt och läser på om den juridiska innebörden så förstår du nog. Du beskriver ett hypotetiskt scenario som möjligen skulle kunna inträffa. Man kan alltid dra saker till sin spets. Ens partner kan ju ha fått en stroke och drabbats av afasi som gör att hen säger ja fast hen menar nej och man kan ju aldrig veta säkert att det inte är så och alltså kan man aldrig lita på sin partner när denne säger ja till sex? Eller? I teorin möjligen. Men jag tycker nog att man bör försöka hålla sig till någorlunda realistiska föreställningar om hur saker och ting fungerar. Annars tror jag att livet blir väldigt jobbigt på många sätt. Om man på allvar är orolig för att våldta sin partner under de premisser du beskriver så bör man kanske överväga terapi? 
    Anonym (torr) skrev 2025-04-06 23:38:57 följande:
    Det är ju precis det jag skrivit, man är rädd för att säga ifrån, också knycker du det från mig. Känns som härskartekink.Tråkigt.

    Jag tycker att du ska lägga av med att trakassera folk. 
    Anonym (torr) skrev 2025-04-06 23:04:35 följande:
    5-8 % är sadister sägs det, alltså de njuter av att se andra lida. Tänk dig själv då mindre kontrollerade film produktioner med våldsamma inslag, här och där är det sadister som regisserar och som skådespelar. Vet inte vilka filmer som har äkta våld i sig.

    I portfilmer kan nog sadistiska inslag förekomma. Känns mer troligt än att det skulle förekoma på Netflix eller på bioduken. 

    Själv gillar jag inte filmer som innehåller våld i den utsträckning du beskriver heller. Jag ser inte varför det är nödvändigt. En historia går att berätta utan en massa utdragna scener med brutalt våld. Det finns ju massor av filmer som handlar om krig till exempel, där man inte visar själva avrättningar i bild.
  • Ezmeraldah
    Anonym (Wow) skrev 2025-04-06 12:11:32 följande:
    Jag ser det inte som otrohet, jag ser det däremot lika moraliskt förkastligt som att köpa sex. Så det är inte mot mig han gör något dåligt utan det han konsumerar är det dåliga. 
    Håller med om detta. Jag är starkt emot porr. Men jag lägger mig inte i vad min pojkvän gör eftersom han är en egen individ som gör som han själv vill. Han vet vad jag tycker om porrindustrin. Men jag har inga problem med att han porrsurfar, vilket jag utgår från att han gör. Jag ser inte heller porr som otrohet. Man kan inte äga nån annans tankar. Det är inte mot mig han gör fel eftersom jag tycker att det är okej att ha en egen sexualitet och fantasier, det har jag också. Jag håller verkligen med dig. Precis så. 
  • Ezmeraldah
    Anonym (Wow) skrev 2025-04-06 13:11:03 följande:
    Att man utnyttjar någons utsatthet. 
    Exakt så. 
  • Ezmeraldah
    Anonym (torr) skrev 2025-04-06 23:14:56 följande:
    Jag tar till mig något, det gör jag helt klart. Intressant att du skriver som att du vet saker du inte har säker koll på.
    Det är du som inte har koll. 
  • Ezmeraldah
    Anonym (torr) skrev 2025-04-07 00:34:02 följande:
    Ja, enligt lagen, men det är inte så enkelt i praktiken alltid. Det finns en grå zon rent känslomässigt, och vad är samtycke? Kankse inte en så stabil relation, men om en man har mindre sexlust än sin fru, men mannen går med på sex för att hålla igång relationen. Dock tycker han inte sex är så kul och vill egentligen inte. Men han gör det för att göra henne nöjd, han älskar henne och vill att relationen ska fungera mellan dem. Han gör det med fri vilja, men samtiidigt med ett starkt inre motstånd för att ha sex. Våldtar frun mannen då?
    Nej det är inte våldtäkt bara för att man inte njuter av sex. Att ställa upp på sex mot sin vilja är också ett stort problem men inte våldtäkt. 
  • Ezmeraldah
    Anonym (torr) skrev 2025-04-07 01:04:49 följande:
    Du tycker alltså det är lika moraliskt fel att se på porrfilm som att köpa sex?
    Nej, det tycker jag inte. Men det är fel av samma anledning. TS gjorde en jämförelse för att göra det lättare för dig att förstå hur hon menade. 
  • Ezmeraldah
    Anonym skrev 2025-04-07 05:40:27 följande:
    Håller inte med.

