• molly50

    Hur skulle ni ta detta?

    Jag skulle nog bli sårad,men samtidigt undra vad den här vännens avsikter är med att berätta det här.

  • molly50
    Anonym (Berrabärs) skrev 2025-05-26 16:53:12 följande:

     


    så om din partner säger att hen tex aldrig knarkat och du har en vän som sett denne knarka 100 gånger så ska din vän inte säga något för det är ?kläggigt??


    Nu var det inte mig du citerade. Men jag tycker ändå att det är skillnad på att berätta för ens vän att hans/hennes partner knarkar och på att berätta vad h*n brukade göra med sitt ex.
    Det förstnämnda är något som kan påverka mig och ev framtida barn på ett negativt sätt och det är inget jag vill ha i närheten av varken mig själv eller mina barn.
    Det sistnämnda är ju något man får ta upp med sin partner om det sårar en så mycket att det påverkar förhållandet.
    Men fortfarande så undrar jag vad vännens avsikt är med att berätta en sådan sak?
Svar på tråden Hur skulle ni ta detta?