Anonym (Adde) skrev 2025-10-21 21:01:08 följande:
Även om jag gärna skulle slippa se det i stadsbilden så tror jag att det kommer göra det svårare för de kvinnor som redan har låg rörelsefrihet pga förtryck. De kvinnorna kommer troligtvis inte ens få lämna bostaden och bli ännu mera isolerade.
Det är ett vanligt argument, men att acceptera niqab och burka i stadsbilden skrämmer också folk. Jag blir rädd av att se ett spöke under heltäckande tält glida runt. Man ser knappt ögonen. Vad är det hör en människa under? I vissa länder har det varit förklädda män som begår terrorbrott. Men självklart oftast inte. Men jag blir otrygghet av sådan muslimsk klädsel. Den är skrämmande.
Dessa muslimliner som ändå är fundamentalister går helt vara hemma om de tvunget ska bo i Sverige. För det måste de inte. Mannen får helt enkelt försörja sin kvinna och barnen själv. Handla på mötet och åka och hämta sina leveranser själv för hon fpr absolut inte synas. De vill leva så och de får de ta ansvar för.