Inlägg från: Mentat |Visa alla inlägg
  • Mentat

    Gaza

    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-08-28 15:05:49 följande:
    Gaza Det som sker just nu i Gaza är outhärdligt. Oskyldiga barn, kvinnor och män dödas och tvingas svälta av Israel. Bilderna vi ser Gaza är fyllda av förtvivlan och sorg, och ändå tycks världens poliyiker stå passiva.  Människovärdet borde vara universellt, oavsett nationalitet eller religion. En människa är en människa trots israels ständiga försök att demonisera palestinier.

    När bomber faller över bostadsområden, när hela familjer utplånas, när människor mördas medan de försöker skaffa mat, när barn skjuts systematiskt kan vi inte blunda. Varför accepteras det av högerpolitiker som tiger och låter brutaliteten fortsätta?

    Det som behövs nu är inte fler tomma ord, utan handling. Internationella ledare måste sätta civila liv först. Tystnaden är också ett svek och varje dag av passivitet kostar oskyldiga människor livet.
    Bevisligen är människovärdet inte universellt, i så fall hade vi sett protester världen över när 85.000 barn svalt ihjäl i Irans och Saudiarabiens proxykrig i Jemen i början av 2020-talet. Liv som inte hotas av antingen amerikanska eller israeliska vapen verkar vara ointressanta för vänsterns professionella demonstranter.

    Frågan är om det finns något bättre sätt att befria Gaza från terrorsekten Hamas?
  • Mentat

    Om det nu är så att det finns en utbredd svält i Gaza, varför sände man ut bilder på barn med genetiska sjukdomar som påstods visa denna svält?

    Det borde ju ha funnits massor av i grunden friska men svältande barn man kunde ha fotograferat i stället och då sluppit förtroenderaset när det visar sig att det man visat upp inte alls var vad man påstod.

  • Mentat
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-07 22:29:00 följande:
    Sionisternas ihärdiga lögner och försök att dölja det uppenbara lidandet i Gaza gör folk förnannade. Bilder på barn med genetiska sjukdomar har delvis använts, men det är inte det enda som visas. Fall av friska svältande barn och människor är väldokumenterade. IPC har kommit fram till att det är svält.

    [....]
    Många ord som vanligt, men du bemöter inte min fråga: Varför använder man över huvud taget bilder på barn med sjukdomar och påstår att deras tillstånd beror på svält om det nu finns gott om barn som svälter på riktigt? Det är ju förödande för trovärdigheten.
  • Mentat
    nihka skrev 2025-09-08 08:06:42 följande:
    Karolinska Institutet: föreläsning i samtalsform online 10 september kl. 12-13 med Märit Halmin, intensivvårdsläkare som arbetat under sommaren på ett fältsjukhus i södra Gaza.
    Du avfärdar ett inlägg pga att det skulle vara en text av någon du kallar extremhöger men citerar glatt en som varit ordförande för Svensk-kubanska föreningen, vilket för mig är synonymt med extremvänster. Konsekvensen lyser med sin frånvaro.

    Jag kommer nog aldrig att begripa hur vänstern kan stödja en rörelse som behandlar kvinnor som boskap, kastar homosexuella från hustak och mördar den som inte längre vill konsumera dess opium för folket. Den rörelsen borde ju, logiskt sett, vara vänsterns dödsfiende. Tydligen inte. Märkligt.
  • Mentat
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-08 10:01:46 följande:
    Min kommentar var kanske för tungt gör dig. Fråga om hjälp för att tolka den så får du se att du fick ett väldigt pedagogiskt svar.
    Inget svar alltså utan fortsatt duckande. Apropå trovärdighet...
  • Mentat
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-09 23:33:34 följande:
    Ja, det är skillnad,  Israel är nog värst av dem alla. Det är ju sjukt vad mycket hat och rasism som finns i Israel.
    Tja, hat och rasism hittar man litet varstans...
  • Mentat
    Alexanderlukas skrev 2025-09-18 08:20:17 följande:

    Fördömer du Hamas? Du kallade ju de hjärntvättande terroristerna i Hamas för krigare.
    När jag påtalade det så fick jag ett asgarv som svar och du har fortfarande inte fördömt dina krigare.


    Fördömer du Hamas, sure in your ass.


    Visst gör han det, litet pliktskyldigt i en bisats i ett inlägg blandat med hundratals inlägg som klagar på Israel. Det är ju inte så att det liknar någon form av balans här, vi vet var han står. Det har ibland krupit fram.
  • Mentat
    KillBill skrev 2025-09-18 18:42:46 följande:
    Och ja, när israeliska soldater använder palestinier som mänskliga sköldar kan det visst handla om folkmord. 

    www.aftonbladet.se/nyheter/a/73vvkK/israeliska-soldater-vittnar-anvande-palestinier-som-skoldar
    Eftersom Hamas systematiskt använder palestinier som mänskliga sköldar tar jag för givet att du då menar att Hamas bedriver folkmord på palestinier? Lustigt, jag har inte sett någon kritik mot det "folkmordet"...
  • Mentat
    Anonym (Antiextremist) skrev 2025-09-21 13:29:16 följande:
    Du förstår väl att Israel skapar trollkonton för att sprida lögner? [...]
    Kanske det. Det får mig att inse att det är mycket troligt att Hamas skapar trollkonton för att sprida sina lögner...
  • Mentat
    Tow2Mater skrev 2025-09-22 22:36:33 följande:

    De stackars utsvultna palestinierna hejjar på när hamas avrättar folk.

    Three Palestinians accused of ?collaborating? with Israel were executed  by masked Hamas terrorists in front of a cheering crowd in Gaza on Sunday.

    The crowd can be heard chanting ?Allahu Akbar!? ? a Muslim prayer meaning ?God is most great? ? seemingly cheering on the brutal executions.

    nypost.com/2025/09/22/world-news/hamas-led-authorities-execute-3-alleged-israel-collaborators/


    Redan idag kommer säkerligen gigantiska demonstrationer att hållas mot Hamas för att fördöma denna ondska. Ja, demonstranterna har ju inget emot judar så det är väl självklart att de kommer att i starkaste ordalag fördöma även detta? 

    Eller...?
Svar på tråden Gaza