    Knullar han en annan så är han otrogen, precis lika mycket i båda fallen. 
    Att han sen betalar för det visar förstås att han är precis tom bakom öronen, men det är en annan historia.
    Anonym (Wow) skrev 2025-04-06 21:35:23 följande:

    Skulle du ligga med en annan människa om du var det minsta osäker på om personen vill eller inte eller vill du vara 99,9% säker på att det finns ett samtycke? 


    Eftersom jag inte vet om någon fått en film utlagd ofrivilligt så är det inte okej att titta. Om någon har det ekonomiskt dåligt är det inte okej att konsumera saker på typ onlyfans. Porrfilmsindustrin som handlar om pengar kan aldrig ses som något som gjorts med samtycke då samtycke betyder att det är utan pengar? man kan inte köpa samtycke. 


    Saken är bara den att det inte är du som avgör vad som är ok eller inte.

    Onlyfans finns, onlyfans är tillåtet.
    Din moraliska syn på saken förändrar ingenting i frågan.

    Det finns ett reportage om onlyfans på P1 som sändes för ett tag sedan, med en intervju med en tjej som lägger ut filmer där. Googla och lyssna vetja.

    Förvisso anser jag att människor som viker ut sig och visar en massa snusk är rena bottenskrapet, men det gör det inte förbjudet.

    Samtyckeslagen är bra i sig, men den har sina brister. Det har jag dessvärre inte tid att utveckla nu. Återkommer mot kvällen. Det finns mycket mer som du skrivit som behöver bemötas.
    Hon har inte sagt att hon bestämmer. Hon säger vad hon tycker och det har hon all rätt att göra. Otrohet är också lagligt och du bestämmer inte heller så jag tycker inte att du har nån som helst anledning att uttrycka dig på det sättet. 

    De flesta av oss har nog lyssnat på intervjuer med så kallade "lyckliga horor". Du borde googla källkritik och analytisk förmåg. Men det kanske är för svåra begrepp för dig, med tanke på att du går till attack på det barnsliga sättet. 
  • Ezmeraldah
    Anonym (torr) skrev 2025-04-07 01:11:56 följande:
    Finns många exempel på att om en person ställer upp på sex där det inte är av fri vilja och det räknas som våldtäkt enligt lagen. Vet inte hur du tänkte där?
    Nej det är inte våldtäkt om jag säger till min man att jag vill ha sex och har sex med honom fast jag egentligen inte vill. Han kan inte veta att jag egentligen inte vill. För att det ska vara våldtäkt måste förövaren anses kunna veta eller förstå att den andre inte vill. Det kan vara svårt att bevisa men det är så det är. Om jag ger bort nåt fast jag egentligen inte vill - är det stöld då? 
  • Ezmeraldah
    Anonym (torr) skrev 2025-04-07 01:13:32 följande:
    Är du arg?
    Nej men jag tycker inte att det är okej hur du beter dig. 
  • Ezmeraldah
    Anonym (torr) skrev 2025-04-07 01:22:29 följande:
    Vad definiuerar du som porr förresten? Om han tittar på nakna damer på nätet, inkluderar du det också? Alltås i jämförelsen med otrohet Eller menar du just porr som är sex utan känsla eller nåt sånt.
    Allt naket är inte porr. Porr är material som syftar till att göra människor sexuellt upphetsade. Att ta en webbaserad krokikurs och måla av en naken modell är inte porr. Att studera till läkare och titta på webföreläsning om pungbråcksoperation, där genitalier syns i bild, är inte heller porr. Om du googlar porrnografi så hittar du definitionen. Porr behöver inte vara der samma som "sex utan känsla", nej. 
Svar på tråden Porr otrohet?