• Anonym (Juli)

    Hjälp - är min 3 åring autistisk?

    Jag kan ge dig lite att jämföra med.


    Min dotter lekte inte med andra barn i den åldern och behövde i 4-5-årsåldern stöd för att komma in i lek med andra. Efter det gick det bra. Hon har adhd och drag av autism. 


    Min man pratade i princip inte alls förrän treårsåldern, men sen ramlade det på i en väldig fart och han är idag språkintresserad med större ordförråd än genomsnittet. Ingen npf-diagnos. 

    Jsg tycker inte heller att det du beskriver låter som solklar autism. Språkstörning i kombination med försenad utveckling pga hörselproblemen kanske? Omöjligt att säga så här. Vår erfarenhet av npf-utredning på bup är väldigt positiv. Och oavsett vad utredningen visar är er fina lilla son den han är! Inget förändras ju av att barnet får en diagnos mer än att man kan få rätt till hjälp, och det är ju bara bra. :) 

Svar på tråden Hjälp - är min 3 åring autistisk?